نکاتی راجع به قرارداد اجاره

به گزارش راه ساری، در صورتیکه مستأجر بدون اجازه موجر در خانه یا زمینی که اجاره کرده ساخت وساز کند یا درختی بکارد موجر حق دارد که آن را از بین ببرد و اگر در اثر این عمل نقصی به بنا یا زمین مورد اجاره وارد شود بر عهده مستأجر خواهد بود.

نکاتی راجع به قرارداد اجاره

از قراردادهایی که اشخاص در جامعه تنظیم می کنند قرارداد اجاره است که قوانین مربوط به آن هر از چند گاهی دچار تغییر و تحولات اساسی می گردد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

20 نکته کلیدی در مورد اجاره اماکن مسکونی و قرارداد اجاره

در اجاره مسکن باید مدت اجاره معین باشد والا اجاره باطل است. معمولاً مدت اجاره ها یک سال معین می گردد. مدت اجاره از روزی شروع خواهد شد که بین موجر و مستأجر توافق گردد و اگر در عقد اجازه ابتدای مدت ذکر نگردد زمان انعقاد قرارداد اجاره، شروع عقد اجاره محسوب خواهد بود.

لازم نیست که موجر مالک عین مستأجره باشد ولی باید مالک منافع عین مستأجر شناخته گردد. پس اگر الف خانه ای را از دیگری اجاره کرد چون مالک منافع آن بوده قادر به انتقال منافع در مدت اجاره به دیگری است، مگر آنکه در قرارداد اجاره خلاف آن شرط شده باشد.

اگر بعد از قرارداد اجاره معلوم گردد که عین مستأجره در حال اجاره معیوب بوده، مستأجر حق فسخ دارد. البته اگر موجر برطرف عیب کند به نحوی که به مستأجر ضرری وارد نگردد، مستأجر حق فسخ نخواهد داشت اگر عیب در مدت استفاده از مورد اجاره حادث گردد، مستأجر نسبت به بقیه مدت اجاره حق فسخ خواهد داشت.

موجر نمی تواند در مدت اجاره در عین مستأجره تغییر دهد که با استفاده مستأجر از آن در تعارض باشد و اگر مورد اجاره نیاز به تعمیراتی داشته باشد که تأخیر در آن موجب ضرر به موجر گردد، مستأجر نمی تواند مانع از تعمیرات گردد حتی اگر این امر مانع استفاده او از مورد اجاره گردد. در این حالت مستأجر می تواند از حق فسخ استفاده کند.

تعمیرات و تمامی مخارجی که در مورد اجاره برای امکان بهره برداری از آن ضروری است و عهده مالک است، مگر آنکه در اجاره نامه خلاف آن قید گردد و نیز پرداخت هزینه های مربوط به اسباب و لوازمی که برای استفاده از مورد اجاره ضروری است بر عهده مالک خواهد بود مانند نصب آبگرمکن یا شوفاژ و…

اگر مستأجر خارج از حدود متعارف از مورد اجاره بهره برداری کند و موجر نتواند مانع او از این امر گردد، حق فسخ برای موجر به وجود می آید. برای مثال به جای استفاده و مصرف خانگی از برق، مصرف صنعتی از برق داشته باشد.

مستأجر باید در زمان های معین شده در قرارداد اجاره، اجاره بها را پرداخت کند و در مقابل از موجر رسید دریافت کند.

اگر مستأجر از مورد اجاره در غیر موردی که در اجاره آمده استفاده کند، موجر حق فسخ اجاره را خواهد داشت. برای مثال در قرارداد اجاره آمده که این امکان برای استفاده مسکونی به اجاره داده می گردد ولی مستأجر از آن استفاده تجاری کند.

عقد اجاره به محض انتها مدت اجاره، برطرف می گردد و اگر بعد از انتها مدت اجاره مستأجر آن را در تصرف خود نگه دارد باید به موجب اجاره بهایی که معادل اجاره بها مکانی شبیه آن مکان است، بپردازد حتی اگر از آن استفاده نکند.

عقد اجاره با مرگ موجر یا مستأجر باطل نخواهد شد اما اگر موجر تنها تا زمان حیات خود مالک منافع مورد اجاره باشد با فوت او اجاره باطل خواهد شد و نیز اگر در قرارداد اجاره مباشرت مستأجر در استفاده از مورد اجاره شرط گردد با فوت مستأجر عقد اجاره باطل می گردد.

اگر مستأجر مورد اجاره را به دیگری اجاره دهد اجاره باطل یا فسخ نمی گردد، مگر آنکه موجر در قرارداد اجاره برای خود به هنگام تحقق این امر حق فسخ را شرط کرده باشد.

اگر مستأجر بدون اجازه موجر در مورد اجاره تعمیراتی کند حق مطالبه آن را از موجر ندارد.

اگر مستأجر بدون اجازه موجر در خانه یا زمینی که اجاره کرده ساخت وساز کند یا درختی بکارد موجر حق دارد که آن را از بین ببرد و اگر در اثر این عمل نقصی به بنا یا زمین مورد اجاره وارد گردد بر عهده مستأجر خواهد بود.

toure-kish.ir: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

3ye.ir: گلچینی از بهترین های وب

منبع: پیام دلتا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8272

به "نکاتی راجع به قرارداد اجاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی راجع به قرارداد اجاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید