عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند شروع می گردد

به گزارش راه ساری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی بر تهیه برنامه جامع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان تأکید کرد.

عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند شروع می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی، در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان از شروع عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند در هفته آینده اطلاع داد و گفت: باید برنامه جامع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهیه و در آن اولویت های استان در این حوزه معین گردد.

او گفت: باید مدیران دستگاه های اجرایی با برنامه و هدفمند در کارگروه های مهم و تصمیم ساز خراسان جنوبی حضور جدی داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، با اشاره به برنامه های راهبردی کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، گفت: باید برنامه جامع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دقت بالا تهیه و در آن ضمن تبیین مسائل و مسائل ، اولویت بندی های استان نیز معین شده و پیشنهادات کاربردی برای رسیدن به اهداف مورد نظر نیز ارائه گردد.

میرجعفریان، به نقش مهم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در توسعه مالی و اشتغال استان اشاره نمود و مطرح نمود: ضروری است ظرفیت های استان شناسایی و برای نگهداری آن اقدامات لازم صورت گیرد تا برای ارتقای شاخص های مالی در این زمینه نیز پیگیری ها و اقدامات لازم به انجام برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، با تاکید بر اینکه ظرفیت های آثار طبیعی ثبت ملی شده نیز باید در چرخه مالی استان تعریف گردد، ادامه داد: این مهم در برش شهرستانی نیز تبیین گردد تا بتوان از ظرفیت فرمانداری های شهرستان های تابعه استان بیش از پیش بهره گرفت.

هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، بر شناسایی صنایع دستی در روستاهای استان تاکید نمود و اضافه نمود: تمام روستاهای خراسان جنوبی باید شناسنامه دار شده و ظرفیت های موجود در آنها شناسایی و برای ایجاد درآمد پایدار برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

میرجعفریان، اعلام کرد: باید زیرساخت های گردشگری بیش از پیش فراهم شده و استان را به مقصد گردشگری تبدیل نماییم تا میزان ماندگاری گردشگران در خراسان جنوبی افزایش یابد.

او، با اشاره به ایجاد بازارچه صنایع دستی در روستای خراشاد بیرجند، مطرح نمود: هر منطقه ای فرهنگ خاص خود را دارد و تهیه طرح تیپ در این زمینه باید سازگار با فرهنگ منطقه باشد در غیر این صورت طرح تیپ به نتیجه مد نظر نخواهد رسید؛ از این رو اولین گام در زمینه راه اندازی بازارچه های صنایع دستی احصاء ظرفیت های منطقه و اعلام آن براساس احتیاجمندی ها است.

میرجعفریان، از شروع عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند در 13 هکتار در هفته آینده اطلاع داد و گفت: دبیرخانه های کارگروه ها باید برنامه زمان بندی خود را ارائه نمایند.

حسن رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: این استان در زمینه ثبت آثار طبیعی در سه سال متوالی رتبه نخست کشور را کسب نموده است و در بین این آثار طبیعی درختان کهنسال با قدمت های متفاوت وجود دارد که بعضی از آنها در معرض خطر نابودی واقع شده است و احتیاج است دستگاههای اجرایی بخصوص جهاد کشاورزی برای حفاظت از آنها همکاری نمایند.

او به ثبت 67 اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی اشاره نمود و گفت: این آثار طبیعی درختان کهنسال، غارها، پدیده های زمین شناختی و چشمه های آب معدنی را شامل می گردد.رمضانی در بخش دیگری از سخنانش گفت با آنالیز های اجرا شده راه اندازی بازارچه های صنایع دستی در سطح استان یک و نیم میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد که خوشبختانه سازمان میراث فرهنگی پیش بینی های لازم در این خصوص را انجام داده و با اولویت روستای جهانی خراشاد که 240 کارگاه توبافی فعال و با برند ملی دارد این مهم انجام خواهد گرفت.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4472

به "عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید