کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید

به گزارش راه ساری، یک متخصص داخلی ضمن تشریح کاربرد و اخذ نمونه در انواع تست های کرونا، گفت: تنها تست مورد اطمینان در تشخیص به موقع بیماری کووید19، تست PCR است.

کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید

به گزارش خبرنگاران، دکتر پیر صالحی درباره تست های تشخیصی کووید19، گفت: مواردی که برای تشخیص کرونا از لحاظ آزمایشگاهی در دسترس داریم سه نوع تست است. تست PCR اسید نوکلئیک ویروس را بررسی می کند و تست آنتی بادی یا پادتن هایی که علیه ویروس ترشح می شود که به دو دسته IgM و IgG تقسیم بندی می شوند.

وی دقیق ترین تست برای شناسایی ویروس در مراحل ابتدایی را تست PCR معرفی کرد و اضافه کرد: در این تست با شناسایی اسید نوکلئیک ویروس و از طریق حلق ترشحات به دو صورت دهان یا بینی نمونه گیری انجام می شود. زودرس ترین تستی که منجر به شناسایی بیماری می شود تست PCR است؛ زیرا آنتی ژن از همان روز اول می تواند مثبت شود. از روز دوم به بعد نیز درصد موفقیت در شناسایی مورد مثبت افزایش خواهد یافت.

پیرصالحی اضافه کرد: از روز هفتم بیماری به بعد بدن شروع به ترشح IgG می کند. IgM آن آنتی بادی یا پروتئینی است که بدن علیه این ویروس ترشح می کند که در مرحله ابتدایی افزایش می یابد و بالا بودن آن نشانه مرحله حاد بیماری است. پس از هفته اول به بعد IgM شناسایی می شود پس از هفته دوم به بعد تست IgG را می توان در بدن شناسایی کرد.

وی درباره تست IgG، بیان نمود: این تست مربوط به ایمنی است که بدن علیه ویروس ایجاد می کند و پایدارتر و مقاوم تر است. از روز چهاردهم به بعد بدن شروع می کند علی این ویروس آنتی بادی به نام IgG ترشح می کند که اگر تیتر خوبی ایجاد کرده باشد می تواند تاحدودی ایمنی نسبی ایجاد کند. تست های IgM و IgG در هفته اول چندان موثر نیستند و در هفته اول نهایتا 30 درصد بیماران را شناسایی می کنند، ولی از هفته دوم به بعد دقت شناسایی آنتی بادی ها به 70 درصد می رسد و از هفته سوم به بعد حدود 90 درصد دقت پیدا خواهند کرد. بنابراین در مراحل ابتدایی توصیه نمی شود IgM و IgG اندازه گیری شود.

وی در انتها تاکید کرد: در تست pcr نیز میزانی از منفی های کاذب گزارش شده است. تست های pcr از 5 تا 45 درصد می توانند منفی کاذب باشند؛ این به آن معناست که شما بیمار باشید ولی تست منفی شود و دیگر اینجا بسته به تشخیص و تفسیر پزشک است و برای بیمار حاد منتظر این تست ها نمی مانیم و با مجموعه علائم بالینی، آزمایش خون و... تصمیم گیری می کنیم.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10996

به "کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارکرد انواع تست های کرونا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید