مجاز و ممنوع ارتوپدی در کرونا

به گزارش راه ساری، این که ترس از ابتلا به کرونا بسیاری از مردم به ویژه افراد سالمند را از مراجعات پزشکی به مراکز درمانی باز داشته، اتفاقی غیرعادی نیست اما چنین ترسی زمانی که بیمار به دلیل آسیب وارده یا بیماری مزمنی با تاخیر در مراجعه دچار عوارض خطرناکی بشود، غیرعادی خواهد بود.

مجاز و ممنوع ارتوپدی در کرونا

به گفته متخصصان ارتوپدی، این روزها بیمارانی به مراکز درمانی مراجعه می نمایند که هفته ها از شکستگی اندام آنها گذشته است اما به خاطر ترس از ابتلا به کووید 19 عمل جراحی خود را به تعویق انداخته اند؛ درحالی که اگر بیمار مسنی که دچار شکستگی لگن شده در زمان مناسب به مراکز درمانی مراجعه کند امکان بهبودی در او بسیار بیشتر خواهد بود. پس به تعویق انداختن اعمال جراحی اورژانسی به ویژه در افرادی که مبتلا به کرونا نیستند نه تنها به هیچ وجه جایز نیست بلکه می تواند بیمار را با عوارض خطرناکی نیز روبه رو کند.

اهمیت این موضوع سبب شد با دکتر محمدجواد مرتضوی، عضو هیات مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت وگو کنیم.

انجام کدام دسته از جراحی های ارتوپدی را می توان در دوران همه گیری کرونا به تعویق انداخت؟

تمام جراحی های غیراورژانسی و حتی نیمه اورژانسی را می توان در همه گیری کرونا به تعویق انداخت. جراحی غیراورژانسی به جراحی هایی گفته می گردد که برای یک شرایط درمانی فوری یا تهدیدنماینده زندگی نباشد. بسیاری از عمل های ارتوپدی در این دسته قرار می گیرند. در چنین شرایطی ممکن است شرایط ارتوپدی فرد دردناک باشد یا محدودیت حرکتی داشته باشد ولی معمولا تهدیدنماینده زندگی فرد نیست و جراحی را می توان به تعویق انداخت.

البته باید در نظر داشت بیشتر دستورالعمل های نوشته شده در ابتدای کرونا بر این اساس بود که بیماری دوران محدودی دارد اما بیماری محدود نشد و با توجه به طولانی شدن دوران همه گیری کرونا نباید جراحی های ضروری ارتوپدی مثل تعویض مفصل و بیماری های ارتوپدی که کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد به تعویق بیفتد مگر در صورت ابتلای شخص به کرونا یا شک به آلودگی وی به کووید 19 که آن هم با انجام آزمایش های تشخیصی و بروز علائم بالینی مانند ضعف و بی حالی، تب، سرفه و خستگی قابل تشخیص است و در این صورت باید عمل جراحی فرد به تعویق بیفتد اما وقتی بیمار علائم کرونا را ندارد، منعی هم برای عمل جراحی نخواهد داشت. به علاوه خوشبختانه بیشتر بیمارستان های ما هم شیوه نامه های ویژه ای در بخش ها و اتاق عمل برای پیشگیری از ابتلا به کرونای بیماران دارند اما بسیاری از بیماران بعد از جراحی از سوی افرادی که به عیادت شان رفته اند به کرونا مبتلا شده اند. این افراد باید از پذیرفتن افراد برای عیادت پس از عمل جراحی خودداری نموده و شیوه نامه های بهداشتی را نیز بعد از عمل جراحی به دقت رعایت نمایند.

در خصوص شکستگی ها چطور؟ مثل شکستگی لگن و... آیا تاخیر در درمان مجاز است؟

یکی از علائم مهم کرونا ضعف و بی حالی است که افراد سالمند را مستعد زمین خوردگی و افزایش میزان شکستگی می نماید. تعداد زیادی از سالمندان که به اورژانس با شکستگی لگن مراجعه می نمایند به کرونا مبتلا هستند. پس بیماران مسن که به اورژانس برای شکستگی لگن مراجعه می نمایند از نظر کرونا آنالیز می شوند. اگر بیمار مبتلا به کرونا باشد نباید عمل جراحی انجام دهد تا زمانی که کاملا بهبود پیدا کند اما در غیر این صورت طی 24 تا48ساعت پس از شکستگی لگن و پس از بهینه سازی شرایط بیماری های داخلی بیمار باید عمل جراحی گردد تا زودتر به فعالیت معمول زندگی بازگردد.

دردهای اسکلتی و عضلانی را تا حد امکان بهتر است در دوران همه گیری کرونا با چه روش های کم خطری درمان کرد؟

اگر بیمار درد عضلانی و اسکلتی دارد که با درمان های غیرجراحی کیفیت زندگی اش به حدی خواهد رسید که قادر باشد فعالیت های روزمره اش را انجام دهد باید از درمان های غیرجراحی استفاده کند اما اگر بیماری اسکلتی عضلانی سبب شده درد و ناراحتی اش به حدی باشد که زندگی روزمره اش مختل شده باشد باید تحت جراحی قرار بگیرد؛ در غیر این صورت ممکن است دچار عوارضی گردد که حتی با کرونا برابری کند.

آیا اعمال جراحی ارتوپدی در دوران کرونا برای سالمندان بالای 65 سال توصیه می گردد؟

بله ممنوعیتی برای این سنین وجود ندارد، به شرط آن که شیوه نامه های لازم برای شناسایی و غربالگری خود بیمار از نظر کرونا و نیز رعایت شیوه نامه های بهداشتی در دوران بستری بیمار در بیمارستان و نیز شیوه نامه های بعد از عمل جراحی از سوی بیمار و اطرافیانش دقیقا رعایت گردد.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14179

به "مجاز و ممنوع ارتوپدی در کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجاز و ممنوع ارتوپدی در کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید