کاهش 6.8 رشد مالی سعودی ها ، کسری بودجه عربستان دو برابر شده است

به گزارش راه ساری، صندوق بین المللی پول در گزارشی خاطرنشان کرد رشد مالی عربستان سال جاری 6.8 درصد کاهش یافته و کسری بودجه در این کشور دو برابر خواهد شد.

کاهش 6.8 رشد مالی سعودی ها ، کسری بودجه عربستان دو برابر شده است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی اظهار داشت فراوری ناخالص عربستان در امسال به 6.8 درصد کاهش می یابد که بدترین عملکرد از سال 1980 تا به امروز محسوب می گردد.

براساس این گزارش، پیش بینی جدید صندوق بین المللی پول برای اقتصاد عربستان 4.8 درصد کمتر از آنچه این نهاد بین المللی دو ماه گذشته پیش بینی نموده بود، است. با توجه به گزارش این صندوق شیوع بیماری کووید 19 بر مالی سعودی های نتیجه بسیار بدی داشته است.

رشد مالی در منطقه خاورمیانه و منطقه آسیای مرکزی نیز پیش بینی شده که در امسال به 4.7 درصد کاهش یابد که 1.9 درصد پایین تر از پیش بینی قبلی این صندوق در ماه آوریل بوده است.

در پیش بینی جدید صندوق بین المللی پول آمده است که قیمت نفت تقریباً در محدوده 36 دلار در هر بشکه باقی می ماند که این رقم نسبت به پیش بینی قبلی نهاد در ماه قبلی تغییری ننموده است.

همچنین شاخص منحنی قیمت های آینده نیز نشان می دهد که قیمت هر بشکه نفت بعدا به 46 دلار در هر بشکه افزایش یابد که 25 سنت از میانگین سال 2019 بالاتر خواهد بود. بسیاری از کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی، ایران و کشورهای آسیای مرکزی به طور گسترده به درآمدهای نفتی تکیه دارند.

*از بین رفتن صدها میلیارد دلار از اقتصاد کشورها به خاطر کرونا

پیش بینی شده است که چندین اقتصاد از جمله بعضی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا صدها میلیارد دلار از درآمدهای خود را که به دلیل همه گیری بیماری کووید 19 از دست می دهند. صندوق بین المللی پول در گزارش ماه آوریل اظهار داشت که بیماری کووید 19 و کاهش قیمت نفت شدیدترین تأثیر مالی را بر منطقه داشته که احتمالا این وضع بد مالی تداوم خواهد داشت. قیمت نفت در ماه می به رقم بی سابقه دو دهه گذشته یعنی 20 دلار در هر بشکه رسید که دلیل اصلی آن، کاهش تقاضا به دلیل همه گیری بیماری کووید 19 بود.

قیمت نفت پس از آنکه کشورهای اوپک پلاس در خصوص طرح کاهش فراوری نفت به توافق رسیدند، به 40 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

در آخرین گزارش IMF پیش بینی شده است که اقتصاد ایران به عنوان دومین اقتصاد عظیم در خاورمیانه 6 درصد کاهش یابد که در گزارش جدید نیز به این رقم تأکید شده است.

در گزارش IMF تنها نقطه روشن مربوط به کشور مصر بود که پیش بینی شده است رشد مالی 2 درصدی را در امسال داشته باشد، اما همچنان نسبت به رقم 5.6 درصد که در سال 2019 داشت، کمتر خواهد بود.

صندوق بین المللی پول تأکید نموده است که کسری بودجه و سطح بدهی عمومی کشورهای منطقه، امسال و سال آینده افزایش خواهد داشت.

*افزایش دو برابری کسری بودجه عربستان

کسری بودجه عربستان دو برابر شده و 11.4 درصد فراوری ناخالص داخلی این کشور را شامل خواهد شد. اما این رقم در سال 2011 به 5.6 درصد خواهد رسید.

عربستان برای مقابله با این نوع ریسک های مالی، اقدام به کاهش هزینه ها و سه برابر کردن مالیات بر ارزش افزوده را از ماه جولای شروع نموده که رقم مالیات بر ازش افزوده به 15 درصد رسیده است.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10191

به "کاهش 6.8 رشد مالی سعودی ها ، کسری بودجه عربستان دو برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 6.8 رشد مالی سعودی ها ، کسری بودجه عربستان دو برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید