فردا آخرین مهلت ثبت نام در نهضت مسکن

به گزارش راه ساری، تا کنون دو میلیون و 395 هزار نفر در فراخوان مرحله اول طرح نهضت ملی مسکن نام نویسی نموده اند که فردا 15 دی ماه مهلت ثبت نام به انتها می رسد و بنا بر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، این زمان تمدید نخواهد شد؛ تا قبل از انتها دی ماه نیز ثبت نام از افراد مجرد شروع می گردد.

فردا آخرین مهلت ثبت نام در نهضت مسکن

به گزارش خبرنگاران، فرصت ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن که از 28 مهرماه آغاز شده بود و چند مرحله تمدید شد فردا 15 دی ماه 1400 به خاتمه می رسد. محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به خبرنگاران گفت که این زمان تمدید نخواهد شد و وزارت راه و شهرسازی در حال برنامه ریزی و آنالیز های حقوقی است تا ثبت نام از افراد مجرد را آغاز کند.

در فراخوان مرحله اول طرح نهضت ملی مسکن تا روز 13 دی ماه 1400 تعداد 2 میلیون و 395 هزار نفر در سامانه این طرح به نشانی saman.mrud.ir ثبت نام نموده اند.

پالایش متقاضیان هم زمان با ثبت نام در حال اجرا است. پاسخ اولیه تمامی استعلامات از جمله نداشتن سابقه فرم ج، سابقه مالکیت و تسهیلات بانکی خرید و ساخت به طور کامل در سامانه آمده است.

امکان ثبت نام مجردها تا خاتمه دی ماه فراهم می گردد

تازه ترین شرایط پیشنهاد ثبت نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن را از محمودزاده پیگیری کردیم که گفت: دستورالعمل ها و آنالیز های حقوقی ثبت نام از افراد مجرد آماده شده که مباحث آن در مجموعه وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است. باید تاییدیه نهایی را بگیریم و انشاءالله تا قبل از خاتمه دی ماه امکان ثبت نام از افراد مجرد را فراهم می کنیم.

بنابراین گزارش، در حال حاضر ثبت نام بانوان مجرد بالای 35 سال، معلولان، بیماران خاص و نخبگان علمی وآقایان مجرد بالای 45 سال در سامانه میسر است. پس از ابلاغ دستورالعمل، افراد مجرد می­ توانند ثبت ­نام نمایند اما در زمان تحویل واحد باید متأهل باشند.

ثبت نام در 726 شهر در حال اجرا است و در 674 شهر هنوز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن آغاز نشده است. بازگشایی دیگر شهرها برای اجرای نهضت ملی مسکن نیز در دستور کار قرار گرفته که طی دو مکاتبه در 29 آبان و 27 آذر سال جاری نیازهای مربوط به تجهیز و توسعه سامانه اعلام شده است. به محض تأمین این موارد آمادگی ثبت­ نام در تمام شهرها وجود دارد.

آورده متقاضیان نهضت مسکن در تهران 150 میلیون تومان

وزیر راه و شهرسازی چند روز قبل گفت: هنوز به طور دقیق مبلغ آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن معین نشده اما فکر می کنم متقاضیان شهر تهران اگر 150 میلیون تومان بیاورند می توانند در این طرح صاحب خانه شوند.

رستم قاسمی هم چنین درباره مبلغ اقساط این طرح گفت: کسانی که امروز ثبت نام می نمایند قسطشان دو سال پس از تحویل واحد آغاز می گردد. یعنی دو سال آینده مبلغ 4 یا 5 میلیون تومان یا هر عدد دیگری که هنوز مشخص نشده اقساط بالایی نخواهد بود. امروز اگر یک نفر این وام 18 درصد را دریافت کند و به طور مثال 5 میلیون تومان بپردازد با توجه به تورم کشور ما تا 15 سال آینده پرداخت اقساط 10 میلیون تومان رقم قابل توجهی نیست. ضمن اینکه کاری می کنیم تا متقاضیان، اقساط را پلکانی پرداخت نمایند. ممکن است کسی که در حال حاضر 450 میلیون تومان دریافت می نماید در 20 سال آینده 1.5 میلیارد تومان پس بدهد ولی اقساط حتما پلکانی خواهد بود.

اصلاح استعلام های چهارگانه (سابقه سکونت، سابقه مالکیت، فرم ج و تاهل)

بر اساس اصلاحیه آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن مصوب 24 آبان سال جاری هیئت وزیران، فاقدین مسکن افراد سرپرست خانواری هستند که خود و افراد تحت تکفل آنان فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ 22 بهمن 1357 از هیچیک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده ننموده باشند.

اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن بر اساس مقدار تقاضای میانه هر استان در سامانه درخواست مسکن و بر اساس شاخص­هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، مقدار عایدی و تعداد افراد خانوار انجام می­ گردد. بهره­ مندی اشخاصی که مالک واحد مسکونی مشاعی هستند براساس متراژ و مرغوبیت در شهرها و روستاهای مختلف مشخص می­گردد. موضوع این بند ظرف شش ماه پس از تصویب این آیین­ نامه به وسیله وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می­ گردد.

بر این اساس دستورالعمل مربوط به اولویت بندی سابقه سکونت و مالکیت متقاضیان فاقد مسکن و دارای مالکیت مشاعی بر اساس شاخص های مشخص شده از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین شده است که پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

درخصوص ثبت نام از افراد مجرد، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در جلسه شورای عالی مسکن مورخ 25 آبان سال جاری، دستورالعمل مربوط به ثبت نام متقاضیان مجرد از سوی وزارت راه و شهرسازی تدوین و پس از تصویب در شورای عالی مسکن قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس این پیشنهاد، متقاضیان مرد مجرد بالای 25 سال سن می توانند در طرح های حمایتی مسکن ثبت نام کند. بعلاوه تحویل واحد به آنها پس از اتمام ساخت و ایفای تعهدات متقاضی منوط به ارائه عقدنامه رسمی ازدواج است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14605

به "فردا آخرین مهلت ثبت نام در نهضت مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردا آخرین مهلت ثبت نام در نهضت مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید