کاریکاتورهایی که آب روی آتش جنگل ها ریختند

به گزارش راه ساری، یک کارتونیست بر این باور است که بسیاری از هنرمندان این حوزه به جنگل سوزی های اخیر واکنش نشان دادند که موثر بود و توانستند اهمیت این مساله را به جامعه و مسوولان نشان دهند. درباره جنگل ها مطمئن هستیم که بسیاری از آثار در وسعت نسبتا خوبی منتشر و باعث ایجاد حساسیت در مسوولان شدند تا آنها نیز در مقام پاسخگویی قرار بگیرند.

کاریکاتورهایی که آب روی آتش جنگل ها ریختند

احسان گنجی که با خلق چند اثر به جنگل سوزی های اخیر زاگرس واکنش نشان داده است، درباره انگیزه پرداختن به موضوعات اجتماعی همچون جنگل سوزی ها، به خبرنگاران می گوید: انگیزه شخصی ام بیشتر از اینجا نشأت گرفته بود که فرزند کوه ها و جنگل های زاگرس هستم و می دانم که این جنگل ها و مراتع چه پیوند عمیقی با زندگی و معیشت مردم دارند؛ اینکه زندگی مردم آن منطقه تا چه اندازه به آب وهوا و محیط زیست بستگی دارد و به خاطر محرومیت شدید عملا چیز دیگری به غیر از محیط زیست برای آنها باقی نمانده است. در واقعا محیط زیست آخرین بازمانده های امکاناتی است که برای مردم آنجا وجود دارد.

او ادامه می دهد: همین موضوعات باعث شد که فکر کنم چنانچه اگر همین آخرین امکانات را هم از دست بدهیم، خسارت جبران ناپذیری به مردم آن منطقه وارد می شود و به همین سبب نیز لازم بود که ما نیز به عنوان هنرمندان کاریکاتوریست اقدامی انجام بدهیم تا هم به عملکرد نامطلوب مسوولان و هم به برخی رفتارهای خطرناک شهروندان انتقاد کرده باشیم.

این کارتونیست همچنین درباره واکنش هنرمندان به تحولات و مسائل روز جامعه، خاطرنشان می کند: به طور کلی به تمام مشکلاتی که بشر با آنها دست و پنجه نرم می کند، از زوایای مختلف پرداخته می شود؛ نویسنده ها می نویسند، عکاس ها عکس می گیرند، کاریکاتوریست ها کاریکاتور می کشند و ... . در این میان خوشبختانه برای ما کاریکاتوریست ها، رسانه های اجتماعی موقعیت نسبتا خوبی را فراهم کرده است. به هر حال از آنجا که کاریکاتور از ضریب نفوذ نسبتا خوبی برخوردار است، نیاز به ترجمه ندارد، مبتنی بر کلام و حروف نیست و تصویر هم برای همه قابل درک است، عملا دامنه وسیع تری از مخاطب را پوشش می دهد و به همین خاطر هم تاثیرگذاری خوبی دارد.

گنجی یادآور می شود: به عنوان مثال بسیاری از کاریکاتوریست ها به موضوع جنگل سوزی های اخیر واکنش نشان دادند که موثر بود و توانستند اهمیت این مساله را به جامعه و مسوولان نشان بدهند. درباره جنگل ها مطمئن هستیم که بسیاری از آثار در وسعت نسبتا خوبی منتشر و باعث ایجاد حساسیت در مسوولان شدند تا آنها نیز در مقام پاسخگویی قرار بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9887

به "کاریکاتورهایی که آب روی آتش جنگل ها ریختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاریکاتورهایی که آب روی آتش جنگل ها ریختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید