منبع اصلی تولید بی اخلاقی و فساد چیست؟

به گزارش راه ساری، قیمت گذاری دولتی که همراه با جبر و فشار های امنیتی و قضایی است، به چیزی جز محدود کردن حقوق و آزادی مردم و خدشه دار کردن حق انتخاب افراد و مختل کردن قرارداد های داوطلبانه ختم نمی شود.

منبع اصلی تولید بی اخلاقی و فساد چیست؟

گروه دانشگاه خبرنگاران- پارسا؛ * یکی از دلایل اصلی یا شاید اصلی ترین دلیل ترویج فساد و بی اخلاقی در جامعه امروز، درجه بالای تمرکز و دخالت زیاد دولت در اقتصاد است. در نتیجه این دخالت ها و سیاستگذاری ناکارآمد، بنگاه های ما امروز به شدت آلوده شده اند و در نتیجه اخلاق از بازار های کشور رخت بربسته است.

ساختار فعلی مدام در حال تولید رانت است و تلاش برای شفافیت آن نتیجه بخش نیست چرا که اقتصاد دولتی اصلاح ناپذیر است.

این فساد باعث شده بنگاه های سالم نیز به بیماری دچار شوند. در نتیجه فعالیت سالم غیر ممکن شده است.

وقتی از اخلاق صحبت می کنیم منظورمان رفتار مبتنی بر تعقل و استدلال است؛ با در نظر دریافت این نکته که این رفتار و سلوک، منافع دیگران را ضایع نکند. طبیعی است افراد اجازه دارند برای خوشبختی و سعادت خود تلاش کرده و منافع خود را بیشینه کنند، اما این یک واقعیت است که منافع شخصی با منافع جمعی گره خورده است.

نظریه های اخلاقی آن جا که با رفتار های اقتصادی پیوند می خورند، تأکید دارند که هرکس باید بتواند منافع خود را بیشینه کند، اما رمز رفتار اخلاقی این نیست که بیشینه یابی نکنیم، این است که منافعمان را بر اساس منافع دیگران و جامعه بیشینه کنیم. پس خط قرمز فعال اقتصادی اخلاق گرا، زیان دیگران و جامعه است.

از این منظر متأسفانه جامعه و اقتصاد ما در جهت خوبی حرکت نمی کنند. اخلاق و اخلاقیات پشت سیاست گذاری های نادرست و نادیدن انگاشتن آزادی ها گم شده است. در ساختاری که بازار به درستی کار نکند و قیمت سرکوب شود، اول از همه اخلاق کسب و کار می میرد.

مداخله در بازار آزاد به نقض آزادی، حق انتخاب و حقوق مالکیت افراد ختم می شود. قیمت گذاری دولتی هم که همراه با جبر و فشار های امنیتی و قضایی است، به چیزی جز محدود کردن حقوق و آزادی مردم و خدشه دار کردن حق انتخاب افراد و مختل کردن قرارداد های داوطلبانه ختم نمی شود. به قول دکتر غنی نژاد؛ زمانی که به زور تعزیر، تولیدکنندگان را وادار می کنند تا محصول خود را به قیمتی کمتر از قیمت تعادلی بازار بفروشند در واقع به حقوق مالکیت او تجاوز کرده اند.

راه چاره اصلی در خاتمه دادن به مناسبات اقتصاد دولتی و احترام گذاشتن به آزادی و حق انتخاب است. در جامعه ای که آزادی وجود دارد و قانون محترم شمرده می شود، اخلاق اهمیت پیدا می کند، اما در جامعه ای که اقتصاد متمرکز دارد اخلاق به حاشیه می رود.

پارسا، دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز

انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرنگاران نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5568

به "منبع اصلی تولید بی اخلاقی و فساد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منبع اصلی تولید بی اخلاقی و فساد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید