کاهش حریق در مراتع با شناسایی و نظارت بیشتر بر پهنه های آسیب خیز فاروج

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/خراسان شمالی مدیر منابع طبیعی فاروج گفت: سال جاری شاهد کاهش آمار حریق از 20 تا 30 هکتار به 7هکتار بودیم که با شناسایی و نظارت بیشتر بر پهنه های آسیب خیز محقق شد.

کاهش حریق در مراتع با شناسایی و نظارت بیشتر بر پهنه های آسیب خیز فاروج

امیر بتوئی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در سال های گذشته شاهد رخ دادن آتش سوزی حداقل در سطح 20 تا 30 هکتار از مراتع بودیم اما سال جاری این رقم به 7 هکتار رسید که بیشترین عامل هم انسانی بوده است.

مدیر منابع طبیعی فاروج با اشاره به فعالیت های ترویجی اجرا شده در این بخش اعلام کرد: جلب مشارکت مجامع محلی در این کاهش بسیار نقش داشته و 19 تیم در گروه های 9 تا 10 نفره در شهرستان به عنوان گروه های واکنش سریع تشکیل و سازماندهی شده است.

وی اضافه نمود: با انجام پهنه بندی در کل شهرستان و شناسایی نقاط آسیب خیز و نظارت بیشتر بر این نقاط، شاهد کاهش حریق ها طی سال جاری بوده ایم.

بتوئی با اشاره به اینکه تمام شوراها و دهیاران این منطقه ها به وسایل اطفاء حریق مجهز شده اند، گفت: شناسنامه اطفا حریق شهرستان هم تشکیل شده و در آن محل تمام چشمه ها، راه های شوسه و خاکی، ماشین آلات و تجهیزات موجود در منطقه با شماره تماس صاحبان آن، فاصله مراتع از نقاط مسکونی و امکانات مورد احتیاج، آتش نشانی ها و... معین شده است تا در زمان وقوع آتش سوزی با اطلاعات کامل در کمترین زمان و با دسترسی یافتن به امکانات لازم اقدام های ضروری انجام گردد.

وی اعلام کرد: سال گذشته 25 هکتار از مراتع شهرستان بر اثر آتش سوزی تخریب شد.

بتوئی یادآور شد: شهرستان از سه نوع مرتع قشلاقی، ییلاقی و میان بند، فقط نوع ییلاقی را به مساحت 86 هزار هکتار دارد.

وی گفت: برای 22 طرح مرتعداری تهیه شده و 19 مرتع هم به مرتعداران برای حفاظت بهتر، واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه از 94 سامان عرفی، 79 سامان روستایی و بقیه عشایری است اضافه نمود: وسعت سامان عشایری 20 هزار هکتار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1400 بروزرسانی: 28 بهمن 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14484

به "کاهش حریق در مراتع با شناسایی و نظارت بیشتر بر پهنه های آسیب خیز فاروج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش حریق در مراتع با شناسایی و نظارت بیشتر بر پهنه های آسیب خیز فاروج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید