سعدالسلطنه قزوین قابلیت ثبت جهانی دارد

به گزارش راه ساری، رئیس منطقه آسیا- اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: اگر دولت ایران برای تکمیل سعدالسلطنه حمایت های لازم را داشته باشد در صورت تکمیل این مجموعه می توانیم آن را به عنوان بازارچه جهانی ثبت، و فستیوال های جهانی مانند جشنواره جاده ابریشم را که در بخارا برگزار می شود در آن برگزار کنیم.

سعدالسلطنه قزوین قابلیت ثبت جهانی دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، غدا هیجاوی در دیدار با استاندار قزوین که صبح امروز در استانداری برگزار گشت، اظهار کرد: با توجه به مشاهدات خود در قزوین به این نتیجه رسیدم که شهر قزوین علاوه بر تجارت در صنایع دستی پتانسیل های فراوانی دارد.

وی با اشاره به برگزاری ورکشاپ های آموزشی در قزوین مطرح نمود: این شهر کافه های جذابی دارد که بخشی از فرهنگ مردمان این دیار به شمار می رود.

به گفته رئیس منطقه آسیا - اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی با اشاره به اینکه رفت وآمد مردم در بازار قزوین جذابیت خاصی به این شهر بخشیده است، اضافه کرد: با توجه به اینکه در دنیای معاصر زندگی می کنیم، در بازارچه صنایع دستی قزوین مردم معاشرت زیادی با هم دارند.

هیجاوی بابیان اینکه سعدالسلطنه مجموعه ای از اقلام مختلف صنایع دستی در این مجموعه موجود است، ادامه داد: اگر دولت برای تکمیل سعدالسلطنه حمایت های لازم را داشته باشد در صورت تکمیل این مجموعه می توانیم آن را به عنوان بازارچه جهانی ثبت کرده و فستیوال های جهانی مانند جشنواره جاده ابریشم که در بخارا برگزار می شود را در آن برگزار کنیم.

ضرورت احیای هنرهای دستی فراموش شده قزوین

عبدالمحمد زاهدی در این نشست با اشاره به اینکه قزوین در دوره صفویه بیش از 50 سال پایتخت ایران بوده است، مطرح نمود: تنوع صنایع دستی قزوین نشانگر حضور و سکونت اقوام و فرهنگ های مختلف در این شهر و استان است.

استاندار قزوین در ادامه با اشاره به اهمیت صنایع دستی، گفت: باید برای حفظ و رونق هنرهای دستی برنامه مناسبی نیز برای فروش و عرضه آن ها داشته باشیم در غیراین صورت به موفقیت دست نمی یابیم.

زاهدی همچنین با اشاره به تجمیع واحدهای فروش صنایع دستی قزوین در کاروانسرای سعدالسلطنه، گفت: اراده دولت بر این است تا با تکمیل طرح ساماندهی و بهسازی و مرمت این کاروانسرا این فضا که به مرکز ساخت و عرضه هنرهای دستی تبدیل شده بیش ازپیش برای توسعه گردشگری و رونق صنایع دستی مورد استفاده قرار دهد.

وی با اشاره به وجود کاروانسرای سعدالسلطنه به عنوان بزرگ ترین کاروانسرای سرپوشیده شهری در کشور گفت: این فضا در گذشته های تاریخی قلب تجاری قزوین بوده و امروزه نیز با ساماندهی و بهسازی به بازار صنایع دستی قزوین تبدیل شده است.

استاندار قزوین بیان نمود: کاروانسرای سعدالسلطنه با توجه به قدمت تاریخی و واقع شدن در مرکز قزوین؛ جزو بهترین مکان ها در ایران برای نمایش و عرضه صنایع دستی است.

زاهدی با اشاره به تعیین هفته ای به نام قزوین و برگزاری برنامه های فرهنگی در این ایام با کمک شهرداری و میراث فرهنگی، گفت: این هفته کلکسیونی از برنامه های فرهنگی است که در کنار خود می تواند صنایع دستی را به مردم معرفی و عرضه کند.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3270

به "سعدالسلطنه قزوین قابلیت ثبت جهانی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعدالسلطنه قزوین قابلیت ثبت جهانی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید