کاوشگر خورشیدی پارکر به نزدیک ترین فاصله از مرکز خورشید رسید

به گزارش راه ساری، ناسا گفت که کاوشگر خورشیدی پارکر برای نخستین بار به نزدیک ترین فاصله از مرکز خورشید رسید.

کاوشگر خورشیدی پارکر به نزدیک ترین فاصله از مرکز خورشید رسید

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، کاوشگر خورشیدی پارکر، با تلاش مهندسان و بررسی تمام فاکتورها روز 12 آگوست 2018 برای لمس خورشید به فضا پرتاب شد.

براساس گزارش ناسا، این فضاپیمای بدون سرنشین در 29 اکتبر 2018 به فاصله 42.73 کیلومتر از سطح خورشید رسید و روز 4 آوریل سال 2019 با موفقیت به نزدیک ترین نقطه از خورشید با نام حضیض خورشیدی رسید. پارکر با سرعت 213.200 مایل بر ساعت حول مدار خورشید می چرخد و با عبور از 15 میلیون مایل از خورشید نخستین شیء ساخت دست انسان است که تاکنون به نزدیکترین نقطه از خورشید رسیده است.

اوج و حضیض خورشیدی موقعیتی در مدار زمین یا هر جِرم دیگر به دور خورشید است که در آن، جرم مورد نظر در دورترین و نزدیک ترین فاصله از مرکز خورشید قرار گیرد.

پارکر مجهز به چهار ابزار برای تصویربرداری از بادهای خورشیدی و همچنین بررسی میدان های مغناطیسی، پلاسما و ذرات پرانرژی است، علاوه بر این پارکر یک سیستم خنک کننده ای دارد که مانند رادیاتور عمل می کند و 5 لیتر آب تحت فشار خواهد داشت. این سیستم به دلیل وجود ترکیبی از آب و الکترونیک که در خود دارد همانند دیگر سیستم هایی که پیش از این در فضاپیما استفاده شده نخواهد بود.

در این زمینه نیکولاس پنکین مدیر عملیاتی ماموریت کاوشگر پارکر گفت: ما منتظر دریافت اطلاعات علمی از این کاوشگر در هفته های آینده هستیم، این اطلاعات به تیم کمک می کند تا به جستجوی رمز و رازهایی از خورشید ادامه دهند.

وی اضافه نمود: همچنین این اطلاعات به دانشمندان کمک می کند که درک کنند چرا اتمسفر خورشید از سطح آن بسیار گرم تر است، آنان انتظار دارند به اکتشافات غیرمنتظره ای نیز دست یابند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2088

به "کاوشگر خورشیدی پارکر به نزدیک ترین فاصله از مرکز خورشید رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر خورشیدی پارکر به نزدیک ترین فاصله از مرکز خورشید رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید