توزیع کیت های تست ایدز در داروخانه ها به کجا رسید؟

به گزارش راه ساری، رییس مرکز تحقیقات ایدز درباره توزیع تست خودارزیابی اچ آی وی که قرار بود از سوی وزارت بهداشت در داروخانه های کشور توزیع گردد، گفت: ما با توزیع تست خودارزیابی اچ آی وی در داروخانه ها مخالف نیستیم اما این تست باید در کنار یک مشاور انجام گردد.

توزیع کیت های تست ایدز در داروخانه ها به کجا رسید؟

دکتر مینو محرز در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه وزارت بهداشت برای توزیع تست های خودارزیابی اچ آی وی در داروخانه ها، گفت: باید توجه کرد که تست خودارزیابی یا Self-test برای جامعه ای که آگاهی ندارد، به تنهایی موثر نیست. در این زمینه ما به وزارت بهداشت اعلام کردیم که یک نفر باید به عنوان مشاور در داروخانه حضور داشته باشد و اگر تست فردی مثبت شد، او را هدایت کند.

وی اضافه کرد: بنابراین اینطور نیست که فردی تست اچ آی وی دهد و بعد برود و مورد پیگیری قرار نگیرد. بلکه هدف از انجام تست اچ آی وی این است که افراد مشکوک به اچ آی وی، تست داده و افراد مبتلا شناسایی شوند؛ به طوری که اگر جواب تست فردی مثبت بود، به مزاکر ما متصل شده و دارو دریافت کند تا بیماری را به سایر افراد جامعه منتقل نکند. بنابراین باید این افراد را هدایت کرد.

محرز ادامه داد: بر این اساس ما با این شرط قبول کردیم که تست خودارزیابی اچ آی وی در داروخانه ها توزیع گردد که فردی به عنوان راهنما و مشاور در داروخانه حضور داشته باشد و افرادی را که تست خودارزیابی می دهند، هدایت کند. متاسفانه عده ای کیت هایی را وارد و کوشش می نمایند که وارد داروخانه نمایند.

رییس مرکز تحقیقات ایدز و عضو کمیته کشوری ایدز، تاکید نمود: وقتی جامعه هیچگونه آگاهی درباره اچ آی وی ندارد، چطور باید تست دهد؟. حال اگر مثبت شد، چه اقدامی می نماید؟. یا خودش را از بین می برد و یا اقدامات خطرناک انجام می دهد. بنابراین باید کسی در داروخانه باشد تا به او مشاوره دهد و هدایت اش کند.

محرز همچنین گفت: ما در کمیته کشور ایدز در جلسه ای که با وزارت بهداشت داشتیم، اعلام کردیم که ما با تست خودارزیابی در حوزه اچ آی وی مخالف نیستیم، اما این تست باید در کنار یک مشاور انجام گردد تا به افرادی که تمایل دارند تست دهند، هدایت کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2963

به "توزیع کیت های تست ایدز در داروخانه ها به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع کیت های تست ایدز در داروخانه ها به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید