کشف یک سیاره فراخورشیدی نپتون مانند در برهوت نپتونی

به گزارش راه ساری، اخترشناسان به تازگی پیروز به کشف یک سیاره فراخورشیدی با اندازه ای در حدود اندازه نپتون شده اند؛ آن هم در موقعیتی که منطقه ای ممنوعه برای سیارات مشابه نپتون است.

کشف یک سیاره فراخورشیدی نپتون مانند در برهوت نپتونی

این سیاره فراخورشیدی که NGTS-4b نام دارد حدود بیست درصد از نپتون کوچک تر است. جرم این سیاره فراخورشیدی بیست برابر جرم سیاره زمین است و دمای آن به هزار درجه سانتی گراد می رسد.

اما نکته عجیب که این سیاره را به موردی خاص تبدیل نموده است فاصله بسیار کم آن از ستاره مادر است. NGTS-4b هر 1/3 روز یک بار به دور ستاره مرکزی منظومه می شود و در منطقه ای جای گرفته که پیش از این هیچ سیاره نپتون مانندی در آن مشاهده نشده بود. منطقه ای که به برهوت نپتونی (Neptunian Desert) معروف است.

برهوت نپتونی منطقه ای در نزدیکی ستاره هاست که پیش از این هیچ سیاره ای با اندازه مشابه نپتون در آن مشاهده نشده بود. در این منطقه تابش ستاره ها به اندازه ای قوی است که سیارات نمی توانند جو گازی خود را حفظ نمایند. به این ترتیب با تبخیر جو تنها هسته سنگی سیاره باقی می ماند. با این وجود NGTS-4b جو گازی خود را حفظ نموده است.

یکی از فرضیات اخترشناسان برای شرح این مسئله مهاجرت این سیاره از نقطه ای دوردست به این ناحیه است. اگر این فرضیه درست باشد احتمالا این سیاره به آرامی مواد گازی پیرامون خود را از دست خواهد داد. همان طور که احتمالا تا کنون و پس از نزدیک شدن این سیاره به ستاره مادر بخشی از جو این سیاره تبخیر شده است.

این سیاره با یاری تلسکوپ نقشه برداری گذر نسل بعد (NGTS) که در صحرای آتاکامای شیلی واقع شده است کشف شده است. تیم پژوهشی این پروژه در نظر دارند تا با ادامه رصدهای شان سیارات دیگری را نیز در برهوت نپتونی آشکار نمایند. به گفته یکی از اعضاء این تیم شاید که این برهوت سبزتر از آن چیزی باشد که گمان می کردیم.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سیاره فراخورشیدی NGTS-4b یا سیاره ممنوعه.

Credit: University of Warwick/Mark Garlick

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3105

به "کشف یک سیاره فراخورشیدی نپتون مانند در برهوت نپتونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاره فراخورشیدی نپتون مانند در برهوت نپتونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید