ماجرای ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند چیست

به گزارش راه ساری، خبرنگاران : بر اساس ادعای کمیسیون اقتصادی مجلس حدود 20 میلیون نفر از دهک های بالای درامدی مشمول دریافت سهام عدالت شده اند، این درحالی است که وزارت اقتصاد برای ارائه سهام عدالت به 20 میلیون نفر جامانده حقیقی این سهام مقاومت می کند.

ماجرای ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند چیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، بررسی های انجام شده توسط وزارت رفاه که اخیرا جزئیات آن در قالب یک گزارش توسط معاون این وزارت خانه در کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه شد نشان می دهد، از دهک درامدی اول تا دهک دهم در سال 85 مشمول دریافت سهام عدالت شده اند.

بر این اساس 80 درصد از دهک اول درامدی سهام عدالت در اختیار دارند و متاسفانه 20 درصد این دهک که مستحق دریافت سهام عدالت هستند از دریافت آن جامانده اند.

همچنین 60 درصد دهک دهم درامدی نیز سهام عدالت دریافت کرده اند که به تبع نباید افراد حاضر در این دهک جز مشمولان سهام عدالت باشند. این آمار نشان می دهد، توزع سهام عدالت عادلانه نبوده است چرا که بر خلاف قانون توزیع سهام عدالت به جای شش دهک اول در 10 دهک انجام شده است.

به گفته طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، علت اصلی این موضوع نیز به عدم وجود پایگاههای دقیق اطلاعاتی در زمان توزیع سهام عدالت بازمیشود که این رویه باید اصلاح شود. در آن دوره سهام عدالت به صورت قشری توزیع شد و بر این اساس کلیه کارمندان، بازنشستگان و... مشمول سهام عدالت شدند، این درحالی است در هر قشری افراد از دهک اول تا دهم وجود دارد.

متاسفانه این نقص در توزیع سهام عدالت وجود دارد و با ارائه سهام عدالت به جاماندگان تلاش میشود تا قدری توزیع سهام عادلانه تر باشد.

20 میلیون نفر واجد دریافت سهام عدالت نبوده اند

از سوی دیگر به گفته محمد رضا پورابراهیمی، حدود 20 میلیون نفر در سال 1385 واجد دریافت سهام عدالت نبوده اند، در واقع با توجه به آنکه جزء دهکهای پایین درامدی نبوده اند سهام عدالت دریافت کرده اند. از سوی دیگر حدود 20 میلیون نفر جزو دهک های پایین درامدی بوده اند اما از دریافت سهام عدالت جامانده اند.

چندی قبل وزیر اقتصاد گفته بود سهام عدالت به شش دهک پایین درامدی توزیع شده است اما حالا تحقیقات وزارت رفاه نشان می دهد، توزیع سهام عدالت به صورت ناعادلانه انجام شده و تقریبا نیمی از دریافت کنندگان این سهام مستحق دریافت نبوده اند.

بر این اساس وزارت اقتصاد برای ارائه سهام عدالت به 20 میلیون نفر جامانده حقیقی این سهام مقاومت می کند بایستی درخصوص مشمولان دهک دهمی یا ثروتمندِ سهام عدالت شفاف سازی کند.

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11027

به "ماجرای ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید