پتانسیل نطنز برای تبدیل به مقصد بین المللی طبیعت گردی و گیاهان دارویی

به گزارش راه ساری، سرپرست دفتر بازاریابی معاونت گردشگری در نشست خبری جشنواره طبیعت گردی و گیاهان دارویی که به مناسبت عید سعید فطر برگزار می گردد اعلام نمود که نطنز می تواند به عنوان مقصد بین المللی طبیعت گردی و گیاهان دارویی معرفی گردد.

پتانسیل نطنز برای تبدیل به مقصد بین المللی طبیعت گردی و گیاهان دارویی

نشست خبری دومین جشنواره طبیعت گردی و گیاهان دارویی و طب سنتی شب گذشته در سالن اجتماعات دانشکده طب سنتی ایران برگزار گردید. محمودرضا فقیهی، دبیر جشنواره گفت که در دور اول این جشنواره، حدود 600 نوع گیاه مشاهده و ثبت شد.

وی در ادامه اضافه نمود:

هدف از برگزاری این برنامه معرفی مزیت های نسبی شهرستان نطنز بوده است. ما از تنوع خاصی در حوزه گیاهان دارویی شهرستان نطنز برخوداریم. غیر از آن این شهرستان دارای جاذبه های جهانگردی زیادی است از جمله مسجد جامع 700 ساله ای که نزدیک آن آتشکده باستانی وجود دارد. بعلاوه روستای ابیانه نیز در شهرستان نطنز واقع شده است. در این شهرستان بیش از 15 قلعه دیدنی داریم که قرار شده با همکاری سازمان میراث فرهنگی یک پایگاه ملی به نام قلعه های نطنز ایجاد گردد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش 30 درصدی کشت گیاهان دارویی از جشنواره اول تا به امروز، گفت:

هدفمان آموزش کشاورزان و علاقه مندان در سراسر کشور برای کشت گیاهان دارویی است. باید اولویت ها در حوزه کشت معرفی گردد. در حوزه جهانگردی نیز تعداد جهانگرد نطنز که از اماکن تاریخی بازدید نموده اند بسیار افزایش داشته است. مراکز بوم گردی نیز در نطنز ایجاد شده است. در قلعه کوهاب نیز برنامه ریزی شده تا خدمات به جهانگردان داده گردد. هتل پنج ستاره نطنز نیز قرار بود در جشنواره سال جاری ا فتتاح گردد اما هنوز تکمیل نشده است.

او در خصوص اقدامات صورت گرفته از جشنواره اول تا دوم گفت:

این جشنواره هر دو سال یک بار برگزار می گردد و هزینه های متعددی دارد. ما می خواهیم همان طور که استفاده از طب سنتی ترویج داده می گردد بازار گیاهان دارویی را به دست بگیریم. بنابراین آغاز تدریجی برای پایداری بیشتر است. مراکز بوم گردی که در نطنز ایجاد شده و افزایش حجم جهانگرد به علت برگزاری این جشنواره بوده است چراکه افراد توانمند به این خودباوری رسیده اند که می توانند خانه های قدیمی خود را بازسازی نموده و به جذب جهانگرد بپردازند.

محمدعلی فیاضی مدیرکل طبیعت گردی و مدیردفتر هماهنگی ملی منطقه ها طبیعت گردی، در خصوص طرح ضربتی اشتغال که به وسیله سازمان میراث فرهنگی در حال انجام است، گفت:

در این طرح ضربتی موضوع روستاگردی و توانمندی جوامع روستایی مدنظر است. به همین علت 500 روستا انتخاب شده که 18 روستای آن در اصفهان واقع شده و دو روستا در شهرستان نطنز. یک روستا که ابیانه است و دیگری روستای طرق است که ظرفیت بسیار بالایی دارد. سازمان میراث فرهنگی به استانداران نامه زده که اولویت روستاها را احصا نمایند، بسته آموزشی روستاهای هدف را با 9 سیلابس آماده نموده ایم که دارای بخش هایی برای پیوند بین توسعه جهانگردی و جوامع محلی است. مانند نقش بانوان و صنایع دستی در روستاها تا بتوان ظرفیت فراوری را بیش از پیش فراهم کرد. این دوره های آموزشی کوتاه مدت است.

لیلا اژدری سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت جهانگردی نیز گفت که رویدادها یکی از ابزار توسعه برای یک مقصد به خصوص مقاصد کمتر شناخته شده به شمار می آیند. شهرستان نطنز نیز یکی از منطقه ها کمتر شناخته شده است اما کمتر مشاهده می گردد که به شهرستان نطنز مانند شمال کشور جهانگرد هجوم بیاورد. ضروری است که ظرفیت های این شهرستان به هموطنان معرفی گردد.

وی در ادامه اضافه نمود:

یکی از پتانسیل های نطنز که همان طب سنتی است در این جشنواره معرفی می گردد. اگرچه طب سنتی ریشه در گذشته دارد اما رویکرد جوامع این طب، تازه است و مردم دوباره به سوی طب سنتی برگشته اند به خصوص کشورهای آسیای جنوب شرقی که در این زمینه پیشرو بوده است. فکر می کنم اگر این جشنواره جای پای خود را در سطح ملی به منطقه ای معرفی کند و نطنز را به عنوان خاستگاه جهانگردی و طب سنتی پیدا کند، می تواند به عنوان مقصد بین المللی با همین رویکرد معرفی گردد و بازار خود را در سطح آسیای شرقی داشته باشد.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14493

به "پتانسیل نطنز برای تبدیل به مقصد بین المللی طبیعت گردی و گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پتانسیل نطنز برای تبدیل به مقصد بین المللی طبیعت گردی و گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید