مدلسازی اکتشافی ذخایر مسیوسولفاید سازمان زمین شناسی طرح برتر جشنواره بخش صنعت شد

به گزارش راه ساری، در نهمین جشنواره هفته پژوهش و فناوری در بخش صنعت، معدن و تجارت، طرح پژوهشی گروه سامانه اطلاعات مکانی دفتر ژئومتیکس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان یکی از طرح های برتر معرفی گشت.

مدلسازی اکتشافی ذخایر مسیوسولفاید سازمان زمین شناسی طرح برتر جشنواره بخش صنعت شد

به گزارش خبرنگاران، معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت آئین تجلیل از برترین های پژوهشی و فناوری بخش صنعت، معدن و تجارت را با حضور معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و به صورت برخط (آنلاین) برگزار کرد.

به همین دلیل، طرح مدلسازی اکتشافی ذخایر مسیوسولفاید در منطقه بوانات استان فارس با بهره گیری از تکنیک هایGIS از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان یکی از طرح های بخش پژوهشی انتخاب و معرفی شد.

دکتر رضا قاسمی، رئیس گروه سامانه اطلاعات مکانی دفتر ژئومتیکس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، اجرای فنی این طرح را به عهده داشته و همکاران دیگر دفتر ژئومتیکس نیز در تحقق و به ثمر رسیدن این طرح همکاری داشته اند.

هدف اصلی این پژوهش، معرفی یک رویکرد تصمیم گیری چند منظوره مبتنی بر سامانه اطلاعات مکانی(GIS) جهت انتخاب محیط های مطلوب برای ذخایر ماسیوسولفاید است. افزایش در صحت خروجی نقشه های نواحی امیدبخش اکتشافی و همچنین کاهش مساحت فضای جستجو در اکتشاف مواد معدنی، از اهداف اصلی این پروژه است. در این پروژه از رویکردهای تحلیل شبکه ای (ANP)، شاخص منحنی مشخصه عملکرد سیستم (ROC)، رویکرد تحلیل سلسله مراتبی- عملگر میانگین وزنی مرتبه یافته (AHP-OWA) و همچنین رویکرد داده محور تصحیح شده با دانش کارشناسی دمپستر- شیفر (توابع برآورد EBFs)، جهت مدلسازی عدم قطعیت استفاده شده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این جشنواره که به منظور ایجاد انگیزه و توسعه فعالیت بنگاه های تولیدی و تجاری، سازمان های زیرمجموعه وزارت متبوع، انجمن های تخصصی و موسسات تحت پوشش در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری برگزار شد، از 89 منتخب در زمینه آموزش و پژوهش و فناوری در حوزه های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری تجلیل و قدردانی بعمل آمد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13122

به "مدلسازی اکتشافی ذخایر مسیوسولفاید سازمان زمین شناسی طرح برتر جشنواره بخش صنعت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدلسازی اکتشافی ذخایر مسیوسولفاید سازمان زمین شناسی طرح برتر جشنواره بخش صنعت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید