وقتی یک امضا با استراماچونی کافی نیست!

به گزارش راه ساری، آرمن ساروخانیان ، تصور مدیران این است که با امضای قرارداد مسئولیت شان تمام می گردد و مربی خارجی علاوه بر ارتقای حوزه فنی می تواند سازماندهی امور را به عهده بگیرد و این وزنه سنگین را به تنهایی حمل کند.

وقتی یک امضا با استراماچونی کافی نیست!

آرمن ساروخانیان ، وقتی استقلال پس از هفته ها مذاکره پایان توانست با آندره آ استراماچونی قرارداد ببندد و عکس مربی ایتالیایی در فرودگاه منتشر شد، طرفداران این تیم نفس راحتی کشیدند و امیدوار شدند که روزهای خوشی در انتظار تیم شان است. مدیران باشگاه هم بر این باور بودند که امضای قرارداد سخت ترین مرحله کار است و از آن به بعد مربی سابق اینتر می تواند با فوت کوزه گری اش استقلال را به بهترین تیم ایران تبدیل کند.

این پیش بینی درست نبود و با آغاز کار استراماچونی مسائل جدیدی ظهور کرد. مربی ایتالیایی خواستار بازیکنان جدیدی است که باشگاه هنوز نتوانسته استخدام کند و در آستانه آغاز لیگ تهدید نموده که ممکن است قراردادش را فسخ کند.

ما اطلاعی از جزییات مذاکرات طولانی استراماچونی و استقلال نداریم، ولی به نظر می رسد مربی ایتالیایی با بدقولی هایی روبه رو شده که حتی پیش از آغاز فصل می خواهد همه چیز را رها کند و برود. طرفداران هم در این ماجرا اکثراً طرف مربی ایتالیایی را گرفته اند. نه اینکه مربیان خارجی همواره محق باشند و فقط منافع تیم را در نظر بگیرند، بلکه سابقه بدقولی های قبلی باشگاه را مبنای قضاوت قرار می دهند.

ماجرای جابجایی معمولاً بسیار پیچیده است و قضاوت درباره پشت پرده آن کار راحتی نیست، ولی نمی توان از سهل انگاری های مدیران استقلال در دوره کوتاه همکاری شان با استراماچونی به سادگی گذشت. البته این اتفاق مختص استقلال نیست و بزرگترین نمونه آن مسائلی است که کی روش در تیم ملی با فدراسیون داشت و بارها از کمبود امکانات و بازی های تدارکاتی گلایه کرد. پرسپولیس و بقیه باشگاه ها هم کم و بیش مسائل مشابهی دارند و اوضاع برای کالدرون هم گل و بلبل نیست.

مدتی است که در فوتبال ایران استفاده از مربیان کارنامه دار خارجی باب شده و تیم ملی و باشگاه های مدعی لیگ برتر ترجیح می دهند سراغ نام هایی بروند که امتحان شان را پس داده باشند. با این حال تصور مدیران این است که با امضای قرارداد مسئولیت شان تمام می گردد و مربی خارجی علاوه بر ارتقای حوزه فنی می تواند سازماندهی امور را هم به عهده بگیرد و این وزنه سنگین را به تنهایی حمل کند.

آنها توجه زیادی به مسئولیت مدیریتی شان و وظایفی که در قرارداد به آنها سپرده شده ندارند و همین دلیلی است تا طرفین خیلی زود به بن بست برسند و نشانه های نارضایتی ظهور کند. مربیان ایرانی معمولاً با این رویه آشنا هستند و شوکه نمی شوند، ولی مربیان خارجی که از فرهنگ دیگری می آیند و در محیط های حرفه ای کار نموده اند، به سختی می توانند این بی نظمی ها را تاب بیاورند بدون اینکه کارشان لطمه نخورد.

فرمول موفقیت فقط استخدام سرمربی خارجی که تنها با دستمزد بالایی حاضر می گردد به ایران بیاید نیست و این پروژه بدون همکاری مدیریت و فراهم کردن امکانات ممکن است به شکست بینجامد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4373

به "وقتی یک امضا با استراماچونی کافی نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی یک امضا با استراماچونی کافی نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید