لزوم تسهیل شرایط بازگشت ارز حاصل از صادرات

به گزارش راه ساری، در نشستی با حضور رئیس و جمعی از اعضای هیات نمایندگان اتاق کرمان، مسائل مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات سال 97 برخی از فعالان اقتصادی بررسی شد.

لزوم تسهیل شرایط بازگشت ارز حاصل از صادرات

رئیس اتاق کرمان در این نشست با اشاره به اینکه بخش مهمی از فعالیت های کنونی اتاق کرمان در مورد مسائل پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان است، گفت: این مسائل به صورت سیستماتیک از سوی اتاق ایران پیگیری شده و اعضای هیات رئیسه اتاق کرمان در جلساتی در بانک مرکزی با همین موضوع شرکت داشته اند.

سیدمهدی طبیب زاده، در رابطه با اینکه بر برگشت ارز حاصل از صادرات تأکید شده، اضافه نمود: کشور شرایط دشواری را ازنظر تأمین ارز سپری می کند به گونه ای که اعلام می کنند برای تأمین ارز موردنیاز دارو نیز مشکل دارند و به همین دلیل باید ارز حاصل از صادرات برگردانده شود.

او با تأکید بر لزوم تسهیل شرایط بازگشت ارز حاصل از صادرات، ادامه داد: اتاق کرمان همه تلاش خود را برای تحقق این مهم انجام خواهد داد تا هم نیاز ارزی کشور تأمین شود و هم صادرکنندگان برای بازگشت ارز مسائل کمتری متحمل شوند.

در ادامه عضو هیات رئیسه اتاق کرمان و کننده اتاق ایران در کمیته ارزی کشور، گفت: سال 97 به دلیل بی ثباتی و تناقض در سیاست های دولت، سال بسیار بدی برای صادرکنندگان بود و ضربه سنگینی را به آنها وارد کرد که البته صدای آن در سال 98 و 99 درآمد.

آرش علوی شرح داد: در سال 97 مسائل بسیاری به وجود آمد، دو وزیر اقتصادی و رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد، فاجعه اعلام قیمت ثابت 4 هزار و 200 تومانی ارز و عدم آمادگی کشور در خروج آمریکا از برجام ازجمله آن است.

او اظهار کرد: ازجمله موارد متناقض مربوط به صادرات در سال 97، صادرات ریالی به عراق و افغانستان و بازگشت ارز ریالی آن و همچنین معافیت های کمتر از یک میلیون یورویی بود که البته به طور رسمی اعلام نشد؛ دولت معتقد است اولین بخشنامه بانک مرکزی در تاریخ 22 فروردین 97 بوده و بر اساس آن تعهد ارزی مطرح است و صادرات ریالی به دو کشور افغانستان و عراق نیز تا مردادماه 97 به شرط ثبت در سامانه قابل قبول است.

علوی، با اشاره به اینکه بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت ایران در مواردی کم کاری کردند، اضافه نمود: در مواردی در حق فعالان بخش خصوصی اجحاف شده و به نظر می رسد دولت اشتباه خود را پذیرفته و به همین دلیل تاریخ رفع تعهد ارزی را عقب انداختند.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان گفت: درهرحال صادرکنندگان بر اساس بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با صادرات سال 97 خود، 80 درصد ارز حاصل از صادرات خود را با روش هایی که بانک مرکزی در بخشنامه های خود اعلام کرده به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند و افرادی که تا به امروز 70 درصد این مهم را انجام داده باشند از معافیت اقتصادیاتی برخوردار خواهند بود.

او شرح داد: سامانه امور اقتصادیاتی برای رفع تعهد ارزی سال 97 بسته شده اما در صورت رفع تعهد ارزی سال مذکور، در حساب اقتصادیاتی سال 98 آنها اعمال خواهد شد اما درهرصورت رفع تعهد ارزی را باید انجام دهند.

علوی اضافه نمود: مطابق با دستورالعمل های بانک مرکزی، صادرکنندگان درصورتی که رفع تعهد ارزی سال 98 خود را تا انتها تیرماه جاری انجام دهند از معافیت اقتصادیاتی برخوردار خواهند بود.

در این نشست که توسط کمیسیون های بازرگانی و بیمه، بانک و اقتصادیات برگزار شد، جمعی از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی مسائل و مسائل خود در رابطه با تعهد ارزی مطرح کردند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10370

به "لزوم تسهیل شرایط بازگشت ارز حاصل از صادرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم تسهیل شرایط بازگشت ارز حاصل از صادرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید