کارشناس حقوقی عراق: اختیارات نخست وزیر به معاونانش واگذار می گردد نه رئیس جمهور

به گزارش راه ساری، فارس نوشت: کارشناس امور حقوقی و قانونی عراق با اشاره به اینکه پست نخست وزیری خالی نمانده تا رئیس جمهور اختیاراتش را به دست گیرد، گفت که اختیارات عبدالمهدی به معاونان او واگذار می گردد.

کارشناس حقوقی عراق: اختیارات نخست وزیر به معاونانش واگذار می گردد نه رئیس جمهور

طارق حرب کارشناس امور حقوقی و قانونی عراق درباره شرایط کنونی مربوط به غیاب داوطلبانه عادل عبدالمهدی از پست نخست وزیری پیشبرد امور، توضیح داد.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه توضیح داد: در پی غیاب داوطلبانه عبدالمهدی از پست نخست وزیری پیشبرد امور، کلیه اختیارات قانونی او به دو معاون او ثامر الغضبان و فواد حسین واگذار می گردد و الغضبان یا حسین، کار هیأت دولت را پیگیری خواهند کرد.

وی اضافه کرد: ماده 81 قانون اساسی که بر اساس آن، به رئیس جمهور اجازه داده می گردد تا پست نخست وزیری را تحویل بگیرد، در شرایطی قابل اجراست که این پست خالی مانده باشد اما در پی غیبت داوطلبانه عبدالمهدی، این پست خالی نمی ماند. هیأت دولت نیز در شرایط کنونی از سوی الغضیان و حسین اداره می گردد.

هیأت دولت پیشبرد امور عراق، روز سه شنبه نشست روتین خود را به ریاست ثامر الغضبان برای آنالیز مقابله با ویروس کرونا در کشور برگزار کرد.

محمد توفیق علاوی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه عراق، شامگاه یکشنبه در پیامی مکتوب به برهم صالح رئیس جمهور عراق انصراف خود را از تشکیل کابینه به دلیل مانع تراشی بعضی طرف های سیاسی اظهار داشت.

رئیس جمهور عراق در 12 بهمن علاوی را برای تشکیل کابینه معرفی کرد و از آن موقع تا کنون او در پی رایزنی با جریان های سیاسی مختلف برای تکمیل لیست وزرای خود بود. در کنار رایزنی های وی، دولت عبدالمهدی به عنوان دولت پیشبرد امور در حال فعالیت بود اما در پی ناکام ماندن علاوی در تشکیل دولت وعبدالمهدی نیز از قبول ادامه کار در مسئولیت پیشبرد امور سرباز زد و به مجلس پیشنهاد داد که یکی از اعضای آن یا یکی از وزراء ریاست جلسات دولت و پیشبرد امور را بر عهده گیرد.

وی همچنین از مجلس خواست تا مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام در تاریخ 2 دسامبر را اتخاذ کند.

2323

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8443

به "کارشناس حقوقی عراق: اختیارات نخست وزیر به معاونانش واگذار می گردد نه رئیس جمهور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس حقوقی عراق: اختیارات نخست وزیر به معاونانش واگذار می گردد نه رئیس جمهور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید