یادداشت فرید زکریا درباره عواقب تحریم ها بر موقعیت ابرقدرتی آمریکا

به گزارش راه ساری، فرید زکریا تحلیلگر مسائل سیاست خارجی آمریکا طی یادداشتی در واشنگتن پست هشدار داده است که استفاده بیش از پیش تحریم ها باعث می گردد تا منافع واشنگتن در خطر قرار بگیرد و کشورهای بیشتری به دنبال جایگزینی برای سلطه دلار بر اقتصاد جهانی باشند.

یادداشت فرید زکریا درباره عواقب تحریم ها بر موقعیت ابرقدرتی آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، این تحلیلگر سرشناس آمریکایی با اشاره به اینکه دولت ترامپ از خیلی توافقات بین المللی خارج شده که حتی خشم متحدان را در پی داشته، نوشته است: اما یک رویکرد ویژه می تواند به صورت جبران ناپذیری به موقعیت ابرقدرتی آمریکا آسیب وارد کند: استفاده و سوءاستفاده بی قاعده از تحریم ها.

زکریا آورده است: هم اکنون آمریکا هشت هزار مورد تحریم علیه افراد، شرکت ها و کشورها اعمال نموده است. هرچند آمریکا برای دهه ها از تحریم ها استفاده نموده است اما در سال های اخیر بویژه در دولت ترامپ، تحریم ها به صورت قابل توجهی تکثیر شده اند.

نویسنده در ادامه خاطر نشان می نماید: ترامپ از تحریم ها نه تنها علیه دشمنان استفاده می نماید بلکه او شرکای همانند عراق و ترکیه را با تحریم تهدید نموده و اوایل ماه جای سه نفر از متحدان ترامپ در سنا طی نامه ای به یک اپراتور بندر دریایی در آلمان تهدید کردند اگر با پروژه نورد استریم 2 همکاری کند با تحریم های مالی و قانونی روبرو خواهد شد. این تهدیدها با واکنش بدی در آلمان روبرو شد و سیاستمداران ارشد این کشور آمریکا را به اخاذی و امپریالیسم نوین متهم کردند.

نویسنده درباره دلیل گرایش آمریکا به استفاده از تحریم ها به عنوان ابراز مطلوب سیاست خارجی نوشته است: به خاطر اینکه آنها جهت مجبور کردن کشورها برای تغییر جهت، کم هزینه به نظر می رسند... اما در حقیقت آنها هزینه دارند. برای مثال درباره تعرفه ها این مصرف کنندگان آمریکایی هستند که هزینه این سیاست ها را می دهند

زکریا در ادامه تاکید نموده است: اگر چه تحریم ها آسیب جدی برای تحریم شدگان در پی دارند اما تحریم ها به ندرت برای دستیابی به اهداف که برجسته ترین آنها تغییر رژیم است، موثر هستند. دولت های کوبا، ونزوئلا، ایران و کره شمالی پس از دهه ها تحریم همچنان سرپا هستند.

نویسنده در ادامه هشدار می دهد: استفاده از تحریم ها حتی باعث ناراحتی در میان متحدان می گردد و هرچقدر واشنگتن از قدرت خود بیشتر سوء استفاده کند، کوشش های بزرگتری صورت می گیرد تا جایگزینی برای سلطه دلار پیدا گردد. چینی ها و روس ها خیلی وقت است که به دنبال راهی برای محدود کردن کنترل دلار بر اقتصاد جهانی هستند. حالا اروپایی ها که از تحریم های ایران خشمگین هستند،همان کار را انجام می دهند. تا به امروز آنها از دست زدن به افراطی ترین گزینه ها همانند بومی سازی سیستم سوئیفت خودداری نموده اند. آنها اینستکس را به عنوان مکانیزم جایگزین ایجاد نموده اند اما از حمایت کامل و عملیاتی کردن آن اکراه داشته اند.

زکریا هشدار می دهد: هرچقدر بیشتر ترامپ از تحریم ها به عنوان چماق های یک طرف استفاده کند بیشتر باعث می گردد تا آنها زمخت به نظر برسند تا اینکه بخشی از یک استراتژی فراگیر دیده شوند و کشورهای بیشتری متنفر خواهند شد و آمریکا را پس خواهند زد. این هزینه واقعی تحریم ها هستند.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11341

به "یادداشت فرید زکریا درباره عواقب تحریم ها بر موقعیت ابرقدرتی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت فرید زکریا درباره عواقب تحریم ها بر موقعیت ابرقدرتی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید