ادامه روند رو به رشد مصرف برق در کشور

به گزارش راه ساری، مصرف برق در پی افزایش دما در کشور روند صعودی به خود گرفته و آخرین آمار از نزدیک شدن پیک مصرف برق به کانال 47 هزار مگاوات حکایت دارد.

ادامه روند رو به رشد مصرف برق در کشور

به گزارش خبرنگاران، میزان مصرف برق در کشور با نزدیک شدن به فصل تابستان، افزایش دما و استفاده از وسایل سرمایشی همانند سال های گذشته روند صعودی به خود گرفته است. البته گاهی مصرف برق در کشور روی مدار نوسان قرار می گیرد و پس از افزایش وارد کانال کاهشی می گردد اما نگاه اجمالی به نمودار مصرف حاکی از روند رو به رشد مصرف برق در کشور است.

در روزهای آخر اردیبهشت ماه نمودار مصرف برق در کشور صعودی و وارد کانال 43 هزار مگاوات شده بود. مسئولان دلیل این افزایش مصرف را همزمانی آغاز ماه مبارک رمضان و افزایش دمای اقصی نقاط کشور در اردیبهشت ماه امسال نسبت به سال گذشته و استفاده بیشتر از سیستم های سرمایشی اعلام کردند.

بر این اساس میزان مصرف که در زمان اوج مصرف روز 27 اردیبهشت ماه 38 هزار و 458 مگاوات بوده در زمان اوج مصرف 29 اردیبهشت ماه به 43 هزار و 500 مگاوات رسید، در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته (29 اردیبهشت ماه سال 1397) 38 هزار و 243 مگاوات بود.

بر این اساس هر درجه افزایش دما حدود 1500 مگاوات افزایش بار مصرف را به همراه دارد. همین امر موجب شده بود تا با افزایش یک درجه ای دمای متوسط کل کشور در هفته گذشته نسبت به مدت مشابه هفته پیش پیک مصرف برق نیز از حدود 42 هزار مگاوات هفته گذشته به بیش از 43 هزار و 500 مگاوات برسد؛ ولی طی روزهای گذشته با ورود سامانه جدید بارشی و کاهش دما پیک مصرف نیز مجدداً روند کاهشی به خود گرفت و وارد کانال 41 هزار مگاوات شد.

افزایش میزان مصرف برق در هفته جاری

این در حالی است که در نخستین روز هفته با افزایش دما در نقاط مختلف کشور و استفاده هرچه بیشتر از سیستم های سرمایشی که بخش عمده ای از مصرف برق فصل تابستان را به خود اختصاص داده اند پیک مصرف دوباره روندی صعودی به خود گرفت و به مرز 46 هزار مگاوات رسید.

اوج مصرف برق کشور در ساعت 14:31 دقیقه چهارم خردادماه به 45 هزار و 862 مگاوات رسیده بود که این رقم در مقایسه با پیک مدت مشابه هفته گذشته حدود دو هزار و 300 مگاوات افزایش یافته است.

روند رو به رشد مصرف برق در کشور به قوت خود باقی است. به طوری که که طبق آمار شرکت مدیریت شبکه برق ایران پیک مصرف برق کشور در ساعت 13:51 پنجم خردادماه به 46 هزار و 715 مگاوات رسید درحالی که پیک مصرف در مدت مشابه سال گذشته 42 هزار و 490 مگاوات بوده است.

برنامه وزارت نیرو مدیریت مصرف است نه خاموشی

میزان مصرف برق در کشور در حالی روند صعودی به خود گرفته است که تاکید وزارت نیرو برای گذراندن تابستان پیش رو مدیریت مصرف است نه خاموشی های برنامه ریزی شده. وزارت نیرو برای این هدف اقداماتی نیز در دست اجرا دارد که مهم ترین آن احتمال تغییر ساعات ادارات است. البته این اقدامات هنوز وارد مرحله اجرا نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3022

به "ادامه روند رو به رشد مصرف برق در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه روند رو به رشد مصرف برق در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید