نمایندگی ایران در سازمان ملل: تحریم ها ستون پنجم کووید-19

به گزارش راه ساری، دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک تحریم ها را ستون پنجم کووید-19 خواند و لغو تحریم ها را در مبارزه جهانی با ویروس کرونا ضروری برشمرد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل: تحریم ها ستون پنجم کووید-19

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران به نقل از ایرنا، کنندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد در نیویورک، تحریم ها را ستون پنجم کووید-19 خواند و گفت: هر عملی که توانایی یک ملت را برای مقابله با بحران محدود کند، باعث گسترش این بیماری و تضعیف مبارزه دنیای با همه گیری آن می شود.

در این گزارش آمده است: اکنون تمام دنیا با جنگ دنیای علیه کووید-19 روبرو است. این ویروس بی امان و بسیار مسری به عنوان دشمن مشترک کل خانواده بشر، زندگی همه را بدون هیچ گونه تمایز ملیت، نژاد، رنگ، دین و جنسیت تهدید می کند. در این نبرد مشترک، تمام بشریت در یک جبهه قرار دارند، اما با وجود تلاش های خستگی ناپذیر، طبق گفته سازمان دنیای بهداشت (WHO)، ویروس به وضوح در حال سرعت دریافت است. ما باید با متحد شدن و فراتر از ابراز همبستگی و نشان دادن همبستگی در عمل و همچنین همکاری های هماهنگ بین المللی، در این نبرد پیروز شویم.

کنندگی ایران تاکید کرده است: برای موفقیت سریع و پایدار، باید اطمینان حاصل کنیم که هیچ فرد، خانواده، اجتماع یا ملتی عقب نماند، زیرا هیچ ملتی نجات نخواهد یافت و در امان نخواهد بود مادامی که همه مردم در دنیا ایمن باشند.

این گزارش می افزاید: تحریم ها توانایی ایران را در نبرد با کووید-19 مهار می کنند، در حالی که ایران یکی از بدترین شیوع ویروس کرونا را تجربه می کند، تحریم های ایالات متحده که به گفته مقامات آمریکایی، گسترده ترین مجازات هایی است که تا به امروز بر یک کشور تحمیل شده است، به شدت مانع تلاش ایران برای شناسایی و معالجه بیماران و جلوگیری موثر از گسترش آن می شود. با این حال امکانات پزشکی، پزشکان و پرستاران ایران جزو بهترین ها در دنیا است و ماهیت حرفه ای تلاش های ملی این کشور در سرکوب کووید-19 توسط سازمان دنیای بهداشت، بسیار اذعان شده است.

در گزارش کنندگی ایران با تاکید بر اینکه معافیت های به اصطلاح بشردوستانه کارایی ندارد، آمده است: برای فرار از شرم غیرقانونی و غیراخلاقی تحریم ها، مقامات ایالات متحده همچنان ادعا می کنند که نیاز های بشردوستانه و پزشکی از مجازات ها معاف هستند. در 27 فوریه 2020، خزانه داری آمریکا با هیاهوی بسیار زیاد توافقنامه تجارت بشردوستانه سوئیس (SHTA) را نهایی کرد و اجازه داد که برخی معاملات بشردوستانه با ایران انجام شود. با این حال، این کانال باریک در شرایط فعلی با نیاز های بشردوستانه ایران مطابقت ندارد.

این گزارش می افزاید: ایالات متحده SHTA را وادار کرده است که به بهانه هایی، چون تضمین حداکثر شفافیت یا دقت کافی، رویه ای بسیار تنگ و سخت را دنبال کند و شرکت ها را ملزم می کند تا هر ماه اطلاعات گسترده ای را به وزارت خزانه داری در مورد ذینفعان ایرانی کالاها، روابط تجاری شرکت ها و جزییات اقتصادی را ارائه دهند. از این رو تجارت با شرکت ها از نظر عملی بسیار سخت است. علاوه بر این، ماهیت تقریبا غیرممکن یا سخت انتقال ذخایر مسدود شده ایران در خارج از کشور به بانک تعیین شده سوئیس، نه تنها اجازه نمی دهد تا SHTA اکنون به درستی عمل کند، بلکه ممکن است در طی چند ماه از این کار کنار بکشد.

کنندگی ایران در سازمان ملل متحد گفته است: به همین ترتیب، اخیرا چندین شرکت که تجهیزات پزشکی مورد نیاز را برای مبارزه با ویروس کرونا تامین می کنند، حمل و نقل به ایران را متوقف کرده اند، زیرا رژیم فعلی تحریم ایالات متحده، حمل و نقل این کالا ها را به ایران تقریبا غیرممکن می کند.

در گزارش شرایط ایران از تاثیر تحریم های آمریکا بر مبارزه با کرونا عنوان شده است: علاوه بر این، تنها پیام تحریم های جدید ایالات متحده که در بحبوحه شیوع ویروس کرونا اعمال شده است، این است که شرکت ها باید از انجام هرگونه تجارت با ایران خودداری کنند، حتی اگر طبیعت کارشان بشردوستانه باشد.

کنندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرده است: رژیم تحریم های آمریکا از جمله مجازات های مربوط به آن بسیار گسترده است و زمینه را برای تجارت قانونی با ایران مین گذاری کرده است و به تبع آن، تامین کنندگان تجهیزات پزشکی و سازمان های امدادی به دلیل ترس گرفتار شدن تصادفی در شبکه تحریم های ایالات متحده، از انجام کار در ایران صرفنظر می کنند.

در گزارش کنندگی ایران با تاکید بر اینکه کمک اضطراری، اکسیر نیست، یادآور شده است: از ابتدای شیوع بیماری کووید-19، ایران کمک های اضطراری از کشور های همسایه و سایر کشور ها و همچنین سازمان دنیای بهداشت و برخی سازمان های بشردوستانه دریافت کرده است که در این برهه زمانی، امری بسیار ارزشمند و تقدیرشدنی است. این در حالی است که برای کشوری وسیع، چون ایران با جمعیت تقریبا 83 میلیون نفر که جزو کشور های آسیب دیده ناشی از کووید-19 محسوب می شود، چنین کمک های اضطراری نوعی اکسیر محسوب نمی شود، زیرا تحت همه گیری فعلی، کشور های اهدا کننده، خودشان با بحران های خاص خود روبرو هستند. بر این اساس، نه ایران و نه هیچ کشور دیگری نمی توانند فقط به کمک های اضطراری تکیه کنند.

لغو تحریم ها در مبارزه دنیای علیه کووید-19 ضروری است

در این گزارش تاکید شده است: لغو تحریم ها در مبارزه دنیای علیه کووید-19 ضروری است، یا ما با هم پیروز می شویم یا با هم می بازیم، اما ما باید از طریق حمایت گسترده از نیاز های کشور های در حال توسعه، بر آن پیروز شویم.

این گزارش می افزاید: همچنین ضروری است که هر کشور بتواند، به طور کامل و آزادانه از منابع خود برای سرکوب موثر این بیماری استفاده کند که بدون حذف فوری همه تحریم های بانکی، بیمه، حمل و نقل، پزشکی، صنعت، انرژی، صادرات و واردات و مانند آن غیرممکن است.

کنندگی ایران با تاکید بر اینکه این چیزی است که جامعه دنیای خواستار آن است، ادامه داد: چنین درخواست های قوی و مکرر از سوی افرادی، چون دبیرکل سازمان ملل متحد، مدیرکل سازمان دنیای بهداشت، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و برخی دیگر از مقامات بین المللی و همچنین بسکمک از دولتمردان و زنان فعلی و پیشین، کنندگان مجلس، رهبران مذهبی، دانشگاهیان، سازمان های غیر دولتی و نهاد های جامعه مدنی هم مطرح شده است.

در گزارش شرایط آثار تحریم های دفتر کنندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک همچنین عنوان شده است: برای جلوگیری از وخیم تر شدن اوضاع در نتیجه بیماری همه گیر کووید-19، جامعه دنیای نباید به استفاده مداوم از مجازات های غیر انسانی و غیرقانونی برای آسیب رساندن به سلامتی و زندگی شهروندان دنیا، اجازه دهد.

در این گزارش آمده است: تحت همه گیری فعلی دنیای، برطرف کردن فوری همه تحریم ها به نفع تمام بشریت و یک ضرورت است. برای اثبات اینکه ما به اندازه کافی بالغ هستیم که علاوه بر خود، درباره زندگی بقیه انسان ها نیز اهمیت می دهیم، این کار درستی است که باید به سرعت انجام شود.

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8547

به "نمایندگی ایران در سازمان ملل: تحریم ها ستون پنجم کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگی ایران در سازمان ملل: تحریم ها ستون پنجم کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید