علائم کووید-19 در بچه ها

به گزارش راه ساری، یک متخصص بچه ها و فوق تخصص نوزادان درباره احتمال ابتلای بچه ها و نوزادان به کرونا ویروس جدید توضیحاتی ارائه کرد.

علائم کووید-19 در بچه ها

دکتر حمید سلطان علیان در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط بچه ها در برابر بیماری کووید-19، گفت: گسترش و انتشار وسیع بیماری covid - 19 در جهان، تبعات و آسیب های اجتماعی، مالی و فرهنگی عمیقی را به دنبال داشته است. بچه ها نیز در این همه گیری بی سابقه، متحمل خسارت های جبران ناپذیری شده اند.

وی با بیان اینکه عده ای از بچه ها گرفتار بیماری کرونا شده و بعضی نیز متاسفانه اعضای خانواده خود را در اثر این بیماری از دست داده اند، اضافه کرد: بیماری کرونا در همه گروه های سنی مشاهده شده است، اما خوشبختانه و بر اساس مستندات موجود، این بیماری در بچه ها با علائم خفیف تری همراه بوده و مرگ و میر کمتری نسبت به بالغین ایجاد نموده است.

سلطان علیان با اشاره به بعضی نگرانی ها و اضطراب خانواده ها در خصوص کرونا و ابتلای فرزندان شان به این بیماری، در پاسخ به اینکه آیا ریسک ابتلای به این بیماری در بچه ها بیشتر از بالغین است، گفت: جواب منفی است. در بچه ها نیز همچون بزرگسالان درگیری به وسیله ترشحات تنفسی یا انتقال ویروس از سطوح آلوده رخ می دهد و ریسک انتقال از بزرگسالان به بچه ها مشابه انتقال در سایر سنین است.

علائم کووید-19 در بچه ها

وی درباره علائم کووید-19 در بچه ها نیز اظهار کرد: علائم بیماری کرونا در بچه ها تقریبا مشابه بالغین است، اما به صورت خفیف تر تظاهر می نماید. علائم شایع در بچه ها شامل تب، سرفه خشک و خستگی است. در عین حال تعدادی از بچه ها علائمی همچون آبریزش بینی و گرفتگی بینی داشته و در درصد کمتری از آنها علائم گوارشی مانند اسهال، استفراغ و درد شکم نیز دیده شده است.

سلطان علیان تاکید نمود: در صورت بروز علائم یادشده فوق و وجود سابقه تماس کودک با فرد مبتلا به کرونا، کودک باید حتما توسط پزشک معاینه و احتمال بروز بیماری کرونا در کودک آنالیز گردد. همچنین در بچه ها مشکوک به کرونا ضروری است عکس ساده قفسه سینه انجام و در صورت ضرورت سی تی اسکن ریه انجام گردد.

وی با بیان اینکه بیشتر بچه ها مبتلا یک تا دو هفته پس از ابتلا به بیماری، بهبود می یابند و درصد کمی از آنها احتیاج به بستری در بیمارستان پیدا می نمایند، ادامه داد: در بچه ها مبتلا به بیماری زمینه ای همچون نقص ایمنی و بدخیمی ممکن است نوع شدید بیماری بروز کند و این دسته از بیماران باید از ابتدا بستری و تحت درمان قرار گیرند.

کرونا از مادر به نوزاد منتقل می گردد؟

این فوق تخصص نوزادان درباره احتمال انتقال کرونا از مادر به نوزاد نیز گفت: تا به امروز انتقال بیماری از مادر به جنین در حین بارداری اثبات نشده است، اما پس از تولد امکان انتقال بیماری به نوزاد وجود خواهد داشت. نوزادانی که از مادرانی به جهان می آیند که از 14 روز قبل تا 28 روز پس از زایمان سابقه ابتلا به کرونا داشته اند یا نوزادانی که در تماس نزدیک با افراد مبتلا به کرونا بوده اند، مشکوک به کرونا تلقی شده و باید دو هفته ایزوله شوند.

آیا مادر مبتلا به کرونا می تواند نوزاد خود را شیر دهد؟

سلطان علیان با بیان اینکه با آنالیز های اجرا شده ویروس کرونا تا به امروز در شیرمادر یافت نشده است، اظهار کرد: در خصوص شیردهی مستقیم مادر مبتلا به کرونا به نوزاد اتفاق نظر وجود ندارد، آنچه از سوی بعضی مقالات توصیه شده به این صورت است؛ در صورتیکه والدین تمایل به کاهش ریسک انتقال ویروس داشته باشند، تا برطرف علائم بیماری در مادر و دو نوبت آزمایش منفی، از شیر ذخیره شده در بانک شیر یا شیر خشک استفاده گردد. در عین حال مادر در این مدت شیر خود را دوشیده وذخیره می نماید. همچنین در صورتیکه والدین تمایل به محدود کردن ریسک انتقال داشته باشند، مادر با رعایت الزامات بهداشتی شیر خود را دوشیده و توسط یکی از اعضای خانواده که سالم است و در یک اتاق جداگانه به نوزاد داده گردد.

وی اضافه کرد: درصورتیکه والدین به منظور بهره مندی از مزایای شیر مادر ریسک انتقال ویروس را پذیرفته باشند، مادر پس از شستشوی کامل و با زدن ماسک جراحی مستقیما شیردهی به نوزاد خود را انجام خواهد داد. باید توجه کرد که سازمان بهداشت جهانی با توصیه آخر مبنی بر شیردهی مادر به نوزاد و با رعایت الزامات بهداشتی موافق است.

والدین چگونه باید با بچه ها شان درباره کرونا صحبت نمایند؟

این متخصص بچه ها اظهار کرد: همانطور که بحث در خصوص این بیماری در جامعه گسترش می یابد، بچه ها با شنیدن اخبار ناگوار ممکن است دچار اضطراب و نگرانی شدید شوند. بنابراین والدین باید با اطمینان بخشی به بچه ها نقش مهمی پیرامون اخبار جعلی و خلاف واقع که به گوش بچه ها می رسد، ایفا نمایند. بدیهی است که حجم انبوه مطالب منفی در خصوص این بیماری می تواند باعث افزایش استرس در بچه ها گردد. بنابراین پدر و مادر باید توجه ویژه به آنچه به وسیله رسانه ها یا فضای مجازی در دسترس کودک قرار می گیرد، داشته باشند. والدین باید با کلامی ساده واقعیت های این بیماری را برای بچه ها تشریح نموده و راهکارهای بهداشتی آسان را جهت پیشگیری از سرایت بیماری به بچه ها آموزش دهند. همچنین در ایام قرنطینه و تعطیلی مدارس پدر و مادر باید مدت زمان بیشتری را با فرزند خود سپری نموده و با گوش دادن به نقطه نظرات کودک، عشق و محبت بیشتری را به وی ابراز دارند.

آیا بچه ها باید از ماسک استفاده نمایند؟

سلطان علیان درباره لزوم استفاده بچه ها از ماسک، گفت: اگرچه استفاده از ماسک ممکن است برای گروه سنی اطفال مشکل باشد، اما برای پیشگیری از سرایت بیماری توصیه می گردد بچه ها بالای دو سال در صورت حضور ضروری در اماکن عمومی از ماسک استفاده نمایند. باید توجه کرد که به دلیل خطر ایجاد خفگی، استفاده از ماسک در بچه ها زیر دو سال توصیه نمی گردد.

وی تاکید نمود: در صورت اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی و رعایت فاصله فیزیکی و عدم حضور در اماکن عمومی، امکان ابتلای بچه ها به بیماری کرونا به حداقل رسیده و خانواده ها خواهند توانست با همدلی بحران ناشی از این بیماری مهلک را پشت سر گذارند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8932

به "علائم کووید-19 در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم کووید-19 در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید