ملازمه حکمرانی مالیاتی و پاسخگویی

به گزارش راه ساری، اگر مالیات را یک هزینه اجتماعی بدانیم که شهروندان (مؤدیان مالیاتی) پرداخت می کنند تا دولت بتواند وظایف مندرج در قانون اساسی (میثاق بودجه ای ملت) اعم از برقراری رفاه اجتماعی، آموزش رایگان، سلامت عمومی، امنیت اجتماعی و حراست از مرزها را انجام دهد، وفق حقوق مالیاتی این حق هم برای پرداخت کنندگان مالیات محفوظ است تا از دولت سؤال کنند که منابع مالیاتی کجا و چقدر خرج شده است؟

ملازمه حکمرانی مالیاتی و پاسخگویی

بر همین اساس ازآنجاکه در کشورهای پیشرفته، رابطه ملت-دولت، یک رابطه وکیل و موکل و مباشرتی و پایدار بر مالیات است، دولت ها برای شفافیت و ارائه عملکرد خود، گزارش خرج درآمدهای کشور را که عموماً همان درآمد مالیاتی است، به طور مرتبط به مردم و افکار عمومی ارائه می کنند. بدیهی است اگر این ارقام با واقعیات عینی ملموس در ذهن شهروندان (مؤدیان مالیاتی) همخوان باشد میل به پرداخت مالیات بیشتر و مالیات گریزی کمتری صورت خواهد گرفت.

البته نتیجه همخوانی آمار دولت با واقعیات ملموس، دسترسی آسان مردم به حوزه درمان و سلامت، تحصیلات مجانی تا دوران دبیرستان و تحصیلات ارزان دانشگاهی یا مجانی در بیشتر کشورهای اروپای شمالی و اسکاندیناوی است، نه شعارپردازی های دولتمردانی که مثلاً بگویند سیستم درمان ایران از کشورهای پیشرفته بهتر است.

برای مثال، گزارش خرج کرد درآمد مالیاتی دولت انگلستان در سنوات 2016-2017 نشان می دهد 73 درصد بودجه این کشور صرف خدمات تأمین اجتماعی، درمان و سلامت عمومی، آموزش، محیط زیست و فرهنگ می شود و رقمی هم به نهادهای غیرپاسخگو، کتابخانه های شخصی افراد یا برای بازپرداخت وجوه غارتی مؤسسات مالی-اعتباری ورشکسته تخصیص داده نشده است.

این شفاف سازی و انتشار عام مصارف مالیاتی، باید در حوزه خدمات شهری هم در شهرداری ها صورت گیرد تا معلوم شود که بودجه شهرداری یا همان عوارض و مالیاتی که از جیب شهروندان وارد بودجه این نهاد شده، کجا خرج می شود.

در این شرایط، مثلاً اگر در تهران، فرضاً شهردار سابق یا اسبق، منابع بودجه ای شهرداری را به فنا داده یا بار خود و اعوان و انصارش را بسته باشد، نمی توان از شهروندان هزینه سوخت منابع بودجه ای را دوباره در قالب درآمدهای پایدار و عوارض جدید برای کسری بودجه ای که به فنا رفته مطالبه کرد.

نتیجه آنکه نظام حکمرانی مالیاتی، بدون پاسخگویی و شفاف سازی نمی تواند شهروندان را مجبور به پرداخت مالیات کند، زیرا دیر یا زود مالیات دهندگان آنان را بازخواست خواهند کرد و سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

بررسی نظام های حکمرانی مالیاتی متضمن حکمرانی خوب نشان می دهد نخستین درجه مطلوبیت یک نظام مالیاتی حقوق مؤدیان یا مالیات دهندگان یا شهروندان مالیاتی است. چارچوب مفروضات بنیادین حاکمیت مالیاتی شامل شفاف سازی، پاسخگویی، عدالت و انصاف مالیاتی بوده که امروزه به یک تئوری عملی تبدیل شده است. مختصات این نظام در دادرسی مستقلانه و بی طرفانه مالیاتی پایدار است که همه مؤدیان مالیاتی را یکسان فرض می کند و بحث خودی و غیرخودی در این تئوری جایگاهی ندارد.

در چنین سیستمی مؤدی مالیاتی حق دارد بداند چرا مشمول مالیات شده است. حق دارد به اسناد و مدارک متضمن تشخیص مالیات دسترسی داشته باشد. باید بتواند خود یا وکیل مالیاتی او در دادرسی مالیاتی حضور یابد و طالب رفتار منصفانه مأموران مالیاتی به عنوان خدمه دولت باشد. از طرف دیگر شهروندان مالیات پذیر باید بدانند مالیات پرداختی آنان مصروف چه چیزهایی و در کجاها خرج شده است.

این پرسش خواهی مؤدیان و الزام به پاسخگویی دولت در قلمرو حقوق مالیاتی گنجانده می شود که متأسفانه هنوز در ایران دولت و حاکمیت به آن تن در نداده است. پاسخگونبودن دولت، ریشه در مناسبات ماقبل سرمایه داری و تفکر ارباب-رعیتی دارد که هم مخالف حقوق شهروندی در قلمرو مالیاتی و هم مغایر مفروضات حکمرانی مالیاتی به عنوان بخشی از ساختار حکمرانی خوب است.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6811

به "ملازمه حکمرانی مالیاتی و پاسخگویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملازمه حکمرانی مالیاتی و پاسخگویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید