نقش مهم بخش غیرمنتظره ای از مغز در یادگیری و حافظه

به گزارش راه ساری، ایسنا نوشت: پژوهشگران کلمبیایی در آنالیز جدیدی دریافتند که ناحیه خاصی از مغز موسوم به قشر سوماتوسنسوری نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد.

نقش مهم بخش غیرمنتظره ای از مغز در یادگیری و حافظه

دانشمندان مؤسسه زاکرمان (Zuckerman Institute) کلمبیا دریافته اند ناحیه ای از مغز که با پردازش اطلاعات پایه ای حسی مرتبط است، می تواند به معین کردن شکل پیچیده ای از فعالیت ذهنی منجر گردد. پژوهش جدید آنها که روی موش ها صورت گرفته، نشان می دهد قشر سوماتوسنسوری (somatosensory)، منطقه ای از مغز که مسئول پردازش حس لامسه است، نقش مهمی در سامانه پاداش مغز دارد. یادگیری بر مبنای پاداش نوع پیچیده ای از یادگیری است که به مغز اجازه می دهد یک کار را با یک نتیجه لذت بخش ارتباط دهد.

قشر سوماتوسنسوری، بخشی از دستگاه حسی است که یک سیستم پیچیده از نورون های حساس را در بر می گیرد.

این پژوهش نشان می دهد که یادگیری و حافظه، به نواحی کمی از مغز محدود نمی شوند بلکه به مغز نفوذ می نمایند. رندی برونو (Randy Bruno)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: مغز ما در برقراری ارتباط و اتصال میان اطلاعات گوناگون، استادانه عمل می نماید اما محل ذخیره این اطلاعات، هنوز یک پرسش بدون پاسخ است. ما با این پژوهش جدید نه تنها شکل گیری ارتباطات را در دنیای واقعی مورد آنالیز قرار دادیم، بلکه نشان دادیم این نوع یادگیری، در ناحیه ای از مغز رخ می دهد که تصور نمی کردیم چنین ظرفیتی داشته باشد.

نورون ها، شکل بسیار پیچیده ای دارند و از یاخته های منشعبی موسوم به دندریت(dendrite) تشکیل می شوند. دندریت ها می توانند پیغام های صادر شده از یاخته های مجاور را به نورون منتقل نمایند.

برونو اضافه کرد: نورون های قشر سوماتوسنسوری، در عمق آن قرار گرفته اند اما دندریت های آنها در بالاترین لایه قرار دارند. لایه بالایی قشر سوماتوسنسوری را شبکه پیچیده ای از دندریت ها پر می نمایند.

پژوهشگران هنگام آنالیز فعالیت این دندریت ها، موش ها را برای اجرای یک وظیفه ساده حسی آموزش دادند. موش ها باید با یاری تارهای سبیل خود، وجود یک ستون کوچک را در اتاقی تاریک حس می کردند.

برونو ادامه داد: از آنجا که این وظیفه، حس لامسه موش ها را درگیر می نماید، انتظار داشتیم که دندریت های موجود در قشر سوماتوسنسوری، هنگام تماس ستون با سبیل موش ها شلیک شوند اما طی بخش دوم کار و هنگامی که کمی آب را به عنوان جایزه دریافت کردند، دندریت ها برای دومین بار شلیک شدند و این نتیجه ای بود که انتظارش را نداشتیم.

این آنالیز، ارتباط مستقیم دندریت های حسی را با سامانه پاداش مغز نشان می دهد. سامانه پاداش مغز، سیستم پیغام رسانی ویژه مغز است که بدن را از رفع شدن نیازهایش مطلع می نماید. در دهه های گذشته، پژوهش های بسیاری در خصوص این سامانه صورت گرفته بودند اما توجه کمی به قشر سوماتوسنسوری معطوف شده بود.

برونو گفت: یافته های ما نشان می دهد که مغز، ارتباطات پیچیده مربوط به یادگیری را زودتر از حد تصور شروع می نماید.

این پژوهش، در مجله Cell Reports به چاپ رسید.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1455

به "نقش مهم بخش غیرمنتظره ای از مغز در یادگیری و حافظه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مهم بخش غیرمنتظره ای از مغز در یادگیری و حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید