پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

به گزارش راه ساری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حوزه نظامی، قدرت و فرهنگ یک نظام حکمرانی داخلی وجود دارد که به عنوان دستاورد نظام اسلامی شناخته می گردد، اما در حوزه اقتصاد و تکنولوژی هیچ تئوری داخلی تعریف نشده و تمام مدل ها مربوط به 60 سال پیش است.

پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، عیسی منصوری امشب در نشست با جمعی از نخبگان دانشگاهی و فعالان اجتماعی قوچان در سالن اجتماعات شهدای دولت فرمانداری این شهرستان، اظهار کرد: امروز یک ژست روشنفکری در جامعه سخن از ناامیدی، منفی نگری و انتقادی سخن گفتن است و این نگاه منفعلانه راحت ترین نگاه هست، اما هنر این است که به آینده نگاه امیدوارانه داشته باشیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جنگ امروز دیگر جنگ نظامی نیست، بلکه جنگ مالی و تکنولوژی است، گفت: نظام اسلامی دو دستاورد مهم داشت، یکی به لحاظ نظامی و قدرت که امروز ایران یک قدرت منطقه ای محسوب می گردد و این دستاورد در نظام حکم رانی است.

وی با یادآوری اینکه در حوزه فرهنگی از سختگیری هایی آغاز شد و امروز در این حوزه عقل مندانه رفتار می کنیم که نشان از حکم رانی بومی در این حوزه است، توضیح داد: در این حوزه ها، نظام حکمرانی داخلی تعریف شده دارد اما در حوزه مالی و تکنولوژی نظام حکمرانی تعریف نشده است و آنچه امروز به عنوان تئوری در این زمینه مطرح است همان مدل های 60 سال پیش می باشد.

منصوری با بیان اینکه در دهه 40 نظام بانکی فعال شد تا به وسیله وام، صنایعی مثل ایران خودرو راه بیفتد و امروز هم همان نظام در حال اجرا بوده و ایده جدیدی روی میز قرار نگرفته است، تأکید کرد: دولت های مختلف فقط به دنبال تقسیم پول بودند و نوآوری در حوزه اقتصاد و سرمایه ایجاد نشده است، آنچه امروز در کشور بر مردم می گذرد نشان از نبود تئوری و نظام حکم رانی داخلی و بومی در حوزه اقتصاد دارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه امروز پارادایم اقتصاد و سرمایه گذاری در جهان تغییر نموده است، اضافه کرد: نظام حکم رانی حوزه اقتصاد در ایران مجوز محوری یعنی وام، مجوز و عقد قرارداد با پیمانکار و مشاور بوده است.

وی با بیان اینکه در جهان اتصال دو بخش به یکدیگر مرسوم بوده اما در ایران برای اتصال دو بخش خصوصی به هم دولت یاریی نمی نماید، گفت: سازو کاری که برای اعطای تسهیلات کرونا در کشور چیده شد مورد انتقاد خیلی از مدیران کل یا دیگران نهاده شد که چرا به جای ثبت نام در سامانه، مردم مراجعه نداشته باشند، چرا عادت به مراجعه حضوری مردم نموده ایم، سامانه ای تهیه و مردم از آن طریق درخواست می دهند.

منصوری یادآور شد: برای هر طرح نوآوری در قوچان یاری می گردد اما به شرطی که به نتیجه ختم گردد، زیرا منابعی در این حوزه در اختیار بوده اما نوآوری نهادی نیز باید در این شهرستان صورت بگیرد، یعنی مسؤولان یک طرح نوآورانه از جنس تسهیلات یا یاری بلاعوض برای منطقه تعریف نمایند.

بیکاری بیش از یک میلیون نفر در کشور به دلیل کرونا

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این موضوع که تا به امروز 850 هزار نفر تا به امروز در سامانه مربوط برای بیمه بیکاری کرونا ثبت نام نموده اند، بیان نمود: براساس نُرم جهانی حدود 700 هزار نفر مشمول دریافت تسهیلات می شوند اما از نظر داده های وزارتخانه یک میلیون و 500 هزار نفر به دلیل کرونا در کشور بیکار شده اند.

وی با بیان اینکه نزدیک به 40 هزار میلیارد تومان منابع برای این بخش پیش بینی شده است، اضافه کرد: تا به امروز حدود 13 هزار میلیارد تومان به 19 بانک عامل معرفی شده است که حدود 3 هزار میلیارد تومان پرداخت اجرا شده که امیدواریم سرعت عمل بانک ها در پرداخت افزایش پیدا کند.

منصوری یادآور شد: برداشتن تعهد به حفظ کار و ضمانت برای افرادی که زیر 16 میلیون تومان تسهیلات گرفته اند، حذف شده است و تنها چک و سفته کفایت می نماید، همچنین برای مبالغ بالاتر هم چک برگشتی، اقساط معوق و غیره برداشته شد تا به فرآیند کسب وکارهایی که به شدت آسیب دیده اند، یاری صورت بگیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: حدود 3 هزار و 500 میلیارد تومان نیز برای حوزه حمل ونقل به ویژه حمل ونقل هوایی و ریلی اختصاص پیدا نموده که اگر در حوزه لجستیک صدمه دیده اند از این منابع استفاده نمایند و این ها جدای از منابعی است که برای افراد بیکار شده برای دریافت بیمه بیکاری اختصاص یافته است.

اشتغال بیش از یک هزار نفر در حوزه روستایی و عشایری طی یک سال اخیر

فرماندار قوچان نیز در این جلسه با اشاره به جمعیت 175 هزار نفری این شهرستان و ظرفیت مناسب در حوزه های مختلف، گفت: طی یک سال گذشته در حوزه اشتغال روستایی و عشایری، برای 523 طرح اعتبار 31 میلیارد تومان پرداخت شد که اشتغال یک هزار و 111 نفر را به همراه داشته است.

هادی رجایی نیا با تأکید بر اینکه 184 درصد میزان سهمیه شهرستان تحقق پیدا نموده و نظارت بر طرح ها 99.2 درصد بوده است، بیان نمود: در حوزه اشتغال فراگیر نیز برای 25 طرح اعتبار 3.5 میلیارد تومانی اختصاص یافت که اشتغال ایجادی 108 نفر بوده است.

وی یادآور شد: در حوزه تسهیلات کرونا نیز یک هزار و 185 معرفی به بانک با 19.5 میلیارد تومان اعتبار اجرا شده که پرداختی این شهرستان 414 نفر با تسهیلات 5 میلیاردی است، یعنی 25 درصد تسهیلات جذب شده است.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11441

به "پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید