پیغام ظریف در سالروز قتل عام مسلمانان بوسنی

به گزارش راه ساری، وزیر امور خارجه کشورمان در سالروز قتل عام مسلمانان بوسنی به دست نیروهای صرب در میان سکوت مدعیان حقوق بشر، طی پیامی توئیتری به کشورهای اروپایی و سازمان ملل متحد هشدار داد که از این فاجعه درس بگیرند و در انجام وظایف انسانی خود کوتاهی نکنند.

پیغام ظریف در سالروز قتل عام مسلمانان بوسنی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در بیست و پنجمین سالروز شروع کشتار مسلمانان بوسنی به دست نظامیان صرب (نسل کشی سربرنیستا)، به کشورهای اروپایی و سازمان ملل متحد هشدار داد که فاجعه نسل کشی سربرنیستا باید درسی برای آنها باشد تا در برابر چنین اتفاقاتی سکوت نکنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بیست و پنجمین سالروز فاجعه سربرنیتسا، در تویئتر نوشت: 25 سال پیش در چنین روزی نسل کشی سربرنیستا شروع شد، در حالی که کشورهای اروپایی حتی در انجام ابتدایی ترین وظایف خود را [برای جلوگیری از کشتار مسلمانان بوسنی] ناکام ماندند.

ظریف اضافه نمود: ربع قرن بعد از آن حادثه، کشورهای اروپایی گرفتار همان بی عرضگی هستند. ناکامی سازمان ملل در واکنش نشان دادن در زمان آن حادثه -که مسئولیت آن برای همواره بر گردن این مرجع جهانی می ماند- باید درسی برای امروز باشد.

جنگ بوسنی یکی از فجایع بشری قرن بیستم به شمار می رود که طی آن، نسل کشی مسلمانان در اروپا از سوی قدرت های بین المللی شروع شد و صرب ها عامل اصلی این کشتار بودند.

این نبرد خانمان سوز از پنجم آوریل 1992 شروع شد و تا 14 دسامبر 1995 ادامه یافت و طی آن بیش از 100 هزار نفر جانشان را از دست دادند، جنگی که به قتل عام گسترده مسلمانان غیرنظامی، در دست دریافت کنترل نیمی از کشور توسط صربستان و امکان وتوی سیاست های ملی در بوسنی انجامید.

یکی از اتفاقات تلخ جنگ بوسنی، کشتار سربرنیتسا است که در 11 جولای 1992 رخ داد و طی آن نیروهای صرب بیش از 8 هزار نفر از ساکنین بوسنیایی شهر مسلمان نشین سربرنیتسا را قتل عام کردند.

قتل عام مسلمانان بوسنی به دست نیروهای صرب، دومین نسل کشی عظیم در اروپا پس از جنگ دوم جهانی محسوب می گردد.

.

تور مالزی: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

خیمه نیوز: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10535

به "پیغام ظریف در سالروز قتل عام مسلمانان بوسنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام ظریف در سالروز قتل عام مسلمانان بوسنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید