عملکرد خبرنگاران را در بحران کرونا چطور دیدید؟

به گزارش راه ساری، معاون امور مطبوعاتی در پاسخ به این پرسش که این معاونت از خبرنگارانی که به واسطه شغلشان در مواجهه با ویروس کرونا قرار گرفته اند، چه حمایتی می کند، توضیح داد: به طور کلی خبرنگاران توسط رسانه هایشان مورد حمایت قرار می گیرند و ما نیز از رسانه ها حمایت می کنیم. در این میان اگر خبرنگارانی که به صورت آزاد فعالیت می کنند، به بیمار کویید ـ 19 مبتلا شوند قطعا در اندازه مقدورات و امکاناتی که در اختیار داریم، به صورت همه جانبه از آنها حمایت می کنیم.

عملکرد خبرنگاران را در بحران کرونا چطور دیدید؟

محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگاران درباره عملکرد رسانه ها در پوشش اخبار شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار کرد: با در نظر دریافت این نکته که کرونا دارای دو لایه جسمی و روحی است، می توان گفت که کادر درمان بُعد جسمی و رسانه ها بُعد روحی را کنترل می کنند.

خدادی با تاکید بر اینکه طبیعتا جریان رسانه ای و اطلاعات در همه زمینه های مقابله با کرونا نقش داشته است، یادآور شد: رسانه ها در اطلاع رسانی درباره پیشگیری، مقابله و آموزش مواجهه با کرونا نقش تعیین کننده داشتند، زیرا هر فرد بر مبنای اطلاعات صحیح می تواند در موارد فوق وظایف خود را بداند و به انجام رساند. علاوه بر این در زمینه های مختلفی همچون حمایت از کادر درمان - ایجاد همگرایی - همکاری - هم افزایی و شریک سازی در شرایط بحران ناشی از کرونا نیز نقش محوری داشتند.

معاون امور مطبوعاتی ادامه داد: خبرنگاران در خط مقدم جبهه اطلاع رسانی و به عنوان سربازان گمنام این عرصه در فضای کرونایی کشور فعالیت می کردند. به عنوان مثال جاده های کشور با اطلاع رسانی بسته شد و نه با اجبار و تفنگ یا روز سیزده بدر مردم به دلیل اطلاع رسانی درست به پارک ها نرفتند. بنابراین این موارد به خوبی نشان می دهد که ظرفیت اطلاع رسانی تا چه اندازه می تواند باعث پیشگامی در جهت مشارکت شود.

او با اشاره اهمیت اطلاع رسانی در پیشیگری از افزایش شیوع ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: مساله ابتلا به ویروس کرونا کاملا یک موضوع فردی است که ماهیتش ناشناخته بودن و نتیجه آن غافلگیری است. در این میان به میزانی که اطلاعات با مرجع و منبع تعیین باشد، اثرات تکلیف مردم در نحوه مواجهه با بحران تعیین و اقدام صحیح در سریع ترین زمان ممکن می شود و برعکس. ایجاد اضطراب، نگرانی و ناامیدی سم مهلک ابتلا به هر مریضی از جمله کرونا است که رسانه ها در این موضوع نیز سهم مهمی داشتند. اینکه از حالت شک و تردید نسبت به اقدامات موثر رها شوند و دستورات وزارت بهداشت را در کوتاه ترین زمان دریافت کنند، بسیار در این ایام تعیین کننده بود؛ به گونه ای که مرجعیت اطلاعات به منبع موثق آن یعنی وزارت بهداشت منتقل و هدایت گشت.

خدادی یادآور شد: باید بگویم رسانه ها وظیفه خودشان را در ایام مقابله با کرونا به نحو قابل توجهی اجرا کردند، البته این عملکرد قابل قبول به این معنی نیست که واکاوی نکنیم و جریان رسانه ای را مورد آسیب شناسی قرار ندهیم. ما هم اکنون در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها این کار را انجام می دهیم تا بتوانیم با پرداختن به موضوعاتی همچون مهارت افزایی، مرجعیت سازی، نحوه پوشش اخبار و ... از تجربه کرونا برای تقویت مهارت رسانه ای در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی استفاده کنیم.

این مقام مسوول در پاسخ به این پرسش که آیا تدبیری از سوی معاونت مطبوعاتی برای کاهش برگزاری برنامه های خبری اندیشیده شده است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی، ستاد ملی مبارزه با کرونا وظیفه اصلی تصمیم گیری را بر عهده دارد و تمام سازمان ها، نهادها، وزارتخانه ها و اصناف بر اساس شیوه نامه هایی که وزارت بهداشت تعیین می کند، موظف به رعایت کلیه موارد هستند. ما نیز در معاونت مطبوعاتی مطابق همان دستورالعمل ها و شیوه نامه هایی که تصویب شده، سیاست گذاری می کنیم.

او اضافه نمود: البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که رسانه به هیچ عنوان تعطیل شدنی نیست و اتفاقا در زمان بحران کار اهالی رسانه و وظیفه آنها چند برابر می شود و حضور، نقش و سهمشان نیز باید نسبت به شرایط عادی افزایش پیدا کند. در شرایط فعلی رسانه ها باید تقویت جریان اطلاع رسانی برای پیشگیری از افزایش شیوع ویروس تمام تلاششان را به انجام رسانند . البته خبرنگاران همواره به بحران عادت دارند و در هر شرایطی از هشت سال جنگ دفاع مقدس گرفته تا سیل و زلزله همواره در صحنه حضور داشته اند.

معاون امور مطبوعاتی یادآور شد: خبرنگاری در بحران علاوه بر آموخته ها و آموزه هایی که با خود به همراه دارد، باعث افزایش و تقویت مهارت ها نیز می شود. با وجود همه اینها ما همواره تاکید داشته و داریم که برای کاهش آسیب پذیری خبرنگاران کلیه پروتکل ها باید اجرایی شود و به همین دلیل نیز جلستات مکرری را تا به امروز برگزار کرده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10805

به "عملکرد خبرنگاران را در بحران کرونا چطور دیدید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد خبرنگاران را در بحران کرونا چطور دیدید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید