معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری: پنج پروژه کلید در دست حفاری در مراحل خاتمه عملیات اجرایی واقع شده است

به گزارش راه ساری، لایجی گفت: پنج پروژه کلید در دست (EPD) که به طور عمده در میادین مشترک خشکی و دریایی کشور اجرا شده در مرحله تحویل نهایی واقع شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری: پنج پروژه کلید در دست حفاری در مراحل خاتمه عملیات اجرایی واقع شده است

به گزارش به نقل از شرکت ملی حفاری ایران علیرضا لایجی گفت: پنج پروژه کلید در دست (EPD) که به طور عمده در میادین مشترک خشکی و دریایی کشور اجرا شده در مرحله تحویل نهایی واقع شده است.

وی اضافه نمود: پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان نفتی آذر در استان ایلام به عنوان یکی از پیچیده ترین میدان های نفتی در دنیا است که با اتمام عملیات تکمیل نهایی حفاری آخرین حلقه در شرف تحویل به شرکت سروک آذر به عنوان کارفرمای پروژه است.

وی اظهار کرد: این پروژه از سال 1391 کلید خورد و از صفر تا 100 اجرای آن با کاربست دو دستگاه حفاری سنگین 35 و 37 فتح و دستگاه حفاری فوق سنگین 60 فتح اجرا و هم اینک دستگاه 35 فتح در منطقه مستقر است که برای انجام بعضی عملیات خارج از قرارداد در اختیار شرکت سروک آذر است.

تکمیل حفاری 173 هزار و 386 متر از چاه های نفت و گاز با کاربست ناوگان حفاری

لایجی گفت: در اجرای پروژه حفاری 20 حلقه چاه در میدان نفتی آزادگان جنوبی در استان خوزستان که از سال 95 آغاز شد و با نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت به عنوان کارفرما به 23 حلقه افزایش یافت، عملیات حفر و تکمیل 17 حلقه چاه به سرانجام رسیده و تحویل کارفرما شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری با بیان اینکه پیش بینی می شود این پروژه تا خردادماه آینده به طور کامل تکمیل شود، اضافه نمود: هم اکنون حفر شش حلقه چاه باقیمانده با پیشرفت بالای 90 درصد استمرار و متراژ حفاری در این موقعیت افزون بر از 72 هزار متر ثبت شده که بوسیله شش دستگاه حفاری محقق شد.

وی از پروژه های دیگر در دست اجرا در غرب کارون به پروژه حفاری 3+9 در گستره عملیاتی شرکت نفت و گاز اروندان اشاره و اظهار کرد: این پروژه مشتمل بر حفر سه حلقه چاه توسعه ای و 9 حلقه تعمیری تکمیلی است که از سال 94 آغاز و با استفاده از دو دستگاه حفاری تا به حال هفت حلقه چاه حفر و تحویل کارفرما شده است، دو حلقه تا نیمه نخست فروردین ماه 98 تکمیل و سه حلقه باقیمانده نیز مراحل اجرایی را پشت سر می گذارد.

لایجی گفت: در پروژه حفاری 22 حلقه چاه در فاز 14 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس در عمل حفاری تمامی چاه ها با انجام یکصد هزار متر با بکارگیری دو دستگاه حفاری دریایی سرانجام یافته است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری در پیوند با این مطلب شرح داد: در این پروژه در مجموع 14 حلقه چاه بر روی دو سکوی SPD14- A. و SPD14 - C. تکمیل و تحویل کارفرما شد و مراحل تکمیل نهایی هشت حلقه چاه باقیمانده پس از اتخاذ تصمیم از سوی کارفرما در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی در زمینه پروژه 1+13 در بخش خشکی میدان گازی جزیره کیش که با بکارگیری دستگاه های حفاری 61 و 69 فتح اجرا شده اظهارکرد: این پروژه که مدت زمان طولانی را بخود اختصاص داده از نظر عملیات حفاری به طور کامل اجرا و تکمیل نهایی چاه ها پس از هماهنگی با کارفرمای جدید انجام صورت می گیرد.

لایجی همچنین پروژه های جدید کلید در دست را شامل دو پروژه حفاری هشت و شش حلقه چاه در حوزه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران مطرح کرد و گفت: در پروژه هشت حلقه چاه که اوایل امسال شکل اجرایی به خود گرفت با استقرار دو دکل حفاری 32، 33 فتح در موقعیت های استان خوزستان و فارس در مجموع تا کنون هشت هزار متر حفاری اجرا شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری اضافه نمود: پروژه شش حلقه چاه نیز با استقرار دستگاه 89 فتح آغاز و تا به حال یک هزار و 361 متر حفاری اجرا شده و دستگاه 74 نیز هم اینک در موقعیت معین شده اثبات و طی چند روز آینده عملیاتی می شود.

وی در همین ارتباط از پروژه های حفاری 10 حلقه چاه در میدان نفتی آزادگان جنوبی، هفت حلقه چاه در میدان نفتی گچساران در حوزه عملیاتی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و پنج حلقه چاه در میدان نفتی نفت شهر در گستره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نام برد که در مجموع این پروژه ها حفر 36 حلقه چاه اکتشافی، توسعه ای و تعمیری تکمیلی را شامل می شود.

لایجی مدت زمان پیش بینی شده برای انجام این پروژه ها را که از اوایل سال 98 با هماهنگی شرکت های متقاضی وارد فاز اجرایی می شوند را 14 تا 22 ماه عنوان و اضافه نمود: این پروژه ها نیز به صورت کلید در دست اجرا و تامین دکل، کالا و مواد، خدمات فنی، مهندسی و جانبی بر عهده شرکت ملی حفاری ایران می باشد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری خاطر نشان کرد: پروژه طرح توسعه میدان های نفتی گچساران و نفت شهر در چارچوب طرح های نگهداشت و افزایش فراوری شرکت ملی نفت ایران اجرا و ارایه تمامی خدمات مرتبط در بخش های سطح الارضی و تحت الارضی به عهده شرکت ملی حفاری ایران خواهد بود.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1729

به "معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری: پنج پروژه کلید در دست حفاری در مراحل خاتمه عملیات اجرایی واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری: پنج پروژه کلید در دست حفاری در مراحل خاتمه عملیات اجرایی واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید