نسخه ای برای حل مسائل دارندگان سهام عدالت؛ 8 فاز برای آزادسازی

به گزارش راه ساری، خبرنگاران : دارندگان سهام عدالت سرگردانند؛ آنهایی که روش مستقیم را برای فروش سهام انتخاب کرده اند، علاوه بر سرگردانی، معترض هم هستند. این دسته به نحوه فروش و واریز مبلغ فروش سهامشان اعتراض دارند.

نسخه ای برای حل مسائل دارندگان سهام عدالت؛ 8 فاز برای آزادسازی

به گزارش خبرنگاران اغلب کارگزاران بورس، هنوز نتوانسته اند بستری مناسب و سیستماتیک را برای پاسخگویی فراهم کنند. در شرایطی که به نظر می رسد نقایص فرآیندی متهم اصلی در این ماجراست کارشناسان برای اصلاح فرایند آزادسازی سهام عدالت طرحی 8 ماده ای را آماده و ارائه کرده اند.

در شکل زیر به صورت خلاصه اجرای پیشنهادی برای اصلاح فرآیند فروش سهام عدالت ارائه شده است. این روش در واقع یک تغییر در رویکرد عملیاتی حساب های معاملاتی و انجام معاملات در سطح حساب کارگزاری و تخصیص آن در سطح حساب مشتریان برای افزایش کارآیی بوده است.

1- ابتدا دارندگان سهام عدالت که اطلاعات هویتی آنها مورد تایید قرار گرفته، می توانند از طریق یکی از کارگزاری های دارای مجوز فروش سهام عدالت و از طریق سرویس هایی که شرکت سپرده گذاری در اختیار آنها قرار داده ثبت نام و کارگزار ناظر خود را مشخص کنند.

2- پس از تایید و تکمیل انتخاب کارگزار ناظر، دارندگان سهام عدالت می توانند درخواست فروش را تا سقف 30 درصد از ارزش روز سبد ثبت کنند.

3- سفارش ها در سطح حساب مشتریان به شرکت سپرده گذاری ارسال می شود تا پس از بررسی صحت و اعتبار سفارش ها، از سطح حساب مشتری به سطح حساب کارگزار ناظر برای نمادهای دارای سفارش فروش تجمیع و به حساب کارگزار مربوط برای مدیریت فروش ارسال شود. این فرآیند دو روز کاری زمان می برد و جزو فرآیندهای نوینی است که در سهام عدالت اجرا شده است.

4- معامله گران کارگزاری با هماهنگی ناظر بازار و بر حسب شرایط بازار باید فروش ها را به نحوی انجام دهند که علاوه بر اجرای بهترین قیمت ممکن، کمترین آسیب به بازار وارد شده و به نوعی بازارگردانی سفارش ها را انجام دهند تا از رفتارهای هیجانی در بازار جلوگیری شود. این فرآیند حسب شرایط بازار ممکن است زمانبر باشد.

5- معاملات سهام عدالت در سطح حساب کارگزاران ناظر مربوط در بازار انجام می شود و نتیجه آن به سیستم های بک آفیس کارگزاران و ارکان مربوط ارسال می شود.

6- شرکت سپرده گذاری به دریافت اطلاعات اقدام و نتیجه معاملات و کنترل صحت و تطابق آن را بررسی می کند و در صورت صحت اطلاعات به عملیات تخصیص و تسویه و پایاپای اقدام می کند.

7- پس از انجام معاملات در سطح حساب کارگزار، عملیات تخصیص معاملات از سطح حساب کارگزار به سطح حساب مشتریان همان کارگزاری به صورت سیستماتیک صورت می پذیرد. این فرآیند سه روز کاری زمان می برد و جزو فرآیندهای نوینی است که در سهام عدالت اجرا شده است.

8- پس از عملیات تخصیص، سه روز کاری پس از انجام معامله نتایج جزئیات تسویه و پایاپای در سطح مشتریان از طریق زیرساخت های فراهم شده در شرکت سپرده گذاری ارسال می شود تا کارگزاران بتوانند عملیات پرداخت و تسویه با مشتریان را انجام دهند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10868

به "نسخه ای برای حل مسائل دارندگان سهام عدالت؛ 8 فاز برای آزادسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه ای برای حل مسائل دارندگان سهام عدالت؛ 8 فاز برای آزادسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید