81 کشته در ناآرامی های اتیوپی و استقرار ارتش در پایتخت

به گزارش راه ساری، در پی کشته شدن بیش از 80 نفر در ناآرامی ها پایتخت اتیوپی، نخست وزیر این کشور برخی قدرت های خارجی را به ناآرام کردن این کشور با هدف تحت تأثیر قرار دادن پروژه سد النهضه متهم کرد.

81 کشته در ناآرامی های اتیوپی و استقرار ارتش در پایتخت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با ترور هاشالو هوندیسا خواننده و فعال سیاسی مشهور اتیوپیایی، آتش درگیری ها و خشونت در این کشور شعله ور شد که تا کنون به کشته شدن بیش از 80 نفر منجر شده است.

شاهدان عینی گفتند که نیروهای ارتش نیز از روز چهارشنبه (دیروز) در برخی نقاط پایتخت مستقر شده اند و صدای تیراندازی در برخی مناطق مسکونی شنیده می شود.

بر اساس این گزارش، درگیری هایی نیز بین جوانان قوم اورومو و درگیر قومیت ها به وقوع پیوست.

اعتراضات و درگیری ها پس از آن آغاز شد که دوشنبه شب هاشالو هوندیسا خواننده و فعال سیاسی مشهور به قتل رسید و پس از آن خشونت ها با وقوع سه انفجار در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی و کشته شدن شماری از جمله یک پلیس آغاز شد و به سرعت دامنه خشونت ها به دیگر مناطق گسترش پیدا کرد.

طبق گزارش شبکه الجزیره، رئیس پلیس منطقه اورومو در این باره گفت که تا کنون 81 نفر از جمله سه نیروی امنیتی کشته شده اند.

از سوی دیگر پلیس بیکیلی جریبا رهبر معارضان در منطقه اورومو و جوهر محمد فعال سیاسی و رسانه ای را بازداشت کرد که این امر گسترش خشونت ها را تشدید کرده است.

هوندیسا نیز که دوشنبه ترور شد از جمله فعالان در اعتراضاتی بود که زمینه را برای نخست وزیری ابی احمد نخست وزیر کنونی اتیوپی مهیا کرد.

در همین ارتباط ابی احمد برخی طرف های خارجی و محلی را به تلاش برای برهم زدن ثبات اتیوپی و جلوگیری از تکمیل پروژه سد النهضه متهم کرد.

او گفت که همزمان با نشست شورای امنیت برای بررسی بحران سد النهضه، هوندیسا ترور شد و این جنایتی است که برخی قدرت های خارجی در آن مشارکت دارند و گروه های داخلی نیز آن را اجرا کرده اند و هدف از این ترور نیز ممانعت از تکمیل پروژه سد النهضه است اما طرح های دشمنان ما هرگز محقق نخواهد شد.

اتیوپی در سال 2011 ساخت سد النهضه بر روی رودخانه نیل را آغاز کرده و مصر نیز نگران تأثیرگذاری این سد بر سهم آبی آن در این رودخانه است دو کشور بر سر این سد اختلافات جدی دارند.

ص

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10228

به "81 کشته در ناآرامی های اتیوپی و استقرار ارتش در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "81 کشته در ناآرامی های اتیوپی و استقرار ارتش در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید