یک متخصص زنان: مادران باردار با اطمینان خاطر واکسن بزنند

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/گلستان یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به خطرهای ابتلا کرونا در مادران باردار، گفت: سازمان جهانی بهداشت استفاده از واکسن سینوفارم را برای مادران باردار تایید کرده، لذا مادران باردار با اطمینان خاطر نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام کنند.

یک متخصص زنان: مادران باردار با اطمینان خاطر واکسن بزنند

از دو هفته گذشته دستورالعمل واکسیناسیون مادران باردار از طرف وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است.

با توجه به اینکه ابتلا کرونا در مادران باردار هم همانند برخی از گروه ها خطرناک است، متخصصان به مادران باردار توصیه اکید کرده اند که نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام کنند.

دکتر شهره وثوق، متخصص زنان و زایمان در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: خانم های باردار هم همانند سایر مردم جامعه در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند، با این تفاوت که اگر مبتلا شوند، معمولاً شدت بیماری در آنها نسبت به بقیه بیشتر است.

وی با تأکید برای اینکه حتماً توصیه می شود که خانم های باردار واکسینه شوند، گفت: از میان واکسن هایی که وارد کشور شده، واکسن سینوفارم با توجه به اینکه ویروس کشته شده است، برای مادران باردار مورداستفاده قرار می گیرد.

این متخصص زنان و زایمان اعلام نمود: با توجه به اینکه درگیری کرونا در مادران باردار بسیار خطرناک است، توصیه می شود خانم های باردار بعد از هفته دوازدهم بارداری حتماً واکسینه شوند.

وثوق با اشاره به اینکه مادران باردار پرخطر در اولویت تزریق واکسن هستند، گفت: مادران باردار دارای سن بالای 35 سال، بی ام آی بالا، چند قلو، باردار به روش آی وی اف، شاغل و دارای بیماری زمینه ای نظیر دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی و غیره و همچنین افرادی که همسران آنها در مراکز مربوط به خدمات کرونا مشغول به کار هستند، در اولویت تزریق واکسن قرار دارند. در میان تمامی این افراد هم مادران باردار در بالای 28 هفته بارداری در اولویت قرار دارند.

دکتر ثمره خواری، رئیس گروه سلامت مادران مرکز بهداشت گلستان هم به خبرنگاران، گفت: بعد از ابلاغ دستورالعمل وزارت بهداشت مبنی بر واکسیناسیون مادران باردار، هماهنگی لازم با شهرستان برای این کار انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه مشکل خاصی در تأمین واکسن برای مادران باردار نداریم، افزود: در استان مادران باردار را در جمعیت عمومی در اولویت واکسن قرار داده ایم.

خواری با بیان اینکه در حال حاضر 17 هزار مادر باردار در استان داریم، گفت: از این تعداد حدود 15 هزار نفر در هفته بالای 12 بارداری واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه در دستورالعمل وزارت بهداشت اولویت تعریف شده است، گفت: در ابتدا فراخوان و مشاوره انجام می شود و بعد از ارزیابی اولیه در مراکز جامع خدمات سلامت، مادران واجد شرایط دریافت واکسن به مراکز واکسیناسیون معرفی می شوند.

رئیس گروه سلامت مادران مرکز بهداشت گلستان اعلام نمود: تا به امروز 2 هزار مادر باردار در استان مشاوره شدند و از این تعداد بیش از 700 نفر واکسن دریافت کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14298

به "یک متخصص زنان: مادران باردار با اطمینان خاطر واکسن بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک متخصص زنان: مادران باردار با اطمینان خاطر واکسن بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید