مصرف برق بخش خانگی تا به امروز افزایشی نداشته ، پاداش دولت به مشترکان کم مصرف

به گزارش راه ساری، محمدحسن متولی زاده با اشاره به اینکه مردم می توانند با مدیریت مصرف، از مشوق ها و پاداش های صنعت برق بهره مند شوند، گفت: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند، اما مصرف برق بخش خانگی تا به امروز افزایشی نداشته است.

مصرف برق بخش خانگی تا به امروز افزایشی نداشته ، پاداش دولت به مشترکان کم مصرف

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، مدیرعامل شرکت توانیر گفت: برق به معنای واقعی از فراوری به مصرف است یعنی همان لحظه که با فشار یک کلید اراده می کنیم برق باید در همان لحظه فراوری و با سرعت نور منتقل گردد تا روشنایی حاصل گردد. به این منظور کارکنان وزارت نیرو 24 ساعته و بدون وقفه مشغول فعالیت هستند تا برق مطمئن به دست مردم برسد.

متولی زاده با اشاره به این که در فصل گرم 40 درصد از مصرف برق کشور به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، اظهار داشت: به طور میانگین در 10 سال گذشته سالانه 5 درصد رشد مصرف داشته ایم و با توجه به اضافه شدن سالانه یک میلیون مشترک و صنایع جدید، مصرف برق افزایش می دهد.

متولی زاده اضافه نمود: برای پاسخگویی به این میزان رشد مصرف یکی از راهها، ساخت و توسعه نیروگاه های فراوری برق و ایجاد تاسیسات جدید بیشتر است که برای این کار باید سالانه 3 تا 4 هزار مگاوات برق وارد شبکه کنیم و برای این منظور سالانه 100 هزار میلیارد تومان سرمایه احتیاج است.

وی با بیان این که راه دوم مدیریت مصرف برق است که باعث می گردد با کمترین میزان هزینه، از سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد تاسیسات جدید برای زمان محدودی که تنها در فصل گرم رخ می دهد و افزایش مصرف را باعث می گردد، جلوگیری گردد اظهار داشت: صنایع عظیم سال جاری نه تنها فراوریشان کم نشده است بلکه مصرف برقشان نسبت به سال گذشته 10.06 اضافه نموده شده است.

متولی زاده با اشاره به این که مردم می توانند با مدیریت مصرف، از مشوق ها و پاداش های صنعت برق بهره مند شوند، یادآور شد: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند، اما مصرف برق بخش خانگی تا به امروز افزایشی نداشته است.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه منحنی بار نشان دهنده آن است که مصرف برق از صبح تا ظهر به تدریج افزایش می یابد، گفت: با هماهنگی مشترکان و تفاهم نامه هایی که از پیشتر با آن ها منعقد شده است، بار مصرف برق را جابه جا می نمایند. به این معنی که مصرف برق را از ساعت های گرم (13 تا 17) به ساعت های پس از آن موکول می نمایند و در ازای آن از مشوق های صنعت برق بهره مند می شوند.

متولی زاده ادامه داد: در اوج بار، صنایع با کاهش مصرف می توانند در مصرف برق صرفه جویی نمایند و سوخت کمتری هم مصرف نمایند و از پاداش های صنعت برق بهره مند شوند.

وی گفت: به همین دلیل سال با گذشته 120 هزار مشترک عظیم تفاهم نامه امضا نموده بودیم، اما سال جاری 250 هزار مشترک عظیم با ما همکاری دارند که این تفاهم نامه ها نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

متولی زاده همچنین در مورد پیک روز گذشته نیز گفت: روز گذشته اوج مصرف به بیش از 58 هزا و 250 مگاوات رسید که نسبت به سال قبل در همین روز یک درصد افزایش داشتیم.

مدیرعامل توانیر با اشاره به همکاری مردم در سال گذشته اظهار داشت: همکاری خوب مردم و برنامه ریزی وزارت نیرو همگی باعث شد که تابستان بدون خاموشی را در سال گذشته سپری کنیم و سال جاری نیز تمام کوشش ها برای گذر بدون خاموشی از فصل گرماست.

متولی زاده مدیریت مصرف برق را یک مسئولیت اجتماعی دانست و اضافه نمود: یک کیلووات ساعت معادل مصرف برق 4 دستگاه تنفس مصنوعی است که یک شبانه روز کار می نماید و جان هموطنان را نجات نمی دهد اگر درجه یک کولرگازی که روی 18 تنظیم شده، به 24 درجه تغییر دهیم، یک کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می گردد

وی تاکید نمود: می توان با روش های بسیار ساده بدون این که رفاه خانواده کاهش یابد، مصرف برق را مدیریت کرد به طوری که اگر در منازل از ساعت 13 تا 17، وسایل پرمصرف برقی را در ساعت های ابتدایی صبح یا ساعت های پایانی شب استفاده نمایند، باعث کاهش مصرف برق خواهد شد.

متولی زاده اظهار داشت: استفاده از دور کند کولر های آبی و تنظیم کولر های گازی روی درجه 24 نیز از دیگر راه چاره هایی است که هر کدام می تواند تا 20 درصد از مصرف برق را کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10695

به "مصرف برق بخش خانگی تا به امروز افزایشی نداشته ، پاداش دولت به مشترکان کم مصرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف برق بخش خانگی تا به امروز افزایشی نداشته ، پاداش دولت به مشترکان کم مصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید