مطالبه مهریه از مادر شوهر

به گزارش راه ساری، برای مطالبه و دریافت مهریه از مادرشوهر، ابتدا ضروری است تا در صورت رسمی بودن سند به وسیله اداره اجرای ثبت و یا دادگاه خانواده نسبت به مطالبه مهریه اقدام کرد.

مطالبه مهریه از مادر شوهر

گاهی بعضی اشخاص به منظور اطمینان بیشتر از خانواده شوهر می خواهند که آن ها در سند عقدنامه خود را ضامن تعهدات شوهر از جمله مهریه معرفی نمایند و این سند که جزء اسناد رسمی است قابلیت اجرا علیه افرادی که ضامن شده اند را دارد.

ضامن می تواند هر شخصی اعم از مادر شوهر و افراد دیگری باشد. در ادامه با موضوع نحوه مطالبه مهریه از مادر شوهر با خبرنگاران همراه باشید.

نحوه مطالبه مهریه از مادر شوهر

برای مطالبه و دریافت مهریه از مادرشوهر، ابتدا لازم است تا در صورت رسمی بودن سند به وسیله اداره اجرای ثبت و یا دادگاه خانواده نسبت به مطالبه مهریه اقدام کرد. شایان ذکر است برای درخواست مهریه کمتر از 20 میلیون تومان می تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

آیا فوت شدن مادر شوهری که ضامن مهریه شده است ضمانت او را منتفی می کند؟

در صورت فوت مادر شوهر، بدهی از روی ارث او برداشته می گردد.

عدم پرداخت مهریه

اگر مادر شوهر که ضامن شده است مهریه را پرداخت نکند به زندان می رود

با مطالبه مهریه از مادر شوهر و عدم پرداخت مهریه توسط وی و همچنین عدم اثبات اعسار وی از پرداخت مهریه، می توان بر اساس ماده 3 نحوه اجرای محمکومیت های اقتصادی، تقاضای بازداشت ضامن تا زمان پرداخت مهریه را نمود.

اما توجه به این نکته لازم است که دادخواست مطالبه مهریه از ضامن می تواند همزمان با مطالبه مهریه از بدهکار اصلی به دادگاه خانواده مطرح گردد و نیازی نیست تا عدم پرداخت مهریه توسط شوهر به اثبات برسد و سپس علیه ضامن اقدام نمود.

مطالبه مهریه از مادر شوهر و پرداخت مهریه توسط وی، مسئولیت شوهر را به ضامن مشغول نموده و ضامن در صورتی که با رضایت شوهر، مهریه را ضمانت نموده و پرداخت نموده باشد، می تواند برای وصول مبلغی که پرداخت نموده است، به شوهر یا بدهکار اصلی مراجعه نماید. و اما اگر ضمانت پرداخت مهریه توسط ضامن بدون اخذ اجازه متعهد و بدهکار اصلی باشد، ضامن پس از پرداخت دین نمی تواند به زوج، مراجعه نماید

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8271

به "مطالبه مهریه از مادر شوهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالبه مهریه از مادر شوهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید