مشاور دولت فرانسه: ناتو هرگز برای فرانسوی ها یک ضرورت نبوده است

به گزارش راه ساری، مشاور دولت فرانسه ضمن حمایت از اظهارات رئیس جمهور این کشور علیه ناتو گفت که این ائتلاف نظامی هرگز برای فرانسوی ها یک ضرورت برای حمایت کشورشان در برابر تهدیدهای موجودیتی نبوده است.

مشاور دولت فرانسه: ناتو هرگز برای فرانسوی ها یک ضرورت نبوده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، الکساندرا دهوپ شفر، رئیس دفتر پاریس صندوق ژرمن مارشال که پدرش از سال 2004 تا 2009 دبیر کل ناتو بوده و مشاور دولت فرانسه نیز هست در تبادل نظریی با روزنامه دی ولت آلمان درباره مناسبات فرانسه با ناتو گفت: فرانسوی ها هرگز ناتو را به عنوان یک ضرورت برای حمایت کشورشان در برابر تهدیدهای موجودیتی درک ننموده اند. این مسئله تا به امروز هم در بین سیاستمداران یک مسئله اختلاف برانگیز بوده است. اما آلمانی ها بر خلاف فرانسوی ها ناتو را به عنوان مهم ترین تضمین امنیت در اروپا می بینند و اساسا آن ها موضوعات امنیتی و دفاعی اروپا را به وسیله منشور ناتو آنالیز می نمایند.

وی اضافه نمود: نقش مهم ناتو در نگاه آلمانی ها طبیعتا به مناسبات دو سوی آتلانتیک بر می گردد که همچنان برای این ائتلاف نظامی بسیار مهم تلقی می گردد. این احساس در اروپای شرقی و میانه قدرتمندتر است.

وی در ادامه گفت: فرانسه بسیار از این مسئله نگران است که بسیاری از هم ائتلافی هایش تعهد طولانی مدت ایالات متحده آمریکا برای امنیت اروپا را همچنان در نظر دارند. پاریس بر این عقیده است که ایالات متحده آمریکا به صورت فزاینده ای در کوشش است تا بار دفاعی را با شرکای خود تقسیم کند و از این رو اروپاییان باید بیشتر خود را برای استقلال استراتژِیک و عملیاتی آماده نمایند. این مسئله بخصوص در آفریقا و خاورمیانه معتبر است و این ها مناطقی هستند که فرانسه کوشش می نماید عملیات نظامی خود در مبارزه با تروریسم داعش را در آن اروپایی کند، در حالی که آمریکا موضع خود در این مناطق را مورد بازنگری قرار داده و از نو تنظیم می نماید.

وی اضافه نمود: هر چه اروپاییان ظرفیت بیشتری از خود برای همکاری و مداخله در امور نشان دهند به همان میزان وابستگی آن ها به آمریکایی که به صورت فزاینده ای غیر قابل پیش بینی تر می گردد کم تر می گردد.

وی در ادامه درباره این مسئله که آیا نزدیکی ماکرون به روسیه برای اروپا خطرناک است گفت: در ماه های اخیر امانوئل ماکرون، نقش میانجی بین روسای جمهور روسیه و اوکراین را به دست گرفته و نه تنها در روابط فرانسه و روسیه سرمایه گذاری زیادی نموده است بلکه همچنین این رویکرد را در قبال رئیس جمهور جدید اوکراین هم در پی گرفته . هدف وی این است که توافق مینسک را اجرایی کند.

د هوپ شفر در بخش دیگری از این تبادل نظر توضیح داد که پیشنهاد فرانسه برای تعریف مجدد استراتژی ناتو نه چیز جدید و نه خیلی اساسی است. بنابراین واکنش های کاملا نامناسب روی اظهارات وی مبنی بر مرگ مغزی ناتو کاملا من را غافلگیر نموده است. این سوال از خاتمه جنگ سرد همیشه مطرح بوده است که چه چیزی ناتو را در یک بحران موجودیت دائمی سوق داده است.

رئیس جمهور فرانسه چندی پیش از مرگ مغزی ناتو سخن به میان آورد که این اظهارات وی با انتقادهای تند مقامات اروپایی از جمله در آلمان روبرو شد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6952

به "مشاور دولت فرانسه: ناتو هرگز برای فرانسوی ها یک ضرورت نبوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور دولت فرانسه: ناتو هرگز برای فرانسوی ها یک ضرورت نبوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید