مشهورترین مدیران دنیای فناوری که فقط سالی یک دلار حقوق دریافت می نمایند!

به گزارش راه ساری، اگرچه این روز ها مدیران بسیاری از شرکت ها به خاطر حقوق سرسام آورشان مورد انتقاد قرار می گیرند اما همه اینطور نیستند.

مشهورترین مدیران دنیای فناوری که فقط سالی یک دلار حقوق دریافت می نمایند!

به گزارش، مدیران برجسته فهرست پیش رو، همگی میلیون ها بلکه میلیاردها دلار ثروت دارند. بعضی از آن ها فقط در ظاهر عضو باشگاه حقوق یک دلاری ها هستند و در واقعیت، در عوض حقوق سالیانه شان، سهام شرکت به عنوان مزد کارشان به آن ها واگذار می گردد، اما بقیه آن ها از اینکه از این راه ثروت خود را بیشتر نمایند به کلی صرف نظر نموده اند.

آنالیز های اخیر نشان می دهد نحوه دریافت حقوق مدیر عامل ها پیچیدگی زیادی پیدا نموده. طبق رده بندی وبسایت NewYorkTimes در مورد مدیر عامل هایی که بیشترین درآمد را در سال 2018 داشتند، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، در سال گذشته در مجموع 2/3 میلیارد دلار حقوق دریافت کرد. با این حال، شرکت تسلا این ادعا را رد کرد و اظهار کرد ماسک دلاری حقوق نگرفته.

مارک زاکربرگ، هم مؤسس و مدیر عامل فیسبوک، در سال 2015 اظهار کرد: به اندازه کافی پول درآوردم. حالا همه تمرکزم رو روی این گذاشتم که با چیزی که دارم بهترین کار ممکن رو انجام بدم. زاکربرگ تصمیم گرفته فقط یک دلار حقوق بگیرد و از دریافت سهام به عنوان مزد کارش هم خودداری نموده. جک دورسی، مدیر عامل توئیتر، هم از قانون مشابهی پیروی می نماید.

لری پیج و سرگئی برین

طبق گزارش سالیانه شرکت گوگل به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، برین و پیج، بنیانگذاران این شرکت، در سال 2004 در خواست کردند حقوق ثابت هر دوی آن ها به سالانه یک دلار کاهش یابد.

از آن موقع، کمیته پرداخت حقوق گوگل، بارها مبالغ کلانی را به عنوان حقوق سالانه به آن ها پیشنهاد داده که آن ها باز هم این پیشنهادات را رد نموده اند.

با آنکه پیج و برین، از دریافت پاداش های نقدی بر اساس عملکرد شخصی و حرفه ای شان در شرکت گوگل صرف نظر نموده و هیچ گونه سهامی هم در عوض آن دریافت ننموده اند، اما حالا طبق تخمین ها، لری پیج 53/1 میلیارد دلار و سرگئی برین 51/8 میلیارد دلار ثروت دارند.

جک دورسی

گزارشات سالیانه شرکت توئیتر نشان می دهد دورسی، مدیر عامل توئیتر، سالانه فقط 1/40 دلار حقوق می گیرد. ثروت فعلی دورسی 5/7 میلیارد دلار تخمین زده شده.

دورسی قبلاً هیچ مبلغی به عنوان مزد کارش دریافت نمی کرد. از سال 2015 تا 2018 هم طبق گزارشات سالانه شرکت توئیتر، دورسی از دریافت هرگونه مزد و مزایایی جز یک حقوق سالانه 1/40 دلاری خودداری نموده بود.

بعضی احتمال می دهند مبلغ 1/40 دلاری حقوق دورسی نمادین باشد، چون در ابتدای راه اندازی شبکه اجتماعی توتیتر، پست ها از لحاظ تعداد کلمات، محدودیت 140 کلمه ای داشتند که حالا به 280 کلمه افزایش یافته است.

لری الیسون

طبق اعلام شرکت اوراکل، الیسون، مدیر عامل و مدیر ارشد فنی این شرکت، در سال 2018 فقط یک دلار از شرکت اوراکل حقوق گرفت. طبق گزارشات سالیانه این شرکت، الیسون از سال 2011 این رویه را در پیش گرفته است.

در عین حال، صفرا کتز و مارک هرد، دیگر مدیران عامل شرکت اوراکل، علاوه بر دیگر انواع مزد و پاداش، حقوق های چند صد هزار دلاری دریافت می نمایند.

پس لری الیسون از چه راهی به ثروت چند ده میلیارد دلاری اش اضافه می نماید؟ الیسون علاوه بر آن حقوق یک دلاری، به شکل دریافت سهام واگذاری شده و دیگر روش ها، از شرکت خود حقوق می گیرد.

طبق تخمین ها، لری الیسون، 71/6 میلیارد دلار ثروت دارد.

ایلان ماسک

شرکت تسلا چند سال قبل بر اساس قوانین ایالت کالیفرنیا ملزم شد به ایلان ماسک، مدیر عامل خود، حداقل دستمزد را پرداخت کند.

اما طبق اعلام شرکت تسلا، ایلان ماسک کماکان حاضر به پذیرفتن این حداقل دستمزد نیست.

گرچه در گزارشات سالیانه شرکت تسلا ذکر شده که ماسک این حقوق را نمی پذیرد اما آنالیز های رسانه ها نشان داده ماسک در سال گذشته میلادی، 2/3 میلیارد دلار حقوق گرفته بود که البته شرکت تسلا این مسأله را انکار نموده است.

در سال 2018 گزارشی در وبسایت NewYorkTimes منتشر شد که نشان می داد ایلان ماسک به عنوان مدیر عامل شرکت تسلا، 2/3 میلیون دلار کسب درآمد نموده بود. اما ماجرا پیچیده تر از چیزی است که به نظر می رسد. ممکن است ماسک تنها درصورتی چنین پاداش های بزرگی را دریافت کند که پیروز شده باشد تعدادی از اهداف بزرگ شرکت تسلا را محقق کند.

ثروت ایلان ماسک 20/1 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

مارک زاکربرگ

به گفته وبسایت WashingtonPost، زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، در سال 2013 به باشگاه حقوق یک دلاری ها پیوست.

علاوه بر این، او از دریافت هرگونه پاداشی صرف نظر نموده که عمده دلیل آن سلطه ای است که بر سهام شرکت فیسبوک دارد.

مارک زاکربرگ طبق تخمین ها 75/5 میلیارد دلار ثروت دارد.

ایوان اشپیگل

بعد از عرضه عمومی سهام شرکت اسنپ چت در سال 2017، حقوق ایوان اشپیگل، هم مؤسس و مدیر عامل این شرکت، از 500 هزار دلار به یک دلار کاهش پیدا کرد. با این حال، طبق گزارشات سالیانه این شرکت، اشپیگل تا سال 2020 کماکان هر سه ماه یک بار اقساط سهامش را دریافت خواهد نمود.

ثروت ایوان اشپیگل 3/4 میلیارد دلار تخمین زده می گردد.

منبع: روزیاتو

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4122

به "مشهورترین مدیران دنیای فناوری که فقط سالی یک دلار حقوق دریافت می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین مدیران دنیای فناوری که فقط سالی یک دلار حقوق دریافت می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید