جنگل های سوخته زاگرس احیا می شوند؟

به گزارش راه ساری، رییس مرکز جنگل های خارج از شمال با بیان اینکه مدیریت هرچه بهتر جنگل های زاگرس نیازمند تامین اعتبارات ویژه است، گفت: پیش بینی می شود که طی امسال پس از بررسی آسیب های وارد شده به زاگرس، عملیات احیاء با روش هایی مانند بذرکاری و نهال کاری اجرا شود؛ اما فراموش نکنیم که ارزش درختان و جنگل های طبیعی چند صد ساله با جنگل های دست کاشت تفاوت دارد.

جنگل های سوخته زاگرس احیا می شوند؟

فریبرز غیبی در گفت و گو با خبرنگاران ضمن اشاره به اهمیت جنگل های زاگرس برای کشور اظهار کرد: 80 درصد عشایر کشور در ناحیه رویشی زاگرس که وسعتی حدود شش میلیون هکتار دارد، زندگی می کنند همچنین 40 درصد آب کشور از طریق کوهستان های زاگرس تامین می شود و معیشت 1.5 میلیون نفر از جوامع محلی به طور مستقیم در ارتباط با ناحیه پوششی زاگرس است.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال با بیان اینکه در آتش سوزی های اخیر زاگرس در منطقه حفاظت شده خائیز حدود 100 هکتار از اراضی جنگلی آسیب دیدند، شرح داد: ابتدا باید بررسی کرد که سطح آسیب ها در اراضی سوخته چه قدر است؟ برای مثال ممکن است در برخی نقاط درختان در سطح تنه آسیب دیده باشند و در برخی نقاط آتش سوزی به تاج آن ها نیز کشیده باشد.

غیبی با بیان اینکه نگرانی ما بیشتر در مورد درختانی است که تاج آن ها در آتش سوخته است، گفت: یکی از برنامه های ما برای سال جاری احیای نقاطی از جنگل های زاگرس بود که بر اثر آتش سوزی خسارت دیده بودند. از این رو طی سال جاری نقاطی از جنگل های زاگرس که طی آتش سوزی اخیر منطقه خائیز آسیب دیدند با روش هایی مانند بذرکاری و نهال کاری احیا خواهند شد.

وی در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: بیشتر از 25 هزار هکتار از اراضی جنگل های زاگرس دارای گونه های گیاهی است که در معرض خطر انقراض هستند. ما پس از شناسایی این نقاط آن ها را قرق و ورود دام به این مناطق را ممنوع کردیم تا قسمت هایی از زاگرس که دارای صفات ژنتیکی منحصربه فرد هستند برای نسل های آینده حفظ شود.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال با اشاره به اینکه در بیش از 146 هزار هکتار از جنگل های زاگرس عملیات احیا و توسعه جنگل با استفاده از گیاهان دارویی اجرا شده است،گفت: سال گذشته برنامه بوم سازگان زاگرس با کمک موسسه تحقیقات جنگل ها تدوین شد تا بتوانیم با کمک آن، برنامه احیا و غنی سازی زاگرس و درختان بلوط آن را پیگیری کنیم.

بیش از 10 سال از به هنگام سازی نقشه جنگل های زاگرس گذشته است

غیبی با تاکید بر اینکه جنگل های زاگرس از نظر تامین اعتبارات باید بیشتر مورد توجه دستگاه های مسئول قرار گیرند، گفت: جنگل های زاگرس در درجه اول نیاز دارند تا با تامین اعتبارات تحت پوشش طرح های مدیریتی جنگل قرار گیرند همچنین نقشه هایی که ما از جنگل های زاگرس در سال 82 تهیه کرده ایم نیاز به به روزرسانی دارند. در سایر کشورهای دنیا نقشه های جنگلی هر 5 یا 10 سال یکبار به هنگام سازی می شوند اما متاسفانه بیش از 10 سال است که نقشه جنگل های زاگرس به هنگام سازی نشده است.

به گفته رییس مرکز جنگل های خارج از شمال به هنگام سازی نقشه ها تغییرات کمی و کیفی آن ها را به خوبی نشان می دهد و با استفاده از آن می توانیم برای مدیریت هرچه بهتر برنامه ریزی کنیم. فراموش نکنیم که برای این کار نیاز به اعتبارات ویژه ای داریم.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9637

به "جنگل های سوخته زاگرس احیا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل های سوخته زاگرس احیا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید