این روزها رپرهای ایرانی، فقط به هم فحش می دهند!

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: این روزها بعضی از رپرهای ایرانی بدجوری به جان هم افتاده اند، فحش و فحش کاری در میان آن ها رونق گرفته، هیچکس، زدبازی، ام جی و...این مطلب درباره پشت پرده این فحش کاری هاست.

این روزها رپرهای ایرانی، فقط به هم فحش می دهند!

چگونه روابط بین هیچکس و گروه زدبازی، از یک همکاری خیلی قوی به دعوا در فضای مجازی رسید؟ چرا خط فکری ملتفت و زدبازی تا این حد از هم دور شدند؟ با آنالیز بیف بین زدبازی و هیچکس همراه ما باشید.

گذشته خوب

حدود 8سال پیش بود که با انتشار آلبوم زاخارنامه از زدبازی، یک اتفاق عظیم و مهم افتاد. یکی از عظیمترین گروه ها و قطب های رپ فارسی بالاخره بعد از 11سال فعالیت، آلبوم منتشر کرد. بعد از گذشت مدت کمی از انتشار آلبوم زاخارنامه، حواشی بین هواداران زدبازی و هیچکس در مقابل هواداران رضا پیشرو شکل گرفت. به دو دلیل، یک اینکه دوست قدیمی رضا پیشرو با دشمن دیرینه اش آهنگ خوانده و دو اینکه آن آهنگ دیس ترک بوده به رضا پیشرو. البته در سالیان دورتر (1384) هیچکس و زدبازی (سامان ویلسون) آهنگی به اسم واسه هر ایرانی خوانده بودند، اما خب آن تِرک تقریبا دِمُده شده بود و از یاد ها رفت.

سکوت هیچکس و پیشرفت اعضای زدبازی

کمی قبل تر از انتشار آلبوم زاخارنامه، هیچکس خبر انتشار آلبومش به اسم مجاز را داده بود. آلبومی که تا عید سال جاری (1399) منتشر نشد و هیچکس به خوابی طولانی رفت (دستاشو مشت نموده البته یک کار مناسبتی بود برای آبان 98). در همین مدت زدبازی کلی دیس و دیس بک با پیشرو رد و بدل کرد، دو کنسرت گذاشت، منحل شد و اعضایش جدا کار می کردند، مهراد و سامان گروه عظیم با حضور خودشان، راسک، آرش دارا و کنیس تشکیل دادند، مهراد، زخمی رو به عنوان تلنت معرفی کرد و آلبوم گروهی برای استعدادها جمع کرد.

از آن طرف علیرضا جی جی، لیدر تیمش که اعضایش شامل: لیتو، خلسه، سیجل، نسیم و ام جی بودند شده بود و با بسیاری از رپرای مین استریم همکاری داشتند. سامان و مهراد با علیرضا یه دیس و دیس بک مختصری داشتند. تیم جی جی بیشترین و عظیم ترین کنسرت های رپ فارسی را می گذاشت و گروه وانتونز و خلسه و لیتو را به عنوان تلنت پروموت کرد. هیچکس و ملتفت همچنان در سکوت به سر می بردند و حتی مضامینی به طعنه مثل ملتفتیا نت ندارن واسه همین انقدر کم پیدائن با شکل های مختلف ساخته می شد.

از بعد زاخارنامه تا قبل مجاز

رپر توییتری، رپر وابسته

اواخر سال 1398 بود که مهدیار در یک توییت، خاطرنشان کرد که اگه تا آخر سال جاری مجازو تموم نکردم میشینم ...! (البته مجاز بعد از عید منتشر شد)، این خبر منتشر شد و موجب شادی هواداران رپ شد. قبل تر از آن هم دابل آلبوم (پیرشدیم 3 و انفرادی) از جی جی و سیجل و خلسه هم به فروش گذاشته شد و تا الان که ترک های زدبازی منتشر شدند هنوز آلبومای جی جی منتشر نشدند.

اما... قبل از انتشار مجاز، برنامه ای از شبکه 3 پخش شد که درباره راهیان نور بود و سهراب ام جی هم در آن (منطقه جنگی) جضور داشت. البته این اتفاق برای 4-3 ماه پیش بود، اما به تازگی از تلویزیون پخش شد. مهدیار هم در یک توییت، ام جی را ملیجک خطاب کرد و وِرس آن در آهنگ لاین بازی که درمورد کوکایین بود را مسخره کرد. این اتفاق با واکنش شدید جی جی همراه بود که تو استوری های زیادی پاسخ مهدیار را داد. کمی که گذشت، هیچکس هم وارد ماجرا شد و دعوا بالا گرفت. ام جی، هیچکس را دورو خطاب کرد برای اینکه تازمانی که در ایران بود از مضامینی دیگر می خواند و حالا که به لندن رفته، ژست مخالف نظام دارد. ام جی فری استایل داد و هیچکس را دیس کرد و هیچکس هم در یک فری استایل کوتاه جوابش را داد و جی جی هم در یه ترک کوتاه مهدیار را دیس کرد و این ماجرا ها تا به امروز ادامه داشته.

نقد واقعی یا حاشیه سازی برای فروش آلبوم؟

ویدئوی حضور سهراب ام جی در راهیان نور مربوط به گذشته بود، اما به تازگی پخش شد. فرض را بر این می گذاریم که مهدیار و هیچکس آن ویدیو را به تازگی دیده اند، اما سایت های بت چه؟ حدود یک سالی می گردد که تبلیغ سایت های بت، راهی برای درآمد صغیر تا کبیر رپ فارسی شده و بیشتر آن هایی که از شهرت زیادی بهره می برند تبلیغ بت می نمایند. این که هیچکس بعد یک سال و خورده ای از ورود بت به ایران، درست قبل فروش مجاز پاپیچ سهراب ام جی شده، نمیتونه تصادفی نیست. در ادامه حواشی که ملتفت و اطرافیانش را آنالیز می کنیم.

آهنگ های قدیمی هیچکس مثل اختلاف، در عین داشتن مفهوم عامه پسند هم بودند، اما ترک های جدیدش نه. بماند که مجاز، درگاه پرداخت ریالی نداشت و فروشش برای مردم داخل ایران عملا ممکن نبود.

همه این اتفاقات را که کنار هم بگذاریم نتیجه اش فروش پایین مجاز می گردد. راهکارش احتمالا ایجاد حاشیه بوده و با دورشدن خط فکری زدبازی و ملتفت، سوژه ای بهتر از آن ها برای ساخت حاشیه نبود و مهدیار و هیچکس هم دقیقا این کار را کردند.

مجاز و حواشی قبلش

زدبازی بعد از 7سال، با دیس هیچکس بازگشت؟!

اشباهت بچه محل و تابستون کوتاهه انکار ناشدنی ست، پس می گردد اسمش را گذاشت تابستون کوتاهه 2؟!

ویلسون:

وِرس ویلسون بیشتر به این می پردازد که رپ فارسی درست حسابی را من آغاز کردم، نه تو.

او می گوید: پدر رپ بودی و پیچیدی دررفتی - وای نسادی پاش پدری نکردی (رفتن هیچکس به لندن)

هیدن:

روشن فکر ها افسردن، غر میزنن یه ریز (اشاره به سبک اعتراضی هیچکس)

جی جی:

آغاز کردیم کل داستانو ما، پس دیگه رخ نگیر جلوم کاسپاروف خان (ایهام بین رخ دریافت به معنی قیافه دریافت و رخ مهره شطرنج و کاسپاروف شطرنج باز مشهور | اشاره دوباره به آغاز کردن رپ واقعی توسط زدبازی)، اینا رپرن یا فعال حقوق بشر؟ (اشاره به هیچکس و کارای همسرش)

ام جی:

اینا مستقل نیستن فقط بی عرضن

کاور تِرک:

کاور ترک احتمالا اشاره به دورویی و دورنگی هیچکس دارد البته به زعم خودشان.

کاور ترک یخ از زدباز

کلام آخر

پیشرو قبلا گفته بود: سر قضیه من و زدبازی نرین فحش و فحش کاری، این طرفداری نیست، جوگیری است، یادتان باشد که این اتفاق های رپی، #ارزششو-نداره.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10149

به "این روزها رپرهای ایرانی، فقط به هم فحش می دهند!" امتیاز دهید

6 کاربر به "این روزها رپرهای ایرانی، فقط به هم فحش می دهند!" امتیاز داده اند | 3.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این روزها رپرهای ایرانی، فقط به هم فحش می دهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید