فرآیند انتخاب شهردار رشت دوباره کلید خورد، مردم نا امید هستند

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، شصت و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت شامگاه دوشنبه با حضور اعضا برگزار گردید. می بخشم ولی فراموش نمی کنم این جمله حامد عبدالهی عضو شورای اسلامی شهر رشت بود که چند هفته پیش با 6 رأی موافق اعضا به عنوان شهردار این شهر انتخاب شد که در روزهای گذشته با ارسال نامه ای از سوی وزارت کشور صلاحیتش برای تصدی این سمت تایید نشد. وی در ادامه این جلسه نیز از پرونده سازی برخی از دوستان و همکارانش علیه وی گلایه کرد.

فرآیند انتخاب شهردار رشت دوباره کلید خورد، مردم نا امید هستند

اعضا در انتخاب شهردار رشت مستقل عمل نموده اند

رئیس شورای شهر رشت در این جلسه با تأکید براینکه شورای پنجم براساس قانون عمل می نماید، اظهارکرد: متاسفانه تاخیر 5 ماهه در انتخاب شهردار برای شهر رشت آسیب های بسیاری به دنبال داشته است.

امیرحسین علوی با بیان اینکه مطالبات مردم بر دوش اعضای شورا سنگینی می نماید، اضافه نمود: برای رسیدگی به مطالبات مردمی چندین بار سرپرست شهرداری رشت را به صحن دعوت نموده و به او تذکراتی داده شده ولی باید بدانیم که اهرم اجرایی شورا، شهردار است که متاسفانه تاخیر در انتخاب آن سبب آسیب به شهر شده است.

علوی با اشاره به اینکه تمام اقدامات شورا براساس قانون بوده و اعضا در انتخاب شهردار مستقل عمل نموده اند، فشار فرد و یا جریانی در انتخاب شهردار را تکذیب کرد و گفت: در مسیر انتخاب شهردار مشورت و رایزنی از سوی اعضای شورای شهر رشت اجرا شده ولی اینکه فرد و یا جریانی در این انتخاب آنها تأثیرگذار باشد را تکذیب می کنم.

وی در ادامه به دست های پشت پرده برای تخریب چهره و باطل کردند شورای پنجم و گفته احمد رمضانپور که 6 عضو شورا استعفا خواهند داد نیز اشاره و اعلام کرد: در صورتی که عضوی تصمیم به استعفا دارد بقیه اعضای نیز باید شورا را ترک نمایند. با توجه به ابلاغیه وزارت کشور شورای شهر رشت باید هرچه سریعتر شهردار این شهر را انتخاب کند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تأکید براینکه نباید بیش از این شهر رشت، مردم و مدیریت شهری را معطل انتخاب شهردار کنیم، اظهارکرد: شورا نباید در انتخاب شهردار تعلل کند. البته گفتنی است که در تأخیر 5 ماهه برای انتخاب شهردار هر کدام از اعضای شورا به صورت جداگانه دخیل بوده اند.

وی در ادامه از دستگاه ها و گروه هایی که قصد یاری به شورای شهر رشت را دارند خواست تا گزینه های مورد نظر خود را معرفی نموده ولی انتخاب نهایی را بر عهده اعضای شورای شهر رشت بگذارند.

بداخلاقی ها را نمی بخشم

در ادامه جلسه حامد عبدالهی با بیان اینکه قصد صحبت در این جلسه را نداشته ولی وجود برخی ابهامات در افکار عمومی سبب شد تا از این فرصت برای روشن شدن اذهان عمومی استفاده کند، اظهار کرد: این اتفاق حکمت الهی بوده و خداوند بر تمام عملکرد افراد دوست نما نیز مطلع است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت ضمن اظهار تأسف از بروز برخی بداخلاقی ها در روزهای گذشته، اضافه نمود: در دو ماه گذشته تجربیات بسیاری به دست آورده و دوستان خود را از دشمنانم شناختم. تمامی بدی ها این مدت را می بخشم ولی بداخلاقی ها را فراموش نمی کنم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی از دوستان برای پرونده سازی علیه بنده به خود زحمت مسافرت به استان های تهران و اردبیل را داده و فعالیت 15 ساله ام را شخم زده اند، ادامه داد: زندگی مالی، شخصی و اجتماعی بنده تعیین است.

عده ای به دنبال فشار بر شورای شهر برای انتخاب شهردار هستند

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت در ادامه با بیان اینکه برخی به دنبال تفکیک اعضای شورای شهر هستند، اظهارکرد: منتخب نشدن عبداللهی به معنای نداشتن صلاحیت وی نیست.

احمد رمضانپور به برخی شخصیت ها که در طول سال های گذشته علیه آنها پرونده سازی شده نیز اشاره نمود و اضافه نمود: این رد صلاحیت ها به معنای افتادن از اصل نیست.

وی در ادامه نسبت به دخالت برخی جریان ها هشدار داد و گفت: اگر گروه های قدرت ورود نموده و نگذارند شهردار مستقل انتخاب گردد، هر 6 عضو شورا استعفا می دهیم. متاسفانه گیلانی ها به جای یاری به یکدیگر برای رسیدن به صندلی بالا زیرپای هم را خالی می نمایند.

رمضانپور به اعلام رد صلاحیت حامد عبداللهی از سوی شبکه استانی سیما نیز اشاره و از این اقدام گلایه کرد و ادامه داد: به یاد ندارم در سال های گذشته چنین اقدامی اجرا شده باشد. بیان این موضوع سبب تشویش اذعان عمومی شد.

مردم ناامید از انتخاب شهردار

پس از نطق اعضای شورای شهر رشت، اسماعیل حاجی پور رئیس سنی شورا بر انتخاب شهردار در ابتدای هفته آتی تاکید نمود و دیگر اعضای نیز خواهان تشکیل جلسات فوق العاده و حتی غیر رسمی در تعرفه و آنالیز برنامه نامزدها شدند.

در این میان بهراد ذاکری یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت تاکید نمود نباید در این زمینه با شتابزدگی عمل گردد. هرچند دیگر اعضای تاکید داشتند که شهردار رشت تا روز پنجشنبه انتخاب و معرفی گردد اما رئیس شورای شهر رشت یادآور شد به جز نامزدهای قبلی در صورت معرفی فرد جدید باید زمان کافی برای آنالیز صلاحیت های عمومی آنها وجود داشته باشد. در ادامه با اعلام غیر علنی بودن جلسه، خبرنگاران جلسه شورا را ترک کرد و اعضای درباره موضوع تعرفه نامزدها و انتخاب شهردار به بحث پرداختند.

شهر خسته از کشمکش های درونی اعضای شوراست. ماه های پایانی سال سپری می گردد در حالی که شهر رشت به عنوان مرکز استان در 5 ماه گذشته شهردار نداشته و با سرپرست اداره شده است. شهروندان می گویند، یکبار دیگر نمایش تعرفه نامزدها و وعده های ایجاد یک شهر توسعه یافته از تالار شورا بگوش می رسد اما تجربه سالهای اخیر نشان داده، آنچه از گلدان رای شورا بیرون می آید، انتخاب خود اعضا و صلاحیت افراد با تجربه نیست و فشار جریان های بیرونی و لابی گری در انتخاب شهردار نقش دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 977

به "فرآیند انتخاب شهردار رشت دوباره کلید خورد، مردم نا امید هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرآیند انتخاب شهردار رشت دوباره کلید خورد، مردم نا امید هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید