محصولات 150 شرکت تولیدکننده دارو های گیاهی صادر شد

به گزارش راه ساری، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی گفت: نزدیک به 500 شرکت به عنوان تولیدکننده فرآورده های طبیعی و سنتی مشغول فعالیتند که از این تعداد 150 شرکت صادرات داشته اند.

محصولات 150 شرکت تولیدکننده دارو های گیاهی صادر شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توجه به ظرفیت بالایی که صنعت گیاهان دارویی در حوزه صادرات دارد، توسعه زنجیره ارزش فرآورده های دارویی گیاه پایه، یکی از اصلی ترین اولویت های ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

محمد حسن عصاره دبیر این ستاد گفت: صنعت گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی، از یک زیست بوم پویا و روبه رشد برخوردار است که هزاران فعال بخش خصوصی در آن فعالیت می نمایند. در این میان، بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو، حدود 500 شرکت، به عنوان فراورینماینده فرآورده های طبیعی و سنتی مطرح هستند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان نمود: بر اساس برآوردهای اجرا شده از این تعداد، حدود 150 شرکت توانسته اند که محصولات خود را به خارج از کشور صادر نمایند. با توجه به اینکه بیش از 4 هزار دارو و فرآورده گیاهی و سنتی مجوز فراوری اخذ نموده اند، باید کوشش کرد که تعداد صادرنمایندگان این حوزه افزایش یابد. البته توسعه مقاصد صادراتی در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و طب سنتی نیازمند برخورداری از دانش بازاریابی بین المللی است.

وی با اشاره به محدودیت های ناشی از تحریم و مشکل نقل و انتقال پول، اضافه کرد: باید به صادرنماینده یاری کرد که علاوه بر غلبه بر این چالش ها، مزیت رقابتی کالای صادراتی خود را افزایش دهد. با توجه به ارزش اضافه نموده کم صادرات به روش خام فروشی، بیشتر بسته های حمایتی به صادرات محصولات فرآوری شده، تخصیص یافته است که از ارزش اضافه نموده بالاتری برخوردار هستند.

عصاره اضافه کرد: ارزش کل صادرات اجرا شده در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های سنتی در سال 1397 بیش از 700 میلیون دلار بوده است. در این میان با وجود بعضی محدودیت ها سهم گروه داروها و فرآورده های گیاهی خاص، بیش از صد میلیون دلار بوده است. البته، باید کوشش کرد تا این سبد صادراتی متنوع تر باشد. باید تمام ظرفیت گیاهان دارویی کشور را در حوزه صادرات به کار ببریم.

وی زیره ، رازیانه، موسیر، گل محمدی، گشنیز و شیرین بیان را از جمله محصولاتی دانست که از ظرفیت خوبی برای توسعه و فراوری منتهی به صادرات برخوردار هستند.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10561

به "محصولات 150 شرکت تولیدکننده دارو های گیاهی صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولات 150 شرکت تولیدکننده دارو های گیاهی صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید