گفتگوی تلفنی شمخانی با همتای افغانستانی، تبریک و گلایه هم زمان

به گزارش راه ساری، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفتگوی تلفنی با مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان توافق سیاسی اجرا شده در این کشور را به وی تبریک گفت و در عین حال از فضای خبری سنگین و غیرمستند ایجاد شده از سوی بعضی مسئولین و رسانه های افغانستان انتقاد کرد.

گفتگوی تلفنی شمخانی با همتای افغانستانی، تبریک و گلایه هم زمان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران امروز سه شنبه در گفتگوی تلفنی با حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان ضمن تبریک توافق اجرا شده میان اقایان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، از فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی بعضی مسئولین و رسانه های افغانستان درباره رخداد غم بار جان باختن گروهی از اتباع افغانستان در منطقه مرزی انتقاد کرد.

شمخانی در این گفتگوی تلفنی تأکید کرد: شروع گفتگوهای فراگیر بین الافغانی می تواند مرحله ضروری دیگری در حفظ دستاوردهای مردم عظیم افغانستان شامل جمهوریت و قانون اساسی باشد.

وی اضافه نمود: موضوع دولت افعانستان در تمامی فرآیندهای مربوط به استقرار صلح در این کشور مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است.

شمخانی با اعلام اینکه ایالات متحده آمریکا با نادیده دریافت منافع افغانستان، راستا غیر قابل قبولی را در اقدامات سیاسی خود دنبال می نماید، توضیح داد: ایران چون گذشته امادگی دارد کمکهای بهداشتی و درمانی را به صورت رایگان در اختیار برادران و خواهران افغانستانی قرار بدهد.

دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: در حالی که مرزبانان ایران هیچگونه نقشی در شکل گیری رخداد غم بار جانباختن گروهی از اتباع افغانستان در منطقه مرزی مشترک نداشته اند، فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی بعضی مسئولین و رسانه های افغانستان مایه تعجب و تاسف است.

وی افزود: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده بر علیه ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می تواند در کمیته مشترک حقیقت یاب و فارغ از فضاسازیهای غیر سازنده مورد آنالیز قرار بگیرد

حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی گفت: از نقش معین کننده جمهوری اسلامی ایران در توافق صورت گرفته میان آقایان غنی و عبدالله قدردانی می کنیم واجازه نخواهیم داد روابط گرم و صمیمی دو کشور دوست و برادر تحت تاثیر فضا سازیهای غیر ضروری قرار بگیرد.

این مقام ارشد افغانستانی اضافه نمود: ترددهای غیر مجاز در مرزهای مشترک، چالشی قدیمی است و امیدواریم که این حادثه تلخ به فرصتی برای دستیابی به راه چاره دائمی در این خصوص مبدل گردد.

وی در سرانجام گفت: تخلیه بعضی پاسگاههای مرزبانی از سوی نیروهای افغانستان مشکلاتی را در مرزهای مشترک بوجود اورده که امادگی داریم با همکاری وزارت امور خارجه برای دستیابی به راه چاره اساسی در کنترل مرز وارد همکاری مشترک با طرف ایرانی شویم.

.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9483

به "گفتگوی تلفنی شمخانی با همتای افغانستانی، تبریک و گلایه هم زمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی تلفنی شمخانی با همتای افغانستانی، تبریک و گلایه هم زمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید