شروع دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از الجزیره، دور جدید مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه، با حضور زلمای خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، شروع شد.

شروع دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر

هدف از این مذاکرات دستیابی به توافقی است که به نیروهای آمریکایی امکان عقب نشینی از افغانستان را بدهد و در مقابل ضمانت های امنیتی از طالبان گرفته گردد.

یک مسئول آمریکایی عالی رتبه مطلع از روند مذاکرات توضیح داد، این نشست مهم برای دستیابی به جزئیات دقیق در دوحه، پایتخت قطر شروع شده است. وی گفت، زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در روند صلح در افغانستان به رهبران برجسته افغان توافق صلح را اعلام می نماید، سپس اصلاحات نهایی را بر اعلام سرانجام جنگ در افغانستان اجرایی می نماید.

نماینده آمریکا در امور افغانستان، به هنگام بازگشت مجدد به قطر نسبت به دستیابی به توافق صلح با طالبان ابراز امیدواری نموده بود.

خلیل زاد در توییتی نوشته بود: هفته ای سازنده در واشنگتن داشتم. اطلاعات لازم را در مورد این که کجا ایستاده ایم و گام بعدی چیست، در اختیار مدیریت قرار دادم. دوباره در راه بازگشت هستم. ابتدا در دوحه توقف خواهم کرد، جایی که کوشش خواهیم کرد مسائل باقی مانده را حل فصل کنیم. ما آماده ایم. باید ببینیم که آیا طالبان هم آماده اند.

خلیل زاد هفته گذشته پس از سرانجام دور هشتم مذاکرات بین هیئت آمریکایی و نمایندگان گروه طالبان در قطر گفته بود بر مسائل باقی مانده برای دستیابی به یک توافقنامه بالقوه با طالبان متمرکز بود که زمینه خروج مشروط نیروهای آمریکایی را فراهم می نماید. وی در آن موقع تاکید نموده بود: پیشرفتی عالی داشته ایم.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4957

به "شروع دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید