وزیر امور خارجه آمریکا: قصد نداریم به برجام بازگردیم

به گزارش راه ساری، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به اخبار منتشر شده درباره احتمال بازگشت کشورش به برجام با هدف سوءاستفاده از آن برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران، مدعی شد که دولت آمریکا به هیچ وجه به دنبال بازگشت به برجام نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا: قصد نداریم به برجام بازگردیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به گزارش اخیر نیویورک تایمز درباره احتمال بازگشت آمریکا به برجام که با اظهارات طعنه آمیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران علیه وزیر خارجه و رئیس جمهور آمریکا همراه شد، ادعا کرد که دولت متبوعش به هیچ وجه قصد بازگشت به برجام ندارد.

مایک پامپئو که با خبرنگار شبکه خبری فاکس نیوز مصاحبه می کرد، ضمن رد کردن احتمال بازگشت کشورش به برجام مدعی شد: بحث بازگشت به برجام مطرح نیست و ما هرگز قصد انجام چنین کاری نداریم. آن توافق یک فاجعه بود. هدف ما بازگشت به برجام نیست و این کاری نیست که ما به دنبال انجامش باشیم.

وی افزود: ما قصد داریم از ابزار های خود در سازمان ملل متحد استفاده کنیم؛ از ابزار های که در دسترس ماست و از قطعنامه هایی که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده اند تا تضمین کنند که فروش سلاح به ایران اتفاق نخواهد افتاد.

روز یکشنبه نیویورک تایمز گزارش داد که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد با استفاده از یکی از بند های توافق هسته ای برجام، تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کرده و یا شورای امنیت سازمان ملل متحد را به اعمال تحریم هایی دیگر علیه ایران وادار کند.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته طرح وزیر امور خارجه آمریکا بر تلاش برای پیشبرد یک استدلال حقوقی مبنی بر اینکه آمریکا علی رغم خروج از برجام همچنان یکی از طرف های مشارکت کننده در این توافق چندجانبه است، پایدار است.

متعاقباً محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی توئیتری درباره افشاگری نیویورک تایمز نوشت: دو سال قبل مایک پامپئو و رئیس او اعلام کردند مشارکت آمریکا در برجام را متوقف می کنند با این آرزو که فشار حداکثری آن ها ایران را به زانو درآورد. با توجه به شکست مفتضحانه این سیاست حالا او می خواهد در برجام مشارکت کند

ظریف در ادامه خطاب به پامئپو تاکید کرد: رویاپردازی را متوقف کنید: ملت ایران همیشه خود درباره سرنوشت خود را تصمیم می گیرد.

تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

تور ونیز: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9070

به "وزیر امور خارجه آمریکا: قصد نداریم به برجام بازگردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر امور خارجه آمریکا: قصد نداریم به برجام بازگردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید