برنامه ناسا برای ارتباط لیزری با فضانوردان مریخ

به گزارش راه ساری، بنابر گزارش ها ناسا قرار است به وسیله لیزر با فضانوردان که در سال 2030 به مریخ خواهند رفت، ارتباط برقرار کند.

برنامه ناسا برای ارتباط لیزری با فضانوردان مریخ

به گزارش خبرنگاران، ناسا که اکثراً از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط بین فضا و زمین استفاده نموده اکنون به دنبال استفاده از لیزرها است.

از آنجا که ناسا میخواهد در سال 2030 فضانوردان را به مریخ بفرستد چگونگی ارتباط برقرار کردن با فضانوردان در مریخ بسیار مهم خواهد بود.

شبکه فضای دوردست ناسا(DSN) در حال دریافت یک بشقاب(dish) جدید برای سیگنال های پیشرفته لیزری است. شبکه فضای دوردست ناسا(دی اس ان) شبکهٔ آنتن هایی است که از ماموریت های فضاپیماها و مشاهدات فضایی رادیویی و راداری که به اکتشاف منظومهٔ خورشیدی یاری می نماید، پشتیبانی می نماید. این شبکه از ماموریت های خاص در مدار زمین نیز پشتیبانی می نماید. دی اس ان هم اکنون از سه مرکز ارتباط عمیق فضایی که با 120 درجه فاصله از یکدیگر بر روی زمین قرار گرفته اند، تشکیل شده است.

چندین دهه بود که ناسا از امواج رادیویی برای ارسال پیغام بین فضانوردان در فضا و خدمه در زمین استفاده می نموده است. با این حال با وجود ماموریتی که قرار است در سال 2030 ناسا انجام دهد و طی آن فضانوردانی را به مریخ بفرستد قرار است از روشی جدید موسوم به پرتو لیزر با آنها در ارتباط باشد.

لیزر روشی است که بسیار کارآمد و ارزشمند است و می توان توسط آن به راحتی با فضانوردانی که در حدود 40 میلیون مایل(حدود 64 میلیون کیلومتر) دورتر از زمین هستند ارتباط برقرار کرد.

از آنجا که لیزرهای فرو سرخ بسیار قدرتمند هستند می توانند مسافت های بیشتری را در فضا با قدرت بسیار قوی تر از امواج رادیویی طی نمایند.

سوزان داد(Suzanne Dodd) مدیر این برنامه گفت: لیزرها می توانند سرعت داده شما از مریخ را حدود 10 برابر آنچه توسط امواج رادیویی به مقصد می رسید، افزایش دهند.

ناسا برنامه ساخت یک بشقاب 112 فوتی(34 متری) را از هفته گذشته در گلدستون، کالیفرنیا شروع نموده است و به عنوان بخشی از پروژه شبکه فضای دوردست ناسا، بشقاب های دیگری نیز در اطراف این بشقاب قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7950

به "برنامه ناسا برای ارتباط لیزری با فضانوردان مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ناسا برای ارتباط لیزری با فضانوردان مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید