جنتلمن های راهزن

به گزارش راه ساری، ماجرا ازآنجا آغازشده است که دولت رسمی و قانونی ونزوئلا برای حل مشکل سوخت مردم این کشور که طی سال های اخیر به دلیل تحریم ها و فشار های ناجوانمردانه حاکمان کاخ سفید، شرایط سختی را تحمل می نمایند، از ایران درخواست خرید بنزین نموده و ایران نیز طبق قرارداد ه

جنتلمن های راهزن

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، عباس حاجی نجاری طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت : ماجرا ازآنجا آغازشده است که دولت رسمی و قانونی ونزوئلا برای حل مشکل سوخت مردم این کشور که طی سال های اخیر به دلیل تحریم ها و فشار های ناجوانمردانه حاکمان کاخ سفید، شرایط سختی را تحمل می نمایند، از ایران درخواست خرید بنزین کرده و ایران نیز طبق قرارداد های رایج بین المللی به این درخواست پاسخ داده و بخشی از سوخت موردنیاز این کشور را با چند کشتی روانه ونزوئلا کرده است.

در پی این ماجرا و انتشار اخبار آن در رسانه های امریکایی، خبرگزاری رویترز روز شنبه 27 اردیبهشت با انتشار گزارشی اظهار داشت که امریکا با فرستادن چند ناو جنگی به منطقه کارائیب بر آن است تا مانع از تحویل بنزین ایران به ونزوئلا گردد. بنا بر همین گزارش نیروی دریایی امریکا چهار ناو جنگی را به منطقه کارائیب اعزام کرده است. در پی این افشاگری ها دولت امریکا هم رسماً با انتشار سندی درباره آنچه اقدامات ایران و چند کشور دیگر مورد تحریم امریکا در عرصه کشتیرانی بین المللی خوانده، هشدار داده و هم زمان هم یک مقام امریکایی گفته است واشنگتن در حال آنالیز گزینه های خود برای اقدام احتمالی علیه کشتی های حامل سوخت است که گفته می گردد از ایران راهی ونزوئلا هستند.

طی سال های اخیر حاکمان کاخ سفید به دلیل سیاست مستقل دولت ونزوئلا از دوران ریاست جمهوری چاوز فشار ها و تحریم های سنگینی را علیه مردم این کشور اعمال کرده و قصد به تسلیم کشاندن این دولت مستقل در امریکای جنوبی را که به زعم کاخ سفید حیاط خلوت امریکاست دارند و به همین دلیل ترامپ بعد از انتخاب آقای مادورو که بر استمرار سیاست های مستقل آقای چاوز تأکید دارد، با کوشش و برای ایجاد یک دولت غیرقانونی با موضوع فردی به نام گوایدو در این کشور قصد سرنگونی دولت قانونی این کشور را داشت، که تا به امروز پیروز نبوده و مردم ونزوئلا به رغم تحمل فشار های سنگین مالی و سیاسی امریکا، در برابر آن مقاومت کرده و کوشش های کاخ سفید را در این عرصه ناکام گذاشته اند. در هفته های اخیر نیز کوشش امریکا برای انجام یک کودتا در این کشور با هوشیاری دولت قانونی این کشور ناکام مانده است.

تا اینجای کار البته هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و فرایند های قانونی که ایران و ونزوئلا برای انجام این تجارت دنبال کرده اند، مستمسکی را برای امریکایی ها درفرایند حرکت کشتی ها ایجاد نکرده است، و به نظر می آید که تهدید امریکایی ها، یک جنگ روانی حساب شده برای این است که کشور های ذی نفع خود از حرکت کشتی ها به سمت ونزوئلا جلوگیری نمایند. اما از آنجایی که حاکمان کاخ سفید نشان داده اند که به قوانین بین المللی پایبند نبوده و حتی کوشش دارند شکست های خود در غرب آسیا و دیگر مناطق دنیا را جبران کرده و اخلال درفرایند حرکت کشتی های نفتکش به سمت ونزوئلا را به نقطه مثبتی در کارنامه ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا تبدیل نمایند، این موضوع جنبه امنیتی و نظامی پیداکرده و می رود که دنیا را وارد مرحله جدیدی کند، نکته ای که در هشدار وزیر امور خارجه ایران به دبیر کل سازمان ملل بر آن تأکید شده است. ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه ای به آنتونی گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به تحرکات امریکا در اعزام نیروی دریایی به منطقه کارائیب با نیت مداخله و ایجاد اختلال و مزاحمت در امر انتقال سوخت ایران به ونزوئلا هشدار داد. ظریف در این نامه تهدیدات غیرقانونی، خطرناک و تحریک آمیز امریکا را نوعی دزدی دریایی و خطری عظیم برای صلح و امنیت بین المللی دانسته و تأکید کرده است که امریکا باید از زورگویی در عرصه دنیای دست برداشته و به حاکمیت قوانین بین المللی به ویژه آزادی کشتیرانی در دریا های آزاد احترام بگذارد. ظریف ضمن یادآوری مسئولیت دولت امریکا در برابر پیامد های هرگونه اقدام غیرقانونی، بر حق ایران برای اتخاذ تدابیر مناسب و ضروری در مقابله با این تهدیدات تأکید کرده است.

در این زمینه چند نکته قابل ذکر است:

1- اقدام احتمالی امریکا علیه نفتکش های مذکور تهدیدی علیه صلح و امنیت دریانوردی بین المللی می باشد که در صورت رویه شدن، زمینه را برای انجام اقدامات یک جانبه و خارج از چارچوب های بین المللی، ایجاد خواهد نمود. ضمن آنکه این اقدام مصداق شاخص عمل تجاوز از منظر حقوق بین الملل است. بر اساس اصل صلاحیت شناور، کشتی ها تابع قوانین و مقررات دولت صاحب پرچم می باشند و هرگونه اقدام حقوقی و کیفری در صلاحیت آن کشور می باشند.

2- اقدام احتمالی امریکا ماهیتی کاملاً خصمانه داشته و نوعی تهدید و توسل به زور علیه جمهوری اسلامی ایران ونزوئلا است و طبعاً پاسخ متقابل جمهوری اسلامی و ونزوئلا را در پی خواهد داشت امریکایی ها باید آماده تحمل آن باشند.

3-امریکایی ها در ماه های اخیر با ناامن کردن منطقه خلیج فارس، هزینه های زیادی را بر منطقه تحمیل کرده اند، به گونه ای که حتی خود تاب تحمل آن را نداشته و کوشش آن ها برای خارج کردن سامانه های پاتریوت و هواپیما ها و نیرو های نظامی از عربستان گواهی بر آن است. کشاندن دامنه ناامنی به منطقه کارائیب طبعاً شرایط را بر دولت متزلزل ترامپ سخت تر خواهد نمود.

4-هنوز یک سال از ماجرای توقیف کشتی ایران توسط انگلیسی ها و خفتی را که به تبع آن متحمل شدند، نگذشته است، تحمل این خفت برای نظامیان امریکا سخت تر خواهد بود، چراکه به رغم تازه کاری ترامپ و پمپئو، آن ها قبلاً واکنش های قدرتمندانه ایران را تجربه کرده اند. نظامیان امریکا براین نکته واقف اند که ایران در قبال تعدی به حقوق قانونی خود بسیار حساس و غیرقابل انعطاف بوده و چنانکه در مقاطع مختلف زمانی نشان داده است از همه ظرفیت های در اختیار برای حفاظت از حقوق خود و تنبیه متعدیان به آن استفاده خواهد نمود.

5-قطعاً تبعات اقدامات احتمالی امریکا دامن کشور های دیگر منطقه کارائیب و حتی اروپایی ها و سازمان های بین المللی که تا به امروز در قبال اقدامات یکجانبه امریکا سکوت کرده اند، خواهد گرفت، بنابراین ضروری است آن ها از هم اکنون برای به سر عقل آوردن ترامپ و تیم افراطی کاخ سفید چاره اندیشی نمایند.

6-اقدام احتمالی امریکا با اقدام راهزنان دریایی در آب های منطقه سومالی فرقی ندارد با این تفاوت که سومالیایی ها به دلیل غارت منابع دریایی شان توسط غربی ها مجبور شده اند به جای ماهیگیری به دزدی دریایی رو بیاورند، اما جنتلمن های امریکایی راهزنی در تمام دنیا را حق خود می دانند و این توهمی است که با اقدامات یک جانبه ترامپ به آخر خط رسیده است.

بازگشت به صفحه رسانه ها

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9446

به "جنتلمن های راهزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنتلمن های راهزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید