چرخش استارلینک در مدار زمین برای کم دیده شدن

به گزارش راه ساری، آخرین شیوه هم چرخاندن ماهواره ها در دوره ای است که در مدار گردشی خود بیشترین انعکاس نور را دارند، و به این ترتیب تنها سمت باریک لبه تیغه ای صفحه های خورشیدی قابل مشاهده هستند.

چرخش استارلینک در مدار زمین برای کم دیده شدن

اسپس ایکس شیوه های متنوعی را به کار بسته است، از جمله شیوه ای همچون چرخش صندلی صفحات خورشیدی برای کمتر کردن انعکاس، تا ماهواره های تازه به فضا پرتاب شده استارلینک این شرکت، در آسمان شب کمتر دیده گردد.

این شرکت خصوصی با انتقاد اخترشناسان روبه رو شده است که ادعا می نمایند این رشته های بلند از ماهواره ها، در مشاهدات آن ها اختلال ایجاد نموده است. این ماهواره ها که طراحی شده اند تا اینترنت پرسرعت را برای زمین تامین نمایند، به دلیل آرایه نامعمولشان همچنین باعث صد ها گزارش از مشاهده شیء ناشناس پرنده (یوفو) در آسمان شده اند.

اخترشناسان شکل آن ها را به رشته ای از مروارید های درخشان تشبیه نموده اند که به طور پیوسته در پهنای آسمان در حرکت است و هر پرتاب آن 60 ماهواره را شامل می گردد. تا کنون هشت گروه از ماهواره های استارلینک با هدف نهایی تشکیل یک مجموعه قدرتمند از 12هزار ماهواره، به فضا پرتاب شده اند.

اخترفیزیک شناس، دیو کلمنتس، در سال 2019 طرح استارلینک را فاجعه ای برای اخترشناسی توصیف کرد و گفت که این ابرمجموعه ماهواره ها باعث اختلال، هم در امواج رادیویی و هم تلسکوپ های نوری می گردد.

ایلان ماسک مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس، در پاسخ گفت که وی قدم های مهمی در کم کردن نورماهواره ها برداشته است که در حال حاضر در آخرین پرتاب مشاهده می گردد.

شرکت اسپیس ایکس با همکاری انجمن نجوم آمریکا (ای اس اس) روش های متفاوتی را در راستای رسیدگی به این مسئله آزمایش نموده اند؛ از جمله روش هایی مثل رنگ مشکی زدن به صفحات انعکاس نور و یا استفاده از سایه بان برای مسدود کردن نور خورشید.

آخرین شیوه هم چرخاندن ماهواره ها در دوره ای است که در مدار گردشی خود بیشترین انعکاس نور را دارند، و به این ترتیب تنها سمت باریک لبه تیغه ای صفحه های خورشیدی قابل مشاهده هستند.

شرکت اسپیس ایکس گفت که این شرکت در همکاری با رصدخانه نجوم رادیویی ملی (ان آر او ای) و رصدخانه گرین بنک (جی بی او) کوشیده است تا تاثیر (انعکاس نور) این ماهواره ها را به حدقل برساند. علیرغم تمامی این تمهیدات، این ماهواره ها در بعضی اوقات بدون چشم مسلح هم قابل ر ؤیت خواهند بود و همچنین این مشاهدات، درزمان های مشخصی از اولین هفته پرتابشان، به شکل قابل ملاحظه ای ادامه خواهد داشت.

این شرکت در توضیحی گفت: ما روشی آزمایشی و مداوم را در کم کردن نور ماهواره های استارلینک به کار بسته ایم. آنالیز معضل سخت روشنایی مداری و برطرف آن، بسیار سخت است.

درصد کمی از موارد وجود خواهد داشت که ماهواره ها نتوانند تماما در مسیری گردش نمایند که لبه تیغه ای آن ها به شکل درست رو به خورشید باشد. این امر با افزایش پرواز در مدار، منجر به ردیف شدن گاه و بی گاه ماهواره های استارلینک خواهد شد که به طور موقت، در بخشی از مدار قابل مشاهده است.

کسانی که امیدوارند عبور ماهواره های استارلینک را بالای سرشان تماشا نمایند، می توانند فرایند پیشرفت آن ها را به وسیله تارنمای فایند استارلینک (Find Starlink) به صورت همزمان دنبال نمایند.

منبع: ایندیپندنت

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: فرادید
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9916

به "چرخش استارلینک در مدار زمین برای کم دیده شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخش استارلینک در مدار زمین برای کم دیده شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید