مزایا و موانع فروش نفت خام توسط بخش خصوصی

به گزارش راه ساری، تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران از آبان ماه به صورت رسمی شروع می گردد و برخی کارشناسان استفاده از توان بخش خصوصی برای صادرات نفت خام را برای گذر از شرایط تحریم پیشنهاد نموده اند. پیشنهادی که هرچند مزایایی دارد اما در حال حاضر ناممکن به نظر می رسد.

مزایا و موانع فروش نفت خام توسط بخش خصوصی

در این راستا رضا پدیدار، کارشناس ارشد حوزه انرژی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ساختار فروش بین المللی در ایران مطابق ضوابط و مقررات امور بین الملل شرکت ملی نفت است درمورد محدودیت های فروش نفت خام توسط بخش خصوصی شرح داد: طبق این ساختار صرفا امور بین الملل ماموریت فروش نفت را دارد. در این فرآیند چند موضوع مهم مطرح است. نخست قیمت، دوم حجم صادراتی و نکته سوم شیوه معاملاتی پرداختی است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر اگر فردی قصد داشته باشد در تجارت صنعت نفت و حوزه صادرات نفت خام فعالیت کند باید با یک پالایشگاه قرارداد داشته باشد. زمانی که نفت به بورس برده می گردد همه سهام داران با پالایشگاه قرارداد ندارند. نکته دوم این است که قیمت پایه ای را امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام نموده و روی قیمت خودش ایستاده است درحالی که ساختار بورس عرضه و تقاضا است و قیمت افزایش یا کاهش پیدا می نماید.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به حجم و شیوه پرداخت اظهار کرد: قیمت محموله هایی که توسط شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام مطرح می گردد با میانگین قیمت 75 دلار نفت عدد بزرگی است. شیوه پرداخت و جابه جایی این پول با توجه به محدودیت ها تعریف نشده است.

پدیدار با تاکید بر اینکه زیربنای لازم برای حضور بخش خصوصی که بتواند محموله های کوچک تر با شیوه پرداخت سهل تر یا مکانیزم هایی که نظام پولی و بانکی کشور تعریف کند وجود ندارد، توضیح داد: عملا فروش نفت ایران از طریق بخش خصوصی در حال حاضر مقدور نیست.

وی در ادامه درمورد مزایای فروش نفت خام توسط بخش خصوصی شرح داد: زمانی که وارد معاملات خرد می شوید ریسک ها کاهش می یابد. برای مثال ریسک فروش، ریسک خطر پرداخت و... کاهش می یابد. از سوی دیگر در روابط بین الملل محدودیت ها برای ارگان های رسمی است.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی ادامه داد: روابط رسمی و غیر رسمی بخش خصوصی با تجارت جهانی بسیار گسترده تر است تا بخش دولتی. بخش دولتی محدودیت هایی دارد که عملا اجازه نمی دهد بتواند به صورت فعال قدرت چانه زنی داشته باشد. درحالی که این موضوع راز موفقیت بخش خصوصی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1397 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 144

به "مزایا و موانع فروش نفت خام توسط بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و موانع فروش نفت خام توسط بخش خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید