هوک: می خواستم در زوریخ با ظریف ملاقات کنم، ایرانی ها نپذیرفتند

به گزارش راه ساری، یک مقام آمریکایی سه شنبه گفته ایرانی ها درخواست او با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را رد نموده است.

هوک: می خواستم در زوریخ با ظریف ملاقات کنم، ایرانی ها نپذیرفتند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران امروز سه شنبه مدعی شده در ماه دسامبر خواهان ملاقات با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران شده اما درخواست او از طرف ایرانی ها رد شده است.

وی در ادامه گفت مایل است شخصاً با مقام های ایران ملاقات و در مورد مسائل کنسولی و آزادی زندانیان رایزنی کند.

به نوشته رویترز هوک گفت: ما دوست داریم برای گفت وگوهای کنسولی ملاقات شخصی [با مقام های ایران] داشته باشیم تا بتوانیم سریع تر پیش برویم.

این در حالی است که سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران چند روز پیش گفته بود برایان هوک در مبادله زندانی میان طرف های ایرانی و آمریکایی کارشکنی نموده است. اشاره موسوی به مبادله مایکل وایت، شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران با مجید طاهری، پزشک ایرانی مقیم آمریکا بود.

موسوی گفت: ما کوشش کردیم تا آمریکایی ها، بهانه های جدیدی پیدا نکنند و از سویی، متاسفانه شاهد کارشکنی هایی از سوی آنها بودیم. حتی آقای برایان هوک که مثلا مسوول این کار[تبادل زندانیان] بود، کوشش می کرد تا زندانیان ایرانی و حتی همین شهروند آمریکایی یعنی آقای وایت، آزاد و مبادله نشوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که در کشورش به دلیل ناکامی در آوردن ایران پای میز مذاکره پس از خروج از برجام مورد انتقاد محافل سیاسی و کارشناسی قرار گرفته بعد از مبادله زندانیان با ایران کوشش کرد از آن برای زمینه چینی جهت مذاکرات بیشتر استفاده کند.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتر نوشت: همین الان تماس تلفنی با گروگان آمریکایی مایکل وایت را قطع کردم. او بعد از آزادی از ایران اکنون در زوریخ است. اندکی دیگر سوار یک هواپیمای آمریکایی می گردد و به خانه می آید... به ایالات متحده!

رئیس جمهور آمریکا در ادامه نوشت: ما الان بیش از 40 نفر از گروگان ها و زندانیان را بعد از به قدرت رسیدن من به خانه برگردانده ایم. متشکرم ایران. این نشان می دهد توافق ممکن است.

دونالد ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به توافقی بهتر -به زعم او- مجاب خواهد نمود.

در حالی که بیش از 2 سال از این وعده می گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه های مختلف در آمریکا آماج نقدها قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی مورد تنش ها با این کشور و جدا کردن جهت آمریکا از متحدانش متهم نموده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9902

به "هوک: می خواستم در زوریخ با ظریف ملاقات کنم، ایرانی ها نپذیرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوک: می خواستم در زوریخ با ظریف ملاقات کنم، ایرانی ها نپذیرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید