چرا افرادی را مجبور به اعتراف در ترور دانشمندان هسته ای کردند ، ابهاماتی درباره قتل فروهرها داریم

به گزارش راه ساری، علی مطهری گفت: مصلحی باید بگوید چرا افرادی را مجبور به اعتراف در ترور دانشمندان هسته ای کردند.

چرا افرادی را مجبور به اعتراف در ترور دانشمندان هسته ای کردند ، ابهاماتی درباره قتل فروهرها داریم

اعتماد نوشت: علی مطهری گفت: موضوع کسانی که به عنوان قاتل شهدای هسته ای به جامعه معرفی شدند و مدتی نیز و از روی اجبار اعترافاتی را مطرح کردند و بعد هم آزاد شدند، می تواند درسی برای همگان باشد ولی به هرحال دولت و وزیر اطلاعات سابق (حیدر مصلحی) حتما باید جوابگوی این موارد باشند. آنها باید بگویند که چرا و به چه دلیل و با چه مجوزی این اقدامات را انجام دادند.

ماجرای بازداشت های وزارت درباره ترور دانشمندان هسته ای و آنچه مازیار ابراهیمی یکی از همین بازداشتی ها به زبان آورده بود از آن دست موضوعاتی بود که با گذشت چندین روز از افشای آن هنوز اما و اگرهایش پابرجاست تا جایی که علی ربیعی سخنگو دولت چنین اشتباهی را تائید می نماید. علی مطهری در این رابطه معتقد است باید دستگاه و مسوولی که چنین قصوری را داشته عذر خواهی کند.

گفتگوی اعتماد با مطهری را در زیر بخوانید:

  • ابهاماتی درباره مازیار ابراهیمی و پرونده ترور دانشمندان هسته ای مطرح شد. سخنگوی دولت نیز اشتباه رخ داده در این زمینه را به نوعی تایید کرد و به موازات آن سوالات بسیاری در شبکه های اجتماعی مطرح شد، نگاه شما به این موضوعات چگونه است؟

موضوع مطرح شده، موضوع بسیار مهمی است. در نتیجه دولت و به طور کلی حکومت باید جوابگوی ابهامات ایجاد شده باشند. اینکه تروری رخ داده و بعد مسوولان امنیتی و اطلاعاتی کشور برای اینکه به سرعت جوابی به مردم دهند و مسوولیت را از سر خود بازنمایند، اقدام به بازداشت افرادی نمایند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته ای ایران نمایند و در صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم نمایش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش های اسلامی ما نیست.

ممکن است سازمان های اطلاعاتی دنیا از این قبیل اقدامات انجام دهند و توجیهاتی نیز برای خود داشته باشند؛ ولی ما در جمهوری اسلامی به عنوان حکومتی اسلامی مجاز به این قبیل اقدامات نبوده و نخواهیم بود. نمی توانیم به بهانه حفظ نظام و نشان دادن اقتدار آن به چنین اقداماتی دست بزنیم. ما در حکومت اسلامی حق این اقدامات را نداریم؛ چرا که اسلام دست ما را بسته است.

با این حال متاسفانه شاهد هستیم که در جمهوری اسلامی از این اتفاقات رخ می دهد و افرادی به بهانه حفظ نظام، ممکن است فردی را که جنایتی مرتکب نشده متهم نمایند. آن هم فقط برای اینکه جوابی به مردم داده باشند. این ظلم است؛ ما مجاز به این اقدامات نیستیم.

در موضوع انفجار در حرم امام رضا(ع) در سال 73 نیز ابهاماتی مطرح است و ضروری است درباره آن روشنگری صورت بگیرد. در موضوع قتل های زنجیره ای نیز چنین اتفاقاتی افتاد و می توان گفت که آن موضوع نیز از نظر مساله حفظ نظام از همین قماش است. آنجا هم می گفتند که ما برای اینکه دگراندیشان و روشنفکران را بترسانیم، چند نفر از آنها را از بین می بریم. مساله قتل داریوش فروهر و همسرش نیز از همین جنس بود. مساله تصمیم به قتل نویسندگان (شانزدهم مرداد سال 75) در ماجرای اتوبوس حامل نویسندگان در سفر به ارمنستان نیز به همین شکل بود.

  • به این ترتیب و به عقیده شما می توان این اتفاقات را ناشی از قصور بعضی افراد در بدنه دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی دانست؟

متاسفانه کسانی که این اقدامات را انجام می دهند، فکر می نمایند که در حال خدمت به نظام هستند و عمدتا توجیهی با این مبنا برای خود ایجاد می نمایند که ما برای حفظ نظام می توانیم به چنین اقداماتی دست بزنیم. باید از این افراد سوال کرد که اگر قتل های زنجیره ای و مانند آن انجام نشده بود، نظام از بین رفته بود؟ اساسا چه نیازی به این کارها وجود داشته و دارد؟ البته باید گفت همواره این افراد در بدنه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هستند و مقامات عالی رتبه معمولا اجازه انجام چنین اقداماتی را نمی دهند. اسلام اجازه نمی دهد که ما برای رسیدن به یک هدف مقدس از وسیله و روش نامقدس استفاده کنیم. اسلام نمی گذارد که ما برای حفظ نظام اسلامی به قتل دیگران دست بزنیم یا افراد بی گناه را به عنوان مجرم به جامعه معرفی کنیم.

  • ماجرای مازیار ابراهیمی می تواند پیامی برای دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی داشته باشد؟

موضوع کسانی که به عنوان قاتل شهدای هسته ای به جامعه معرفی شدند و مدتی نیز و از روی اجبار اعترافاتی را مطرح کردند و بعد هم آزاد شدند، می تواند درسی برای همگان باشد و بنده امیدوارم که این موارد عبرتی باشد برای مسوولان دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی. این را نیز باید بگویم که ما از اینکه این بی گناهان اعدام نشدند، خوشحالیم و همچنین تشکر می کنیم از نظام جمهوری اسلامی که وارد عمل شد و این افراد را نجات داد ولی به هرحال دولت و وزیر اطلاعات سابق (حیدر مصلحی) حتما باید جوابگوی این موارد باشند. آنها باید بگویند که چرا و به چه دلیل و با چه مجوزی این اقدامات را انجام دادند. آقای مصلحی باید جوابگوی این سوالات و ابهامات ایجاد شده باشد.

  • شما گفتید که وزیر اطلاعات سابق باید جوابگوی ابهامات موجود در پرونده مازیار ابراهیمی باشد ولی نمایندگان مجلس از وزیر اطلاعات فعلی در این زمینه سوال پرسیده اند. سوال اینجاست که مجلس ابزاری برای طرح سوال از وزیر اطلاعات سابق ندارد؟

نمایندگان راهی جز طرح سوال از وزیر اطلاعات فعلی ندارند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون باید این سوال را از وزیر اطلاعات فعلی (سیدمحمود علوی) بپرسند که این کار را نیز نموده اند و او باید پاسخ سوالات و ابهامات در این پرونده را از وزیر اطلاعات سابق گرفته و به مجلس ارایه دهد.

ما معتقدیم که همه چیز باید در کشور روشن و شفاف باشد. ما نباید به مردم دروغ بگوییم. اگر روزی تروری در کشور رخ داد و دستگاه های مسوول به هر دلیلی نتوانستند قاتل را پیدا نمایند، بیایند و این موضوع را به مردم اعلام نمایند. نباید بی جهت و برای اینکه به قول خودشان اقتدار نظام را نشان دهند، افراد بی گناهی را متهم نمایند. نظام جمهوری اسلامی باید الگویی باشد برای تمام دنیا. نمی گردد که ما هم مانند سایر نظام های امنیتی و اطلاعاتی از این قبیل جنایت ها انجام دهیم.

  • شاهد هستیم که پس از طرح ماجرای مازیار ابراهیمی، دستگاه مسوول در این زمینه سکوت نموده است؛ نظرتان در این رابطه چیست؟

سکوت درست نیست؛ افرادی که ثابت شده اشتباه نموده اند، باید عذرخواهی نمایند و همزمان خسارت هایی را که به آن افراد (مازیار ابراهیمی و سایر متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته ای) وارد نموده اند، جبران نمایند. حتی باید از خانواده آنان نیز دلجویی گردد. این اقدامات است که اعتماد جامعه را به نظام جمهوری اسلامی افزایش می دهد. پنهان کاری موضوع درستی نیست. اگر در جایی اشتباهی اجرا شده باید این موضوع را اعلام کنیم. هیچ اشکالی ندارد. آن موقع است که مردم حرف ها و اظهارات ما را باور خواهند کرد ولی اگر دائم ما دروغ بگوییم و فکر کنیم با این رفتارها اقتدار نظام را بالا می بریم، اشتباه است. ما باید بدانیم که اقتدار نظام جمهوری اسلامی مستقیما به اعتماد مردم بستگی دارد. بنابراین امروز دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و حتی قضایی و کلیه افرادی که خطا نموده اند، باید عذرخواهی نمایند. این موضوع باید به امری رایج در کشور تبدیل گردد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4513

به "چرا افرادی را مجبور به اعتراف در ترور دانشمندان هسته ای کردند ، ابهاماتی درباره قتل فروهرها داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا افرادی را مجبور به اعتراف در ترور دانشمندان هسته ای کردند ، ابهاماتی درباره قتل فروهرها داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید