اهالی 7 روستای چالوس از خطر سیل نجات یافتند

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، با ساخت دیواره و بند سیل گیر بیجده نو، هفت روستای منطقه با جمعیت 1400 نفر از خطر سیل نجات یافتند.

اهالی 7 روستای چالوس از خطر سیل نجات یافتند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر در آیین افتتاح این پروژه گفت: از 14 میلیارد تومانی که با موافقت رهبر معظم انقلاب، از صندوق ذخیرهٔ ارزی به بخش آبخیزداری غرب مازندران اختصاص یافت، یک میلیارد و 560 میلیون تومان به حوزهٔ منابع طبیعی شهرستان چالوس اختصاص یافته است.

سید وجیه الله موسوی اضافه کرد: اگر استانداری مازندران برای اجرای پروژه های آبخیزداری، اعتباری در اختیار ما بگذارد، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز به همان مقدار اعتبار به آن پروژه اختصاص می دهد.

وی گفت: برای انجام دادن چنین پروژه هایی منتی بر سر مردم نداریم بلکه وظیفه و افتخار ما است و از اهالی روستای بیجده نو که در اجرای این پروژه همکاری کردند تشکر می کنیم زیرا حفظ آب و خاک، تکلیفی است که رهبر معظم انقلاب برای همهٔ دستگاه ها معین فرموده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر توضیح داد: تثبیت خاک در حوزهٔ آبخیز فقط به صورت مکانیکی نیست و از پروژه های زیستی نیز بهره می گیریم.

وی یادآور شد: جنگل های ما کوهستانی و با شیب زیاد است که موجب افزایش سرعت آب و در نتیجه بالا رفتن میزان فرسایش می گردد و هنر ما این است که سرعت آب را کم کنیم تا فرصت برای نفوذ بیشتر آب فراهم گردد.

به گفتهٔ وی، پروژه های آبخیزداری دیربازده است و از چهار پنج سال دیگر، روستاییان به تدریج شاهد افزایش آب چشمه ها و بهبود درجهٔ مراتع منطقه می شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر گفت: جدا از احداث پروژه های مختلف، در زمینه هایی همچون فرهنگ سازی، آموزش و ترویج، بهره گیری از انرژی های نو، حفاظت، بالا بردن بازده، برنامه های مختلفی داریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آبان 1397 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 124

به "اهالی 7 روستای چالوس از خطر سیل نجات یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهالی 7 روستای چالوس از خطر سیل نجات یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید